Ďaleko od hlučného davu

Láska prekoná i čas.

Názov: Ďaleko od hlučného davu/Far From the Madding Crowd

Autor: Thomas Hardy

Rok vydania v originálnom jazyku: 1874

Žáner: klasika, fikcia, romantické

Séria:

Diel:

“Love is a possible strength in an actual weakness.”

Ďaleko od hlučného davu je klasika, ktorá opisuje vytrvalosť lásky i emancipáciu žien v 19tom storočí. Mladý Gabriel Oak je obyčajný farmár, ktorý sa zamiluje do Bathsheby Everdeneovej, samostatnej a odhodlanej mladej ženy. Ich cesty sa rozdelia hneď na začiatku, no i cez rôzne prekážky či nedorozumenia sa znovu schádzajú a potvrdzujú jediné – že láska je silnejšia ako všetok čas.

Doba, v ktorej sa nachádzame sa nazýva viktoriánska éra. Jej meno dostala po kráľovnej Viktórii, ktorá vládla v Spojenom kráľovstve väčšiu časť 19teho storočia. Je to tiež obdobie priemyselnej revolúcie a veľkých zmien v spoločnosti. Zmien v pohľade na prácu, na kvalitu života či na ženy.

Thomas Hardy je jeden z najznámejších a najuznávanejších autorov viktoriánskej éry. A ja od neho nemám nič prečítané. Tak som si povedala (učiteľka povedala), že sa pustím do knižky, o ktorej som nikdy nepočula, len aby sa nepovedalo (aby učiteľka nepovedala).

No skrátka som to dostala príkazom, tak som si to prečítala.

Celá knižka nám ukazuje silnú mladú ženu, ktorá vezme svoj osud do vlastných rúk a s dedičstvom si poradí veľmi múdro a dobre. Postava Bathsheby bola schopnou a inteligentnou postavou, až kým jej vášeň nepoplietla hlavu. Thomas Hardy vyzdvihol neschopnosť ľudí vidieť chyby v človeku, do ktorého sa bezhlavo zamilujeme, čo koniec-koncov vidíme aj v Isabelle Lintonovej v Búrlivých výšinách.

Napriek tomu sa knihou nesie veľmi silná feministická myšlienka, čo som od mužského autora v tej dobe veľmi nečakala.

“It is difficult for a woman to define her feelings in language which is chiefly made by men to express theirs.”

Gabriel Oak bol náš hlavný hrdina. Veľmi Bathshebu ľúbil a rozhodol sa na ňu počkať, hocako dlho by to trvalo. V celej knihe tiež predstavoval akýsi morálny kompas. Jeho rozhodnutia boli vždy dobré a premyslené, zatiaľ čo z diaľky sledoval ako si ostatní svojimi chybami ničia život. Akože, nesledoval to naozaj, to by im samozrejme pomohol, lebo Hardy ho vykreslil ako úplne dokonalého muža. Myslím to tak, že on bol vždy úžasný a tí druhí.. nie.

“I shall do one thing in this life – one thing certain – that is, love you, and long for you, and keep wanting you till I die.”

Autorov štýl písania ma prekvapil. Čakala som zdĺhavé a nezáživné opisy, ktorých som sa síce dočkala, no vo veľmi miernej podobe. Zdalo sa mi akoby sa autor nechal uniesť, no veľmi rýchlo si uvedomil, že trochu “odbáča” z cesty, tak sa vrátil k starému dobrému jednoduchému opisu a hlavne k deju.

Dej knihy mi veľmi pripomínal Jane Austenovú či Charlotte Brontëovú a ich silné ženské postavy, ktoré sa vzoprú prúdu a osudu a nájdu svoje šťastie samy. Vôbec nie je zlé, že i Hardy svoju knihu pojal tak feministicky, je to práveže jedno veľké plus. Len v tomto sa mi knižky 19teho storočia zdajú trošku na jedno kopyto.

Autor je jeden z tých autorov, ktorí si svoje postavy vypracujú do posledného detailu. Každá jedna vytvorená postava mala svoj príbeh a všetko do seba krásne zapadalo a kniha sa mi veľmi páčila, prečítajte si ju. ❤

Hodnotím ju na 8/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.