Počkám na tebe

Niektoré veci by nemali zostať utajené… 

Názov: Počkám na tebe

Autor: J. Lynn (“tajné meno” Jennifer L. Armentrout)

Rok vydania v originálnom jazyku: 2013

Žáner: new adult, romantické, súčasné

Séria: Wait for You / Počkám na tebe (CZ)

Diel: 1.

Avery sa rozhodla ísť na vysokú školu ďaleko od svojich rodičov, aby unikla minulosti. Chce si nájsť nejakých priateľov, chodiť na hodiny a… Potom jej do života vstúpi (či skôr cestu doslova zablokuje) Cam.

“If cookie was a code word, whatever it symbolizes, it’s been in your mouth, sweetheart.” 

Viete čo, viac vám do anotácie ani nenapíšem, lebo potom by som sa počas písania zbytočne opakovala. Ak sa pozriete u nás na autorku, tak zistíte, že Evi sa jej knihy celkom páčia. Ja som hľadala viac kníh z “new adult” žánru, pretože ma už nebavilo čítať o 16-ročných hrdinoch a hrdinkách no a skončila som pri tejto knihe. To bol celkom omyl.

Najprv som si po dočítaní myslela, že to budem hodnotiť… priemerne a potom som sa nad tým zamyslela. Poďme sa pozrieť, čo všetko mi na tom vadilo.

Po prvé, moja e-kniha mala toľko omylov, že rozmýšľam, kde zostali editori. Čítala som ju po anglicky a úprimne povedané, sú to naše dva jazyky, ktoré mávajú zvyčajne tie omyly, nie angličtina. Mimochodom, v kníhkupectvách túto knihu už nekúpite, možno v antikvariátoch alebo kúpno-predajných skupinách. Ale nerobte to. Jedine, že by to niekto chcel darovať, potom to možno skúste a príďte mi povedať, že som mala pravdu.

Tak po prvé, hlavná hrdinka Avery. Príšerná postava. Iracionálna – ani len maily nečíta, nech sú akékoľvek a odmieta pozvania na rande, lebo si niečo domýšľa. Nemastná neslaná – ak ju nechajú osamote, tak pravdepodobne pozerá do steny, pozrie jeden seriál a číta učebnice popredu, lebo nemá čo iné robiť. “Tajomná” – ale asi tak, že od začiatku nám je jasné, čo vlastne tají. Naivná – na to, že sa jej “niečo stalo”, tak nechá k sebe vojsť do bytu cudzieho človeka….

A po druhé, hlavný hrdina Cam. To bola perfektná postava. Za perfektná si predstavte trojité prevrátenie očí. Chlapec nemal žiadne chyby, bol tak oddaný našej hlavnej hrdinke, že jej piekol a varil a takmer každý deň ju pozýval na rande a práve preto sa do nej zamiloval… A trápne, miestami prehnané hlášky, ktorými sa ju asi snaží baliť.

Tu si niečo povedzme – ak dievča prvý raz povie nie (nech je aj tak trápna ako Avery), tak to znamená nie. Netreba ju pozývať X-krát, pretože potom akoby jej slovo znamenalo figu borovú. A tiež to dosť podporuje tzv. rape culture.

Pokračujme. Dej bol trápny. Stalo sa zhruba presne to, čo čakáte od bežnej romantiky. Dievča skrýva hrozné tajomstvo a presťahuje sa preč a čarovnou snahou úžasne príťažlivého chalana sa vylieči. Pretože ako inak by to mohlo byť? Čo je na tomto svete liečivejšie ako sila lásky? Ja vám poviem čo, odborná pomoc.

A ďalšie trápne klišé v tomto príbehu? Tí dvaja sú susedia a aj spolužiaci a on je hrozne ochranársky voči ľuďom, na ktorých mu záleží. Máme tu dobrého kamaráta gaya, ktorý je tenký ako špáradlo a plochú dobrú kamarátku, ktorá nič poriadne nerobí. Na Cama sa hádže nejaká perfektná modelkovsky vyzerajúca dievčina. A teraz niekoľko hádaniek pre vás, či uhádnete: Kto sa postará o chorú hlavnú hrdinku? Kto Avery ochráni na párty proti opitému človeku? A kto má úplne perfektné telo a podivný odpor k noseniu tričiek, aby sme mohli “slintať”?

“You’ve been checking me out, haven’t you? In between your flaming insults? I feel like man candy.” 

Znie to ako znôška spoilerov. Ale úprimne povedané, nevadí mi to. A asi ani vám to nebude vadiť, lebo si to dúfajme nikdy neprečítate. Na druhej strane som pár vecí nechala asi tak skrytých, ako autorka po prvej kapitole.

Ktorá kniha naposledy nesadla vám?

Knihu hodnotím na 2/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.