Školský absťák

Po letnom ničnerobení (a mojom nečítaní) tu máme nový semester, ktorý prináša veľa utrpenia do životov knihomoľov. Zoberte si napríklad mňa. Len čo som sa pustila do aspoň piatich kníh naraz (čo je ešte moja norma) a konečne sa cítim vo svojej koži, sa začína škola a nebudem mať na nič čas. Nádhera.

Čo teda robiť v prípadoch, kedy nemáte čas ani na vlastné myšlienky?

Poznáte ten pocit, však? Zákon schválnosti je veľký darebák. Len čo nájdete vo svojom živote radosť, musí vám to pokaziť.. Ako vždy, ľudia, preháňam. Navyše, toto moje nadšenie pre knihy a zaneprázdnenosť tak trochu idú ruka v ruke. 

Som človek, ktorý potrebuje cítiť trochu tlaku. Cez letné mesiace mi veľa vecí nedáva zmysel. Kde zmizli moje povinnosti a pocit, že niekde musím byť? Pocit, že sa nikdy nezastavím? Keď mám toto, ešte oveľa viac si vážim chvíľu pokoja a snažím sa využiť voľný čas čo najlepšie. V lete, kedy nie je čo robiť, sa ťažko odhodlám k čomukoľvek.

Čiže áno, teším sa na to, že na nič nebudem mať čas a teším sa na to, že sa nebudem zastavovať. O to viac budem milovať občasné introvertské chvíľky pri knižke a čajíku.

Čo teda robiť, keď sa nám bude zdať, že sme knihu neotvorili už 500 rokov? Ako sa vyhnúť čitateľskej depresii?

  1. Nepanikáriť

Pokúste sa zachovať pokoj. Neviem ako, ale skúste to. 

  1. Mať knihu vždy poruke

Neviem ako vy, ale ja bez knihy nevychádzam z domu. Ten pocit, že keby sa naskytne príležitosť, budem môcť čítať, je nenahraditeľný. V taške mám vždy aspoň jednu knihu a ak aj ju za celý deň nevytiahnem (skoro vždy to tak je), aspoň to má dobrý vplyv na moju psychiku. 

  1. “Vykupujte čas”

Toto biblické vyjadrenie vystihuje všetko podstatné. Vykupovať čas znamená neplytvať ním, ale naopak sa naučiť využiť každú sekundu z každého krátkeho dňa. Napríklad čítať si v škole počas prestávok (alebo dobre, počas hodín). Pre tých šťastlivcov (medzi ktorých ja nepatrím), ktorým nebýva v MHD zle.. čítajte si v MHD! 

  1. Fanfiction?

Fanfiction je pre mňa záchranou v ťažké jesenné (zimné, jarné a letné) dni a noci. Je to prvá pomoc. Keď už si nemôžete čítať reálne knihy, prečo si neprečítať aspoň o nich? 

  1. Zamestnajte sa v kníhkupectve

Ak toho nemáte dosť a nestačí vám, že nemáte na knihy čas, nájdite si ešte robotu v kníhkupectve. Neustály prísun energie z okolitých kníh a občasná rada a vykecanie sa zákazníkovi vám zaručene zdvihne náladu.

No proste, určo budeme na Vianoce hľadať posily do Martinusu.

Tak, to je všetko, čo som chcela. Aké sú vaše typy? Čo robíte, keď ste takto zaneprázdnení? Let me know in the comments!

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.