Radio Silence

“Som len hlas v rádiu, ktorý možno ani nikto nepočúva.”

Názov: Radio Silence

Autor: Alice Oseman

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: YA, súčasné, LGBT+

Séria: žiadna

“Everyone’s different inside their head.” 

Frances mala v živote vždy jeden cieľ – dostať sa na Cambridge. A nemá od toho ďaleko, je usilovnou študentkou, ktorú to naviac baví a aj tak v živote nemá veľa čo robiť. Takže je jasné, že keď sa spriatelí s Aledom a začne si život užívať aj trochu inak a zistí, že možno má aj iné priority, tak sa jej svet začne rúcať pod nohami…

Poviem vám, napísať vlastnú anotáciu na túto knihu nie je jednoduché, pretože počas čítania sa tam toho stane toľko, že vlastne ani neviete, čo bolo myslené ako ústredná zápletka. Dovolím si tipnúť, že všetko.

Príbeh navyše začína niečím, čo viac pripomína sci-fi, ako contemporary. Frances je totiž veľkou fanúšičkou Universe City, podcastu na youtube s hlavnou postavou s menom Radio Silence – a odtiaľ má aj kniha názov! Tvorcu podcastu nikto nepozná, pretože chce zostať v anonymite, dokonca nie je jasné, či je to dievča alebo chlapec…. Muž alebo žena? Neviem, ostatní univerzitní študenti, vidíte sa ako dievča/chlapca alebo ženu/muža? Ja asi to prvé. Každopádne, späť k recenzii…

Čítanie tejto knihy som odkladala neuveriteľne dlho. Mám pocit, že sa mi to stáva so všetkými naozaj skvelými knihami (či je toto spoiler na zbytok recenzie?). Akože jasné, nevyšla až tak dávno, hej. Ale mám pocit, že na mojom TBR zozname sedí zhruba odvtedy, ako vyšla. Takže som sa k nej KONEČNE dostala a poviem vám, je čas, aby som od tej autorky prečítala aj Solitaire, jej knihu, ktorá dokonca vyšla aj slovensky a česky. Táto zatiaľ nie, ale myslím si, že je to otázkou času.

Anotácia na Solitaire začína slovami, že to nie je romantická kniha. V podstate sa to dá aplikovať aj na Radio Silence, kde nám to ale teda do očí povie hlavná hrdinka po pár stranách, keď už v anotácii nie.

Možno ste si všimli, že táto kniha má v žánri LGBT+. Hoci to nebol dôvod, prečo som túto knihu našla, som rada, že sa objavuje viac takejto reprezentácie v knihách. Ale, zase prízvukujem, romantika v tejto knihe nehrá takmer žiadnu úlohu. Je len faktom, že hlavné postavy sú inak orientované. Už ako konkrétne to je nechám na knihu, aby ste mali kde-tu nejaké prekvapenie.

“I wish I could be as subtle and beautiful. All I know how to do is scream.” 

Keď už hovorím o postavách, tak tie autorka napísala naozaj geniálne. Po prvé je jednoduché sa s nimi stotožniť. Teda, každý si nájde aspoň jednu. Po druhé každá postava má svoj rozmer a nezáleží na tom, ako vedľajšia je.

Radio Silence sa primárne zaoberá otázkou toho, či je univerzita ozaj to najdôležitejšie v živote (britského) teenagera. Pretože školy to prezentujú práve tak.

Ale keď sa začítate, tak zistíte, že kniha je o mnohých iných veciach, ako napríklad o problémami s rodičmi, o konfrontácii minulosti.

Jedna téma, ktorá mnou zarezonovala asi viac, ako autorka chcela – pretože to nejako nerozviedla – je fakt, že Frances je v škole taká nudná bifľoška, no doma je v nej oveľa viac, je z nej umelkyňa a milovníčka bláznivého oblečenia. Tak som tak nad tým rozmýšľala, že aké je to smutné, keď si myslíme, že to treba skrývať, lebo iní by sa nám mohli smiať alebo čo.

No ale to je možno trochu hlboké na normálnu recenziu.

V skratke takto na záver chcem povedať len toľko, že to bolo naozaj úžasná kniha, ktorá sa v našich knižných vodách hýbe veľmi hlboko, takže asi by som medzičasom naslepo odporučila Solitaire, ak sa nechcete vyhrnúť do čítania anglickej knihy – hoci odporúčam, contemporaries sú známe tým, že je tam bežná slovná zásoba! Naozaj zaujímavý príbeh o dôležitosti školy a vzácna ukážka toho, že chlapec a dievča môžu byť len kamaráti v young adultovke.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

One thought on “Radio Silence

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.