Kde v lete čítať?

V poslednom článku ste si mohli prečítať o tom, ako sa v lete čítať nedá. Tak v tomto článku si dokážeme, že sa čítať dá.

Na úvod si povedzme, že určite nemám tak nabité letá, ako mnohí z vás. Najmä preto, že ja silne verím, že leto by malo byť o oddychu… spojenom s krátením času v podobe športu, kníh, brigády a iných záujmov.

To však neznamená, že sa nedá do tých 24 hodín (okej, všetci vieme, že to nikdy nie je 24 hodín voľna) napchať niekoľko vzácnych minút čítania. Ak ste ako ja, tak to potrebujete rovnako ako vzduch, vodu, melón a čokoládu.
Ak ste ako ja, tak nemôžete čítať v dopravných prostriedkoch s malou výnimkou asi 10 minút v lietadle, prestávka na predýchanie nevoľnosti, 7 minút čítanie, prestávka na predýchanie nevoľnosti, 5 minút…….

1. Voda

Či ide o malý nafukovací bazén, bazén na záhrade, kúpalisko, či hotel s bazénom alebo more (sú ešte nejaké iné možnosti?), čítať sa dá. Aj ak ste tam s rodinou alebo priateľmi. Po prvé, pre týchto ľudí je asi úplne samozrejmé, že vás vidia s knihou. Po druhé, na slnku či v tieni, vždy sa dá nájsť poloha na čítanie. Po tretie, aj keby ste boli v neviem akej úžasnej spoločnosti, 5 minút ticha sa nájde vždy. A vtedy treba otvoriť knihu.

Ak máte neuveriteľné šťastie, tak už vlastníte vodeodolnú čítačku a tak si môžete čítať aj vo vode. Ja takýto luxus ešte nemám, tak budem len v duchu ticho závidieť a snívať.

2. Posteľ

Teda, nechcela som to tu tak zhurta dať, ale názov článku je *kde*, tak miesto je posteľ. Ja aj keď mám za sebou neviem aký deň, do postele si so sebou mobil a čítačku beriem. Mobil, lebo svoje jazykové lekcie si spĺňam až večer (turečtina, svahilčina a kde-tu preopakovanie čínštiny a španielčiny, keby to niekoho zaujímalo) a čítačku, aby som aspoň 5 minút čítala. V lete mňa osobne vypína už okolo pol dvanástej, takže príliš veľa čítania takto nedávam, ale niektorí ľudia to určite zvládnu aj neskôr.

Druhá možnosť je ráno sa skôr zobudiť, ako zvyknete a tých 5-10 minút čítania si splniť vtedy. Ja teda radšej vstanem, lebo mám čo robiť. Ale v podstate si povedzme jedno: pokiaľ ste sa cez deň nevyšťavili na 100%, tak miesto modrého žiarenia televízora, notebooku či mobilu chyťte radšej čítačky alebo knihy a zaspite pri čítaní. Dá vám to viac. Iba že by ste sa na tom mobile učili cudzí jazyk, to je potom iné. To schvaľujem 😀

3. V prírode

No dobre, to by sa dalo asi aj na neskoršiu jar alebo skorú jeseň. ALE. V lete sa do prírody chodí často. Či si do záhrady vytiahnete lehátko (úprimne povedané, slovo ležadlo mi silne prekáža. A áno, aj záhradu momentálne radíme do prírody), alebo unikáte pred horúčavami do lesa s uhorkami a citrónovou vodou (túto kombináciu som si práve vymyslela, ale čo je osviežujúcejšie?) a dekou na sedenie, určite sa nájde trocha času na čítanie.

My sme boli na výlete na ostrov Chalki a hoci som si tam splnila bod 1 (Voda), keď som čítala na úžasnej pieskovej pláži, tak som šla aj vyskúmať bod číslo tri, keď som sa ľahkým sandálovým skalolezectvom (oveľa menej nebezpečné ako tí českí turisti v Slovenskom raji) dostala na dosť dobré miesto v tieni s úžasným výhľadom a pohodlnou zemou, tak akurát na dočítanie knihy.

Bol toto nápomocný článok alebo len moja túžba hovoriť sama o sebe? Vy rozhodnite. Alebo sa v komentároch podeľte o vaše vychytené letné miesta na čítanie.

Pepa

3 thoughts on “Kde v lete čítať?

 1. S tým zaspávaním úplne súhlasím. Ja to mám takto stále, že okamžite spím, a keď mi to niekedy nejako začne vadiť, tak si poviem, že toto nie je problém, problém by bol, keby som nevedela zaspať, bola potom kvôli tomu unavená a tak.

  Multitasking? Myslela som to tak, že na prechádzke, výlete a pod. nemávam pocit, že teraz nemám čo robiť a chcem nejako využiť čas. 🙂

  Liked by 1 person

 2. Pri vode alebo v lese, to by bol pre mňa príliš multitasking. 😀 A v posteli okamžite zaspím. Čítanie vo vode by som si ale len tak pre srandu vyskúšala, ak by vodeodolná čítačka bola u niekoho poruke.

  Nejako som však v lete aj tak dosť čítala. Aj keď teda neviem povedať ako a dať nejaký tip. Musím si aktualizovať zoznam kníh na blogu (zrejme na konci mesiaca), teraz je v stave pred letom, takže sa asi skoro zdvojnásobí – trochu preháňam, a možno ani nie.

  Páči sa mi

  • Nie je dôležité kde čítame, ale že čítame. V posteli to pre mňa pomaly tiež začína byť problém, po pár minútach sa mi začína chcieť spať, ale to predsa nie je zlé, najmä, keď počas zbytku roka mám problém spať 😀
   A prečo multitasking? Veď ak len sedím/ležím, tak rovnako môžem aj čítať, nie?

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.