5 vecí, ktoré sa dajú čítať, keď niet kníh

Či ste už prečítali všetky knihy na vašom TBR alebo jednoducho nemáte na čítanie kníh čas, tento článok je práve pre vás!

Neviem, či to poznáte. Máte za sebou aj pred sebou niekoľko hektických dní, možno sú to nároky v škole, možno ste na výlete do Prahy, na knihu nezostáva viac času ako 15 minút predtým, než mŕtvi padnete do postele. A možno 3 stránky počas obeda, ak máte šťastie.

Ja v takých dňoch trpím syndrómom, pri ktorom hltám slová, nech sa nájdu kdekoľvek. Takže čo okrem kníh môžeme čítať? (Ale do výzvy na Goodreads sa to zaradí asi ťažko) Nápoveda? O časopisoch a novinách nehovorím!

1. Zloženie kečupu

Dobre, dobre, spravím ústupok. Zloženie hocičoho. Ale kečup má v tomto prípade v mojom srdci zvláštne miesto. Prečo? U nás doma bol vždy na stole a tak ledva som ráno rozlepila oči a snažila sa do seba dostať raňajky pred odchodom do školy, mala som možnosť čítať všetko o podiele paradajkového pretlaku, cukru, korenia….

Výhody čítania zloženia: niečo sa naučíte, dá sa to čítať popri jedení

Nevýhoda: je to krátke. Než zjete jednu misku cereálií s mliekom, pravdepodobne ste si zoznam zapamätali minimálne na niekoľko mesiacov. Zajtra to už nebude zábava.

2. Jedálny lístok

Tak toto je môj favorit. V škole sa na mňa dalo spoľahnúť, že v okamihu, ako vyvesia jedálny lístok, tak ho budem vedieť naspamäť. Prečo? Doprevádzala som kamarátky do bufetu a kým som čakala… Písmenká! Tiež môžeme hovoriť o dennom menu v reštauráciách alebo ich jedálnych lístkoch. Okrem toho vás čakajú podobné zázraky ako káhirská špageta (áno, len jedna), benátska polievka, námornícke mäso (to ani kuchárky po opýtaní nevedeli, čo bude).

Výhody: na diaľku dokážete ľuďom odporučiť, čo si v reštaurácii dať. Zabijete čas pri čakaní na jedlo v reštaurácii. Viete, na čo sa v škole tešiť/netešiť.

Nevýhody: keď budete v reštaurácii druhý raz, jedálniček pre vás bude ako starý kamarát. Celý deň budete hladní, pretože sa tešíte, že konečne v jedálni bude losos. Alebo morčacie na prírodno s baby mrkvou. (Už som hladná)

3. Letáky u doktorov

Ja si teda k doktorom nosím knihu, ale stane sa, že ma kniha až tak nebaví alebo si poviem, že tam budem len krátko a…. Zrazu viem presne aký krém používať v tehotenstve, čo znamenajú červené fliačiky na koži alebo aké sú nové trendy v liečení alergií.

Výhoda: všeobecný rozhľad

Nevýhoda: tie nechutné obrázky

4. Zubnú pastu

Zdá sa vám že podvádzam, lebo je to to isté, ako s kečupom? Omyl! Situácia je úplne iná. Ste v kúpeľni a 3 minúty by ste si mali umývať zuby. Dobre, realisticky to chcete natiahnuť aspoň na dve minúty. Ak si zrovna v duchu nespievate, otočte zubnú pastu! Dozviete sa toľko vecí. Vďaka tomu som ja napríklad mohla v triede na základke zahviezdiť slovom monofluorofosforečnan (sodný) ako najdlhšie slovo, aké poznám. Kašlem na všetky rukavičky a hospodárenia, toto bolo vedecké slovo!

Výhody: vedomosti ako zloženie pasty a že si treba dávať pozor na príjem fluóru. Vedomosti, ako “fabrique aux U.S.A.” – vlastne sa učíte cudziu reč. A chémiu.

Nevýhody: ak ste ako ja, najradšej máte jeden druh pasty. Ak ste dvakrát tak, ako ja, tak tú pastu na intráku používate sami. V skratke – moja pasta sa už niekoľko mesiacov nezmenila. Vrátila som sa k mentálnemu spevu, to sa aspoň mení.

5. Billboardy

Chcela som to zakončiť nálepkami na oknách auta (Také tie malinké čierne písmenká o alarme alebo čo? Viete, čo myslím? Nie? Tak vidíte)… Ale toto je lepšie, o tomto sa dá viac. Po prvé je to očividná voľba. Niektorí ľudia vo svojom živote za svoj hlavný zdroj písmeniek pravdepodobne majú billboardy a menu v reštaurácii. Ale netreba sa na to pozerať dole nosom! Billboardy sú skvelým zdrojom na spoznávanie nových kultúr. A teraz nehovorím len o hádaní významu slov na maďarských billboardoch, ale aj o fakte, že billboardy v Bratislave a na Liptove sú diametrálne odlišné. Malý zázrak.

Výhody: viete, čo je v akcii v Tescu. Všimli ste si tú posprejovanú paródiu na nejakého politika. Viete, že kúpalisko je po odbočke vľavo už len 5km. Ako jediní z rodiny vidíte tie vtipné reklamy na IKEU v BA.

Nevýhody: desne sa opakujú. Ak ešte raz uvidíte reklamu na XYZ, tak si asi vyškriabete oči. Politická propaganda. Viete, čo je v akcii v Tescu.

A čo v knižne vyprahnutých dňoch s radosťou hltáte vy? A čo ste sa zo zložení jedla/chemických prípravkov naučili vy?

Pepa

2 thoughts on “5 vecí, ktoré sa dajú čítať, keď niet kníh

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.