Deväť poviedok

Ty tie banánové rybičky nevidíš?

Názov: Deväť poviedok

Autor: J. D. Salinger

Rok vydania v originálnom jazyku: 1953

Žáner: fikcia, klasika, poviedky

Séria:

Diel:

“The fact is always obvious much too late, but the most singular difference between happiness and joy is that happiness is a solid and joy a liquid.”

Ako už názov prezrádza, knižka sa skladá z deviatich poviedok. No a poviem vám, jedna čudnejšia ako druhá.

Ak ste čítali Kto chytá v žite, potom viete, že Salinger píše príbehy s pointou. Táto pointa je však mnohokrát tak hlboko ukrytá, až ju málokto vie nájsť. Deväť poviedok a každá o niečom inom, každá z nich má svoj vlastný príbeh, vyjadruje sa ku konkrétnemu problému v spoločnosti.

Salinger nebol imúnny voči vplyvu okolia a ľudí, ktorí nás obklopujú. V tejto knižke sa venuje ľudskej psychike, ktorú poznačila vojna. Venuje sa i menej podstatným veciam, ako napríklad prelietavým názorom, povrchným ľuďom, klamárom, ktorí sa snažia zachovať si dobrú povesť.

V poviedkach opisuje dni v životoch obyčajných i neobyčajných ľudí, či situácie, do ktorých sa dostávajú. Autor úžasne ukazuje, na čom nám skutočne záleží, čo považujeme za dobré a zlé, aké morálne hodnoty máme a či ich dodržujeme.

Toto všetko znie ako veľmi hodnotný a poučný obsah. Treba ho tam však nájsť a to bol môj najväčší problém pri čítaní knihy – ja som to tam nevidela.

“Poets are always taking the weather so personally. They’re always sticking their emotions in things that have no emotions.”

Autorov spôsob písania je chaotický a in medias res. Poviedka sa ledva začne a hneď sa ocitáme v deji, kde nemáme ani šajnu kto je osoba číslo jedna, nieto ešte osoba číslo tridsaťštyri. Samozrejme, preháňam ako vždy, no niečo málo pravdy na tom je. V každom príbehu mi chvíľu trvalo, kým som sa zorientovala. Keď sa príbeh skončil, musela som sa vrátiť naspäť a buď si celú poviedku prečítať ešte raz, alebo si len overiť, či som na správnej stope.

Nehovorím, že sa mi takýto štýl písania nepáči, to vôbec nie. Pri každej poviedke som skôr pocítila nával adrenalínu a pomyslela si niečo v zmysle “hor sa do boja”. Bol to veru boj, no bol to veľmi dobrý boj.

Deň ako stvorený pre banánové rybičky

Táto poviedka je prvá a najznámejšia z deviatich. Na niektorých stredných školách je to napríklad povinné dielo. Takýmto spôsobom som sa pred dávnymi časmi (pred dvoma rokmi) dostala k celej zbierke (no prečítala som ju až teraz).

Ľudkovia, Deň ako stvorený pre banánové rybičky je tak perfektná poviedka. Cítila som sa pri nej ako skutočný detektív – spájala som si dohromady rôzne náznaky. Nedokončené vety a výrazy som si sama dokončovala, prichádzala som k úžasným záverom… no skrátka, keď už žiadna, táto za to stojí.

Možno som nadšená preto, lebo práve táto poviedka sa týka histórie a druhej svetovej vojny, no zároveň ma nadchli Salingerove metafory a prirovnania. Dajte poviedke šancu, nebudete ľutovať.

Dajte rovno šancu celej knihe!

Knižku hodnotím na 8/10.

Evi

One thought on “Deväť poviedok

  1. Toto by asi nebolo pre mňa, presne toto mi pri novšej literatúre nesedí, že neviem, čo tam sa vlastne deje. Ale keďže ide o poviedky, teda niečo krátke, ešte by sa to dalo skúsiť…

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.