Brighton Rock

“A Catholic is more capable of evil than anyone.”

Názov: Brighton Rock

Autor: Graham Greene

Rok vydania v originálnom jazyku: 1938

Žáner: mysteriózne, krimi, thriller, detektívne

Séria:

Diel:

“A brain was only capable of what it could conceive, and it couldn’t conceive what it had never experienced.”

Keď jedného dňa nájdu mŕtveho muža a vylúčia cudzie zavinenie, Ida je presvedčená, že tam niečo nesedí. Veď len pred pár hodinami sa s ním videla a bol na smrť vydesený. Vyzeral, akoby ho niekto chcel dostať. Rozhodne sa teda vyšetrovať na vlastnú päsť a objasniť jeho smrť. Zapletie sa však do vojny gangov plnej intríg, násilia, smrti a snahy zakryť stopy. Ida však vždy vedela ťahať za tie správne nitky.

Autor je jedným z najvýznamnejších autorov dvadsiateho storočia. Jeho meno pozná každý sčítaný človek a ten, kto nie, o ňom isto niekedy počuť bude. Jeho knihy sú nadčasové a riešia problematiky, ktoré z našej spoločnosti tak skoro nezmiznú. I dnešnej generácii má čo povedať a ku mne teda cez túto knihu prehovoril poriadne.

Kapitoly sú písané z rôznych uhlov pohľadu, aby sme získali dobrý prehľad o tom, čo sa deje. Raz sme s Pinkiem v dome, potom s Rose v kaviarni alebo s Idou na policajnej stanici. Spád udalostí bol veľmi rýchly – keď som sa raz do knihy začítala, nevedela som sa od nej odtrhnúť.

Graham Greene krásne opísal prostredie, no i vnútorné boje postáv, ich morálne zásady či názory. Mala som pocit, že každú jednu postavu do hĺbky poznám, čo viem na knihe vždy oceniť.

“It’s a good world if you don’t weaken.”

Pinkie je sedemnásťročný mladý chlapec, ktorý sa nie vlastnými zásluhami dostal na čelo gangu. Autor ho v knihe veľakrát nazýva “The Boy” (Chlapec) a ukazuje nám tým jeho absolútnu duševnú nevyspelosť a i to, že na svoje postavenie skrátka nemá. Chýba mu to, čo majú ostatní chlapi – skúsenosť. Roky praxe.

Chlapec sa často dostáva do situácií, kde je spochybňovaná jeho autorita a chlapi sa mu smejú. V jeho kapitolách však vidíme jeho znepokojujúce myšlienky. V niektorých chvíľach mi Pinkieho možno bolo ľúto a vedela som sa s ním stotožniť, no pri čítaní toho, čo mu napadalo.. no povedzme, že moje sympatie veľmi rýchlo stratil.

Bola to čisto negatívna postava. Nenašla som na ňom jedinú dobrú vlastnosť – všetko, čo robil, robil pre zakrytie svojich stôp. Prosím, povedzte mi, ak pri čítaní natrafíte na niečo, čo ho vykúpi z môjho kritického očka.

Ida Arnoldová je žena v strednom veku, ktorej morálny kompas funguje na sto percent a nespravodlivosť jej nedá spávať. Po začiatočnej udalosti si uvedomí, že v smrti novinára má niekto prsty, a že to nebola len náhoda. Začína pátrať na vlastnú päsť, dožaduje sa odpovedí a nevzdá sa, kým ich nemá. Bola krásnym príkladom ženy, ktorá si nenechá od nikoho nič diktovať, ide si za svojím cieľom a dosiahne ho tak či tak.

Ak bola Ida príkladom feministky a nezávislej ženy, Rose bola zas krehké šestnásťročné dievča, ktoré si svoj život predstavovalo úplne inak. Rose mala príliš idealizovaný pohľad na svet. Bola presvedčená o Pinkieho láske k nej a jej naivita nemala hraníc. Celú knižku mi jej bolo tak ľúto.. veľmi som s ňou súcitila. Videla niečo, čo nemala a Pinkie ju len využíval a manipuloval ňou.

“It didn’t matter anyway…he wasn’t made for peace, he couldn’t believe in it. Heaven was a word: hell was something he could trust.”

Téma knihy nebola len násilie či gangy. Bolo to i náboženstvo, presnejšie katolíci a ich miesto v spoločnosti. Autor sa zaoberal vplyvom náboženstva na ľudí a ich činy. Vyzdvihoval to, že katolíci sú viac schopní zla ako ktokoľvek iný.

Naša hlavná postava, Pinkie, veril v peklo, no neveril v nebo. Už len to bolo samo o sebe veľmi zvláštne – nedokázal veriť v oboje a vyberal si to, čo mu najviac vyhovovalo. Ďalšia zarážajúca vec je, že Pinkie s chladnou mysľou robil zlé činy i keď vedel, že v pekle za ne bude potrestaný. Bolo naozaj desivé si uvedomiť, že o tomto vie a predsa sa dobrovoľne rozhodne ďalej páchať zločiny. Rose zas bola veľká kresťanka a verila hlavne v dobro. Verila, že sa Pinkie môže zmeniť, a že ho ona môže zmeniť.

Knižka sa venovala rôznym problémom v spoločnosti a myslím si, že bola napísaná majstrovsky. Graham Greene nie je svetoznámym autorom náhodou, jeho diela sa štýlom písania či témou zapísali do pamäte mnohých čitateľov a čitateliek. Ja som tiež jedna z nich.

Určite knihe dajte šancu! 🙂

Hodnotím ju na 7/10 (na povinné dielo je to u mňa celkom dosť).

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.