Tri temné koruny

Tri sestry, tri kráľovné, ale len jedna môže byť tou skutočnou panovníčkou

Názov: Tri temné koruny

Autor: Kendare Blake

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: YA, fantasy

Séria: Tri temné koruny

Diel: 1.

“No one really wishes to be a queen.”

Na ostrove Fennbirn sa v kráľovskej rodine vždy narodia trojičky, tri kráľovné, ktoré vyrastajú každá so svojím klanom, ktorý má rovnaké schopnosti. Vo veku 16 rokov sa potom všetky stretnú a tá, čo prežije sa stáva skutočnou vládkyňou. Katharine je travička, ktorá sa popasuje s každým jedom. Mirabella je elementalistka – ovláda živly. A Arsinoe je naturalistka – dokáže manipulovať prírodu.

Mám pocit, že pri tých lepších sériách vždy akosi zaspím dobu a dostanem sa k nim neskoro. Ani neviem, prečo som konkrétne túto sériu odkladala donekonečna.

S Kendare Blake som už mala istú skúsenosť. Najprv som od nej čítala Annu krví oděnou (dúfam, že som to dobre vyskloňovala), čo si doteraz pamätám ako celkom desivý, napínavý a zvláštny príbeh. A tiež som od nej čítala Antibohyňu (teraz som si to poslovenčila), čo si úprimne povedané veľmi nepamätám, takže hoci som to hodnotila celkom dobre, tak to na mne asi hlbšiu stopu nezanechalo. Len si matne pamätám, že to bolo o Aténe.

Takže po týchto relatívne dobrých skúsenostiach som sa KONEČNE dostala k Trom temným korunám a musím povedať, že zo všetkých troch sa mi to zatiaľ páči najviac.
Napriek tomu musím povedať, že na štýle písania K.B. je niečo zvláštne a asi by sa mi to páčilo ešte viac, keby to napísal niekto iný.

Neviem povedať, čím je jej štýl iný, čo mi na ňom prekáža, ale celkom úplne mi nesadí.

“I should think that is what anyone would wish- to be loved for themselves and not their position.”

Svet, v ktorom sa nám to odohráva je zvláštny, pretože “pevnina” je veľmi podobná našej planéte, no Fennbirn je teda magický. No a tiež je veľmi silne matriarchálny, i keď teda je to založené dosť na strachu tak je to kniha posilujúca postavenie žien? No neviem…

Tiež ma udivilo, aké tri smery nadprirodzených schopností si Blake vybrala. No dobre, štyri, ešte je tam niekde nejaký bojový dar. Ešte elementalistiku a naturalistiku chápem, ale jedy? No dobre… Na druhej strane práve tie jedy ma asi zaujímali najviac.

V knihe nás čakajú 3 uhly pohľadu, no nie vždy tieto tri uhly sú naše sestry-kráľovné. Vlastne napríklad v prípade Arsinoe nám príbeh zväčša rozpráva niekto iný, až som nabrala pocit, že by Arsinoe možno ani nemusela byť kráľovnou… Či to bola pravda sa musíte dočítať.

Tento môj dojem umocňovalo aj to, že Arsinoe a Katharine majú svoj dar taký slabý, že vlastne až nijaký. Takže som potom začala rozmýšľať, že možno boli kráľovné medzi sebou strategicky zamenené. Ale Mirabella mala dar. Potom mi napadlo, že budú iné a do konca knihy sa z nich stanú BFF alebo teda skôr BSF (best sisters forever). Či je niečo z toho pravda? Prečítajte si knihu 😀

Poviem len toľko, že jedna z mojich predikcií (a mala som ich veľa) sa vlastne splnila, takže hoci je dielo dosť originálne, nie je AŽ TAK veľmi originálne.

V ďalšom bode sa rozhodne zhodnem s mnohými inými hodnoteniami. Ak nemáte radi pomalé začiatky, tak sa do knihy nepúšťajte. Má asi 400 strán a ozaj skvelých je možno posledných 25-33%. Ja som si vlastne pri čítaní najprv dosť dobre pospala – ale za to možno môže to teplo.

Ale keď sa to rozbehlo, kniha sa nedala pustiť. Ja som dočítala zase neskoro v noci. A rozhodne sa teším na pokračovania.

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.