Na smrť

O (ne)priateľstve na život a na smrť

Názov: Na smrť

Autor: Jozef Karika

Rok vydania v originálnom jazyku: 2012

Žáner: vojnové, dramatické, historické, fikcia

Séria: Na smrť

Diel: 1.

“Dnes uzavreli a spečatili zmluvu, od ktorej už nemôžu odstúpiť. Po celom Nemecku zaschýnala krv, ktorou ju podpísali.”

Nedávno som si povedala, že keďže študujem prekladateľstvo, možno by nebolo odveci si sem tam niečo prečítať po slovensky. Nehovorím len o prekladoch zahraničných kníh, ale i o knihách slovenských autorov. Aj tie totiž neskutočne pomáhajú, rozširujú obzory, otvárajú oči atď atď. 

Preklad je mega ťažký a je absolútne nevyhnutné dokázať preložiť text tak, aby mu bežný Slovák rozumel. Vety musia dávať zmysel, frazeologizmy musia byť prispôsobené a celkový dojem musí byť zachovaný. No a to sa nedosiahne len tak. Ani čítaním kníh v iných jazykoch.

Skrátka som prišla na to, že so slovenčinou musím mať neustály kontakt, viď slovenská knižka od slovenského autora.

Prepáčte za ten dlhý úvod, poďme teda už naozaj k veci.

V dvadsiatych rokoch minulého storočia vyrastá v Ružomberku partia priateľov. Traja z nich sú si výnimočne blízki – Karol, Viktor a Sára. Obaja chlapci sú čestní a dobrí, možno trochu uličnícki. Obaja tiež ľúbia Sáru. Ich priateľstvo to však nenarúša, na to sa majú príliš radi. Žije sa im dobre až do chvíle, kedy pre ňu urobia niečo, čo navždy zmení ich životy. A úplne ich vykoľají z cesty, ktorou mali prechádzať spoločne.

Karol a Viktor sa vydajú vlastnými cestami a Sáru nechajú v meste, v ktorom vyrastali. Karol začne študovať medicínu v Mníchove a Viktor sa ocitne v Amerike, kde sa veľmi rýchlo naučí, kto tam vládne.

Počas celého čítania ma neskutočne udivovali tie množstvá informácii, ktoré musel autor vypátrať. Vedel toho TAK veľa o živote pred vojnou i počas nej. Do knihy zakomponoval skutočné historické postavy, ako napríklad Hitlera či Heydricha. Keď sme sa nachádzali s Viktorom v Amerike, nestačila som sa čudovať s akou ľahkosťou sa vyjadruje k miestnemu životu. Akoby tam vtedy sám bol.

Presne toto hľadám v historických knihách. Keď už nie sú o skutočných ľuďoch, nech sa aspoň dokážem preniesť do tej doby. Karika svoje prostredie vždy vytvorí úplne bezchybne. Čitateľa chytí a už ho nepustí.

Svoje postavy má autor do hĺbky premyslené. Ak ste čítali i niektoré z jeho hororov, alebo teda skôr psychologických trilerov, viete o čom hovorím, keď poviem toto – hlavným postavám vidíme až do vnútra duše. Najhlbšie ako sa dá. Skrátka som si všimla, že autor veľmi rád sleduje ako sa mení ľudská myseľ či ľudská povaha.

V tejto knihe som si tiež uvedomila, že manipulovať človekom sa dá v ktoromkoľvek veku. Akože.. bolo mi to jasné, ale myslím to skôr tak, že i keď sa Karol dostal do Nemecka až po svojej maturite ako takmer osemnásťročný muž, neuchránilo ho to pred nacistickým vplyvom. Nedokázal sa ubrániť tlaku zo všetkých strán, niečo v ňom povolilo. Začal si pripúšťať, že niektorí ľudia sú nadradenejší ako ostatní, a že niektorí sa ani nemôžu nazývať ľuďmi.

Toto nie je kniha pre slabé povahy. Karika sa nestráni krutých a brutálnych opisov udalostí. Padajú prsty, mliaždia sa kĺby či zabíjajú úplne nevinní ľudia. Na jednej strane je dobré uvedomiť si, čo sa dialo vo svete počas vojny a čo sa niekde stále deje. Na druhej strane si dobre premyslite, či chcete byť traumatizovaní minimálne na.. celý život.

Dobre, to naozaj preháňam. Táto kniha ma ale dostala. I napriek tomu, že príbeh je vymyslený, som všetko prežívala s postavami. Zimomriavky ma neopúšťali, pretože morbídnych a brutálnych scén tu veru nebolo málo.

Možno ešte niečo k deju – schválne som nepovedala nič o tom, akým smerom sa náš príbeh uberá, no vedzte jedno – priateľstvá nie sú večné.. a z toho, čo som sa dočítala v prvom dieli tejto série mi je jasné, že to Karolovo a Viktorovo malo veľmi krátku trvanlivosť. Nečakajte preto nič viac.

Na smrť je kniha o priateľstve a o tom, čo vás donúti urobiť. Je o slepej lojalite. Možno však hlavne o tenkej čiare medzi láskou a nenávisťou. A medzi oddanosťou a zaslepenosťou.

No proste si ju prečítajte. 😀 ❤

(TU ju nájdete.)

Hodnotím ju na 9,7/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.