Ako čítať v cudzom jazyku

Prečo čítať v jednom jazyku, ak môžete čítať v troch alebo štyroch?

My ľudia z malých krajín to máme ťažké. Na pulty našich kníhkupectiev sa knihy zvykli dostať po rokoch, odkedy vyšli v zahraničí po tom, ako vydavatelia zistili, že mali úspech a asi by sa im to aj oplatilo. Potom sa však často stalo, že popularita klesla a posledné diely sa nikdy nepreložili (stále si spomínam na sériu, ktorej knihy sa volali Tiger, Opica, Žeriav…).

V súčasnosti je to oveľa lepšie, niekedy sa prekladu dočkáme ešte v tom roku. Potom však môžeme hovoriť o kvalite prekladu, no to by bol iný článok…

My Slováci si ešte môžeme hovoriť, že máme šťastie v tom, že odmalička sa stretávame s češtinou a tým pádom dokážeme čítať aj v tomto jazyku. Predpokladám, že aj veľa Čechov by prečítalo knihy slovenské, ale prečo by to robili, keď viac kníh je českých ako slovenských?

A tak, ak ste nemali to šťastie a nevyrastali ste v bilingválnom prostredí, tak čítanie v jazykoch ako angličtina, nemčina,… sa môže zdať hrozivé.

My dve sme začali čítať anglické knihy zhruba vo veku 15 rokov. (Nerátam predchádzajúce skúsenosti s čítaním fanfikcie, i keď to asi dosť pomohlo) Najmä z nutnosti, pretože v našej malej mestskej knižnici už nebolo zaujímavých kníh a s príchodom čítačiek do našich životov sa nám otvorili možnosti, o akých sme dovtedy netušili. Tým chcem povedať, že už sme nemuseli na nové knihy čakať týždne, mohli sme čítať takmer okamžite. Teda sa nám zvýšil výdaj.

Ale ako na to? (Po 250 slovnom úvode sa dostávame k jadru.) Nuž, v angličtine som mala naozaj silný základ, než som sa pustila do čítania a za svoju prvú ozajstnú knihu som si vybrala Obraz Doriana Graya, čo nie je zrovna najľahšie čítanie. Ale potom som čítala najmä súčasné príbehy so slovnou zásobou, akú by som mala poznať. Tým som si vybudovala odvahu a trochu rozšírenejšiu slovnú zásobu a mohla som sa vrhnúť aj do žánrov so slovíčkami, ktoré som nepoznala.

Veľkou výhodou bolo, že na čítačke stačí podržať slovo a čítačka vám ho vysvetlí. Užitočné, ak slovíčko, ktoré nepoznáte je v piatej vete po piaty raz.

Celkovo však vyhľadávanie každého jedného slovka neodporúčam. Ani v slovenčine/češtine naozaj nečítame každé jedno slovíčko, takže ak pochopíme význam vety/odseku v našom želanom jazyku, na začiatok to stačí. Takže ak nechcete nad jednou stranou stráviť pol hodinu, tak sa na to vykašlite. Kým nebudete knihu prekladať, naozaj toto nemusíte riešiť.

Ja si teraz podobným procesom prechádzam so španielčinou. Angličtinu som sa učila zhruba 10 rokov predtým, než som sa pustila do kníh a úprimne povedané, využívala som ju dovtedy viac, ako teraz španielčinu. Pre porovnanie, španielsky sa učím deviaty rok so zmiešanými pocitmi ohľadom mojich schopností.

Ak ste doteraz neskúsili čítať v cudzom jazyku, poďte do toho so mnou! Prechádzali by sme tým istým, s jediným rozdielom, že už som schopná poskytnúť nejaký náhľad do veci.

Na začiatok som si zase vybrala o trochu staršiu knihu, kde je všelijaká gramatika a kopu slovíčok nepoznám, ale mám za sebou takmer 100 strán a zatiaľ viem, o čo ide. Považujem to za úspech. Ak knihu prečítam do týždňa, to bude druhý veľký úspech. No a potom mám na poličke od kamarátky ešte jednu španielsku knihu, ktorá je zasadená do súčasnosti s oveľa lepšou slovnou zásobou, takže dúfam, že to pôjde lepšie.

Nuž, ako sa spätne pozerám, toto ani veľmi nie je návod. Myslím si, že sa nedá presne prikázať, ako niečo takéto začať. Najlepšie je začať. Zistiť, čo funguje práve pre vás. Príliš nad tým nestresovať. A tešiť sa z množstva kníh, ku ktorým by ste sa inak asi ani nedostali, pretože verte či nie, nie každá kniha sa preloží. (Ani do angličtiny nepreložia všetko.)

A ktovie, možno si vybudujete záľubu v čítaní v cudzích jazykoch a o pár rokov budete čítať aj v druhom cudzom jazyku. A možno aj v treťom. U mňa to bude záležať na tom, ako dobre/zle mi pôjde čínština…

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.