Na čo nás čítanie kníh nepripraví

Čítanie knižiek je krásna záľuba, ktorá je všeobecne vnímaná ako užitočné trávenie času. Knihy nás vzdelávajú, obohacujú a dávajú nám vzrast v rôznych oblastiach života.

Niekedy mi však mysľou prebehne niečo v zmysle „moje nervy, tak takto to chodí v normálnom svete“ a skončila som. Knižky teda namiesto svojho obohacujúceho charakteru môžu pôsobiť i presný opak a poviem vám, pri ktorých situáciách som si to všimla ja.

Tieto „bodíky“ nemusia platiť pre všetkých, je to samozrejme môj subjektívny názor. Ta še nerozhorčujte, možno som len divný introvert. (je to naozaj pravdepodobnejšie ako čokoľvek iné)

1. Normálne konverzácie

Či si to všímame alebo nie, rozhovory v knihách sa nedajú porovnať s tými skutočnými. Pokiaľ postava niečo neuvážene nevyhŕkne, všetko čo povie vyzerá krásne, úhľadne a predpripravene.. Zatiaľ čo ja v rozhovore s bratom: „podaj mi to.. no veď, oné“ alebo s kamoškou: „ty vole, môže byť niekto tak PERFECT“. Miešanie cudzích či celkovo nespisovných slov je v bežnej reči úplne normálne, no v knihách je to veľké tabu.

Tým pádom však mám pocit, že sa neviem vyjadrovať, čo pravdepodobne nebude ďaleko od pravdy. Knihy však podľa mňa naozaj nastavujú latku veľmi veľmi vysoko a ja sa cítim v rozhovoroch hlúpo.

awkward pulp fiction GIF

To ani nehovorím o zabúdaní toho, čo som chcela povedať. Stáva sa mi to hrozne často a už to ani nie je vtipné. Najlepšie je, že si poväčšine ani nespomeniem, čo som chcela.

Teraz nehovorím, že to je zlé – je úplne samozrejmé, že sa v knihách snažíme vyhnúť nespisovným slovám. Je to tak krajšie a kniha sa nám oveľa lepšie číta. Sú však niektoré veci, ktoré kniha skrátka neukáže. Napríklad zlú artikuláciu (u mňa častý nedostatok), totálne trápny prejav (znova ja) alebo celkový chybný filter a vypúšťanie blbostí z úst (musím sa vôbec pripomínať?).

Som si istá, že už len v mojom písomnom prejave by ste mi mali čo vytýkať. Tak si to ešte vynásobte päťdesiatimi.

2. Normálne vzťahy

Ľudské vzťahy sú pre mňa v knihách asi najviac paradoxné. Na jednej strane ich niektorí autori vedia veľmi pekne vystihnúť a zobraziť čo najviac reálne.. no na druhej strane vám stačí prečítať si jednu fantasy či romantickú knihu a máte navždy pokrivený obraz o priateľstve či láske – „nikomu nemôžem veriť, každý je schopný zrady“, „život by za mňa položil“. Láska na prvý pohľad tiež spadá do tejto kategórie.

Pripomína mi to pani Bovaryovú a jej idealizovanie si ľudí, vzťahov, lásky. Tým, že od detstva čítala ľúbostné knižky, očakávala od svojho života oveľa viac ako to, čo mala a nevedela sa zmieriť s tým, že by bol “obyčajný”. No ona bola už trošku šiši.. myslím, že väčšina z nás si uvedomuje, že číta.. keď číta.

Knihy nás rozhodne nepripravujú na to, ako to chodí vo svete, aspoň nie v tomto aspekte.

Nezabíjajte ma, možno len čítam trápne knihy, ktoré nikomu nemajú čo povedať.

3. Normálne situácie

Prejdime k poslednému bodu programu a to sú každodenné situácie, v ktorých sa ocitáme. Knihy si nemôžu dovoliť zastavovať sa nad takými maličkosťami ako je nakupovanie v potravinách (teda ak to zrovna nezapadá do príbehu kvôli náhodnému stretnutiu našich dvoch hlavných zamilovaných postáv) alebo chodenie do banky (teda, ibaže by naša hlavná hrdinka zdedila obrovské bohatstvo, v tom prípade zahrnieme i banku). Knižky opisujú udalosti, ktoré sú dôležité pre dej i keď to znamená, že preskočíme detailný opis maľovania sa či lakovania nechtov.

Absolútne to nikomu nezazlievam, do kníh tieto situácie ani veľmi nepatria. Len vravím, že v tomto nám čítanie nepomôže. Mne to teda rozhodne nepomohlo keď som šla prvýkrát sama na poštu a s trasľavým hlasom si pýtala podací lístok.

Možno som mohla na začiatku povedať, že sa tu jedná o knižky na mojej úrovni, teda nič filozofické ani básnické, ale skrátka romantické či fantasy či detektívne či proste akákoľvek fikcia a beletria.

Ak ste sa dostali až sem, so slzami v očiach ďakujem.

Zdieľate tieto moje „problémy“? Som divná knihomoľka?

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.