Changing Places

Ako veľmi dokáže zmena prostredia zmeniť vás?

Názov: Changing Places

Autor: David Lodge

Rok vydania v originálnom jazyku: 1975

Žáner: fikcia, humorné

Séria: The Campus Trilogy

Diel: 1.

“..wandering between two worlds, one lost, the other powerless to be born.”

Profesori Philip Swallow a Morris Zapp súhlasia s výmenným programom medzi University of Rummidge a State University of Euphoria, čo odštartuje sériu udalostí. Udalostí, ktoré zmenia svety oboch hlavných postáv, ich polovičiek a všetkých v ich okolí.

David Lodge po Kingsleym Amisovi prevzal takzvanú comic novel (kiežby som poznala slovenský ekvivalent), čiže.. humorný román? Podobne ako Šťastný Jim, i táto kniha ponúka náhľad do života obyčajných ľudí vtipným a duchaplným spôsobom. Tiež po ňom pokračoval so žánrom campus novel – čo sú knihy, ktoré sa sústredia na študentský život na univerzite.

Ďalšia z povinných kníh, no tentoraz nie som až taká nadšená ako pri ostatných. Šťastný Jim a dokonca i Súmrak dňa boli perfektné knižky, ktoré mi veľa dali, a ktorých čítanie som si veľmi užila. Možno to, že sa mi táto kniha až tak nepáčila, spôsobil práve nedostatok času, ktorý som na jej prečítanie mala.

I keď som v nej našla veľmi veľa originálnych myšlienok, nezasiahla ma tak, ako som si želala, a preto moja recenzia pravdepodobne bude trochu vlažná. To však neznamená, že sa musíte riadiť mnou! Určite knihe dajte šancu, autor je renomovaný, slávny a úžasný David Lodge. (o ktorom som donedávna nepočula, ale chápete, vo svete je známy)

Kniha sa zameriava hlavne na rozdiely medzi americkým a anglickým spôsobom výučby a na ich rivalitu. V Amerike sa všetko berie voľnejšie, narozdiel od Veľkej Británie, kde vládne disciplína.

“Life was transparent, literature opaque. Life was open, literature a closed system. Life was composed of things, literature of words.”

Philip Swallow začína ako muž s priveľmi nízkym sebavedomím a veľkými ambíciami, ktorým však bráni jeho povaha. Počas celej knihy však krásne vidíme ako ho Amerika mení, ako stráca zábrany a “vychádza zo svojej ulity”.

Obaja muži si spolu so svojimi pracovnými miestami vymenia o toľko viac. Nejde tu len o zmenu štátu a práce, ale i o výmenu žien, pováh a skrátka celých životov.

Okrem zaujímavého deja bola kniha i veľmi zaujímavo napísaná. Jedna kapitola sa napríklad skladala iba z korešpondencie medzi hlavnými postavami, ďalšia zas z novinových článkov, ktoré nám pomaly prezrádzali čo sa deje s postavami.

Určite dajte knihe šancu! ❤

Knihu hodnotím na 6/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.