Stretnutie

“Každá tvoja časť vznikla pre mňa.”

Názov: Stretnutie

Autor: Gail McHugh

Rok vydania v originálnom jazyku: 2013

Žáner: new adult, romantické

Séria: Collide

Diel: 1.

Emily sa po skončení vysokej školy presťahuje do New Yorku za svojou kamarátkou a priateľom, ktorého naozaj miluje. Čoskoro sa však stretne s Gavinom a to, že to medzi nimi iskrí sa naozaj nedá poprieť….

“I am more certain of us than I’m certain that I require oxygen to breathe.”

Joj, ako sa mi do tejto recenzie nechce. Nie preto, že by som si toto písanie neužívala ale preto, lebo som sa rozhodla pre zmenu napísať o knihe, ktorá… no. Nebudeme dávať spoilery hneď na začiatok 😀

Za posledné dva týždne, respektíve od mojej poslednej recenzie som prečítala hromadu kníh. A hoci som mala pár favoritov na recenziu, povedala som si, že budem písať o tejto konkrétnej z toho hľadiska, že väčšinou recenzujem pozitívne a tiež preto, lebo je dostupná aj po slovensky a česky.

Neviem, či som tiež od minulej recenzie zostarla, ale zrazu sa akosi neviem dostať do žánru young adult (pričom je to u nás najrecenzovanejší žáner), pretože mi tie postavy prídu málo dospelé. Neberte ma zle, hrdinky okolo 17, 18 rokov sú fajn, ale už ozaj asi nechcem čítať o 15 ročných. (ak sa nebavíme o knihách Ricka Riordana.) Preto som siahla po “new adult”. A musím povedať, že som prečítala niekoľko skvelých kníh, napríklad Dearest Clementine, tá bola úžasná. A potom je tu Stretnutie.

Nerobme okolo toho veľké omáčky. Najproblematickejšie na tejto knihe boli postavy.

Emily, hlavná hrdinka – miluje svojho priateľa, priťahuje ju Gavin, ale len sa s ním v podstate okukuje a potom zrazu má k nemu hrozne veľké city… problém. Navyše jej priateľ má zjavne manipulátorské sklony a ona to nevidí. A navyše nepočúva svoju najlepšiu kamarátku, ktorá jej priateľa volá hocijako, len nie jeho menom. To je v mojich očiach znamenie, že je naozaj… blbá. Až mi to prišlo nerealistické.

Dillon, Emilin priateľ – no hej, čo je s ním zle som naznačila už hneď. Ale vlastne bol napísaný dobre. Myslím, že úplne všetci čitatelia sa zhodnú na tom, ako ho nemajú radi a tomu ja vravím dobré napísaná postava. (Vy možno nie, či?)

Gavin… miestami jeho správanie bolo nevysvetliteľné. Ako keby nerozmýšľal alebo čo.

Čo sa deja týka, tak nás tam veľké prekvapenia nečakajú, veď prečo aj? Príbeh sa drží takej nejakej typickej linky, takže keď tušíte, že sa ide stať niečo veľké, aj sa to stane. Ale znovu tu potom vstúpi Emilina blbosť/naivita/zlé písanie a konflikt sa vôbec nevyrieši tak, ako by sa mal.

Autorka sa tiež umelo pokúsila pritiahnuť moju pozornosť na konci, keď celú knihu zakončila “cliffhangerom”, ale úprimne povedané, nedonúti ma to tú ďalšiu knihu zdvihnúť.

“I want the good, the bad, and the in-between. All of it is what’s going to make us amazing together.” 

Vlastne o celej knihe ani tak nemám negatívne pocity, pretože to by sa mi táto recenzia písala ľahšie. Skôr mám veľmi neutrálne pocity, kniha ma nedonútila nič cítiť. Okrem rozčúlenia voči Emily.

Jediné čo, tak čítala sa celkom rýchlo, za jeden večer a pol druhého dňa bolo potom. Ešteže tak. Keby sa to vlieklo, tak to asi ani nedočítam.
Možno aj preto som to najprv ohodnotila na 3 hviezdičky a až dnes som si povedala, že 3 sú priveľa. Na Goodreads to stále totiž vyjadruje nejaké sympatie ku knihe a nie vyslovene nezáujem. Takže dve hviezdičky.

Touto recenziou chcem odradiť len tých, ktorí majú radi rozhodné hrdinky a dokážu pochopiť, prečo sa postavy v knihe správajú tak, ako sa správajú. Prečo z vďaky zostanú v nedobrom vzťahu. Ja by som radšej čítala o niektorých vedľajších postavách.

Ak ste ale knihu už čítali (predsa len vyšla už “dávnejšie”), tak určite napíšte, ako sa páčila vám.

Ja knihu hodnotím na 4/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.