Nikdynoc

Si dievča, ktoré má čo povedať

Názov: Nikdynoc

Autor: Jay Kristoff

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: fantasy

Séria: The Nevernight Chronicle

Diel: 1.

Mia Corvere v mladom veku prišla o svoju rodinu, no miesto toho, aby sa vzdala, plánuje sa pomstiť. Ako? Stane sa členkou najobávanejšej organizácie vrahov. Napriek tomu, že Mia má istú… výhodu nad svojimi “spolužiakmi”, nie je isté, že vo svojej snahe aj uspeje…

Ja ani neviem, prečo som túto sériu chcela čítať. Ak sa teda neráta to, že mám doma jednu sviečku inšpirovanú touto sériou (tá bledočervená krajná na nasledujúcej fotke) a ja som si povedala, že dobre teda.

Nedajte sa oklamať. Séria je mnohokrát označovaná, ako “pre mládež”, ale to môže tak označiť len niekto, kto to nečítal. Napriek tomu, že hlavná hrdinka má 16 rokov, toto je rozhodne séria pre dospelých. Prečo? Dozviete sa o chvíľu…

Jay Kristoff vybudoval svet, ktorý on sám opisuje (parafrázujem) ako “svet, kde sa Cézarovi nepodaril jeho prevrat a Rímska republika prežila až do stredoveku…. samozrejme s mágiou krvi, živými tieňmi a podobne.”

To “podobne” asi myslel fakt, že v Miinom svete máme tri slnká, ktoré zapadnú tak raz za 3-4 roky a tak je skoro stále aspoň nejaký druh svetla.

“The brighter the light, the deeper the shadow.” 

Toto bola moja prvá kniha od Kristoffa, ale určite nie posledná. Veľmi sa mi páčil jeho štýl písania, malé slovné hračky a suché vtipy. Okrem toho sme mali kde-tu poznámky pod čiarou, kde nám hlbšie vysvetlil históriu sveta alebo aj také detaily, ako najneslušnejšie gesto, aké tam môžete vyprodukovať. Či len poskytol viac suchých komentárov.

Z toho vyplýva, že napriek tomu, že tento svet bola len taká…. experimentálna myšlienka, nakoniec to vynikajúco rozpracoval a nemôžem sa dočkať, až sa o tomto svete dozviem viac.

A teraz k dospeláckym faktom. Hlavná hrdinka má 16 rokov, no v knihe je toľko násilia, nechutností, dospeláckeho jazyka a… iných neprístojných vecí, že by sa ani Jo Nesbo za to nemusel hanbiť. Miestami to bolo odporné, ale nie natoľko, aby som musela knihu odložiť, čo sa mi pri iných už stalo.

Avšak to bolo prestriedané vtipnými výrokmi a odľahčením situácie… ako ostatne častokrát vyplýva zo správania tínedžerov.

Prestriedaná bola aj minulosť s prítomnosťou, čo bolo tiež dobré, navyše to bolo vždy pekne oddelené. Lepšie by to bolo už len keby sme vždy od prvej vety vedeli, kde na časovej osi sme.

Mia a ostatné dôležité postavy sú fantasticky napísané, každá má svoju osobnosť a aj pozadie a všetky boli fascinujúce. Napriek tomu, že knihu písal mužský autor, tak sa venuje tej ženskej stránke vecí viac, ako veľa autoriek (zamyslite sa, autorky(?)).

Ale moja obľúbená postava, ak sa to postavou dá nazvať bol Mister Kindly, ne-mačka z tieňov. Mia totiž dokáže tieňmi manipulovať (ako sa ostatne dozvieme už veľmi veľmi skoro) a táto ne-mačka je jej spoločníkom. Napriek tomu, že je to len tiež a jeho prehovory sú veľmi krátke, ja som si ho priam zamilovala, pretože bol… skvelý (prečítajte si sami v knihe).

“Sometimes weakness is a weapon. If you’re smart enough to use it.” 

Na druhej strane, viem si predstaviť, že štýl, akým Kristoff píše sa nemusí všetkým páčiť. Veľa personifikácii, metafor, dlhé vety. Keby písal úsporne a prozaicky, tak by tá kniha miesto 400+ strán mala tak asi 300. Niečo ako Laini Taylor? Ale veci, o ktorých tí dvaja píšu by nemohli byť rozdielnejšie. Ale ak ste od nej niečo čítali, tak toto vám asi sadne (a naopak).

Ďalej, čo sa nemusí páčiť je, že táto kniha akosi neverí na šťastné konce, ale ani stredy či začiatky. Ja mám rada, keď mojím postavám aspoň trochu radosti v živote zostane, ale… No, možno do konca tretej knihy niečo nájdem 😀

Knihu hodnotím na 9.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.