Dietrich Bonhoeffer: Uprostred zla

Čo zmôže jeden dobrý človek v zlom Nemecku?

Názov: Dietrich Bonhoeffer: Uprostred zla

Autor: Janet & Geoff Benge

Rok vydania v originálnom jazyku: 2012

Žáner: biografické, historické, vojnové, kresťanské

Séria: Kresťanskí hrdinovia – kedysi a dnes

Diel: 39.

Dietrich Bonhoeffer sa narodil krátko pred prvou svetovou vojnou a svoj život zasvätil Bohu. V medzivojnovom období i počas druhej svetovej vojny sa všemožne snažil privádzať ľudí k Nemu, čím sa mnohokrát vystavil veľkému nebezpečenstvu. Kniha Uprostred zla je Dietrichova biografia, v ktorej sa dozvedáme čím si počas svojho života prechádzal i ako to zvládal. No nie sám.

Priznám sa, autobiografie či biografie nikdy nepatrili medzi moje obľúbené žánre, no pri tejto knihe sa stretli dva ďalšie, ktoré milujem – história a kresťanstvo.

Kniha sa vo veľkom venuje druhej svetovej vojne a životu počas nej práve v Nemecku. Dopodrobna opisuje čím si Nemci prechádzali pred vojnou i počas nej. Toto obdobie celkovo autori veľmi dobre vystihli, objasnili mi mnohé veci a prehĺbili moje znalosti. Už len to je obrovské plus.

Ďalšie veľké plus je teda už spomenuté kresťanstvo. Vyrastala som v kresťanskej rodine, takže mám veľmi blízko k tejto téme. Či už preto, že ma k viere rodičia viedli, alebo preto, lebo som ju i osobne prijala. Možno ste katolíci, evanjelici alebo máte iné vyznanie.. no myslím si, že každému z vás má knižka čo dať.

Ak vás nenaučí milovaniu Boha, tak aspoň učí ľudskosti a morálke. Ukazuje nám, že dobrí ľudia existovali i v zlom Nemecku, a že netreba strácať nádej.

Dietrich Bonhoeffer svojím životom svietil ľuďom naokolo a i napriek obrovskému nebezpečenstvu sa nenechal odradiť. Vytrvalo pomáhal tým, ktorí jeho pomoc potrebovali a vo všetkom sa spoliehal na Boha. To je niečo, čo sa my kresťania snažíme dosiahnuť celý náš život.

Nie nadarmo sa séria volá Kresťanskí hrdinovia. Som si istá, že aj v súčasnosti môže jeho životný príbeh osloviť, inšpirovať.. a tiež byť dobrým príkladom viery a nasledovania Boha.

Tak všetci moji kresťanskí a nekresťanskí priatelia, hor sa do čítania! ❤

Knižku hodnotím na 8,5/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.