The Priory of the Orange Tree

Praveký nepriateľ sa prebúdza

Názov: The Priory of the Orange Tree

Autor: Samantha Shannon

Rok vydania v originálnom jazyku: 2019

Žáner: fantasy

Séria: žiadna

Ead Duryan je cudzinka na dvore kráľovnej Sabran s tajnou úlohou ochrániť ju pomocou mágie. Tané celý život trénovala, aby sa stala jazdkyňou na drakovi, kvôli čomu poruší zákaz vstupu cudzincov do mesta. Okolo nich sa celý svet mení kvôli tomu, že pradávne tvory, draky, sa znovu prebúdzajú.

“We may be small, and we may be young, but we will shake the world for our beliefs.” 

Poviem vám, tento rok bude toto asi najdlhšia kniha, akú som prečítala. Možno aj za posledných pár rokov. 850 strán neuveriteľného fantasy príbehu, ktorý sa autorka rozhodla nespracovať do série.

A to som najprv ani túto knihu nechcela čítať. Autorka ma svojimi predchádzajúcimi knihami nejako neoslovila a keď som v mojich knižných skupinách zbadala, že ľudia sa idú pobiť za plagátom mapy sveta a predpredajnými recenznými kópiami, pomyslela som si, že toto je už pre mňa pasé. Potom som v jeden upršaný utorok v mestskej knižnici v Cambridge hľadala knihu, s ktorou zabiť ale hodinu a pol a narazila som na tento zväzok. Po prvej kapitole som vedela, že to musím dočítať.

Napriek tomu, že som veľkou zástankyňou e-kníh, odporúčala by som, aby ste si zrovna túto prečítali ako fyzickú knihu, alebo si aspoň zožeňte mapu. Väčšinu času som bola pomerne zmätená, kto je kde a kde je čo. Potom som to prestala riešiť a na posledných 5% mi to konečne celé došlo. Ale v čítaní to veľmi nevadilo.

“No woman should be made to fear that she was not enough.” 

Spočiatku sledujeme veľa osôb a všetky sú tajomné a nič o nich nevieme a ani sa veľa nedozvieme, čo bolo tiež trochu mätúce. Navyše každá kapitola sa presunula zo Západu na Východ alebo naopak a aj na každej strane sme mali zväčša dvoch rozprávačov.

Samantha Shannon v týchto stovkách strán kvalitne rozvinula všetky postavy a do konca knihy som sa naozaj cítila investovaná do všetkých. Jedna z našich hlavných postáv bola morálne v tej šedej zóne, no napriek všetkému ma autorka donútila, aby mi aj na tejto postave záležalo.

“Some truths are safest buried. Some castles best kept in the sky. There’s promise in tales that are yet to be spoken.” 

Tým chcem povedať, že Shannon je už naozaj “vypísaná” spisovateľka a táto kniha je napísaná veľmi dobre. Len keby to možno rozdelila do dvoch-troch kníh.

Čítanie 800 stranovej knihy zaberie hodnú chvíľu, len čítačka mi to vypočítala na viac ako 16 hodín čítania. Takže reálne popri iných povinnostiach vám to zaberie celkom dosť dní. Napriek tomu nie je problém sa udržať v deji a keď sa raz začítate, je ťažko skončiť.

Samantha si tiež vymyslela zaujímavý svet zameraný na niekoľko náboženstiev. Napriek tomu, že kde-tu by sa dali nájsť prvky z toho pozemského, takmer všetko ostatné mi prišlo naozaj dobre vymyslené. Ani jedna krajina mi neprišla, ako “stredoveká Európa” alebo “toto je zjavne Čína”. To ozaj nie.

Miesto toho sme sa stretli s hromadou nových kultúr, ktoré boli oveľa ústretovejšie voči partnerom rovnakého pohlavia.

Čo ma ale potešilo najviac, že Samantha Shannon sa nedržala toho stereotypu vo fantasy, kde dievčatá a ženy sú podradné mužom (lebo stredovek s mágiou), ale miesto toho napísala fantasy, kde ženy mohli a aj naozaj robili to, čo muži.

Rozhodne veľmi odporúčam… už si len počkať, až sa kniha aj preloží, aby mohla očariť širokú českú a slovenskú čitateľskú verejnosť.

Knihu hodnotím na 9.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.