Boží hrob

Pokračovanie cesty za pomstou mladej vrahyne

Názov: Boží hrob

Autor: Jay Kristoff

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: fantasy

Séria: The Nevernight Chronicle

Diel: 2.

“If Vengeance has a mother, her name is Patience.”

Hoci Mia sa úspešne stala Čepeľou, s jej plánom pomsty jej to veľmi nepomáha. Navyše začína pochybovať o celej Červenej cirkvi. Rozhodne sa preto svoju pomstu trochu popohnať a to tak, že ju najprv chytí otrokárska pani a predá ju ako gladiátorku…

Po dočítaní prvého dielu mi bolo jasné, že na čítanie dvojky nemôžem čakať. S malou prestávkou vo forme Troch temných korún, som sa dostala k dvojke (a potom veľmi rýchlo začala aj trojku)…

Myslím, že druhý diel bol ešte lepší, ako ten prvý v určitých veciach. Rozhodne som na konci bola viac napätá, takže hoci mi čítačka vyrátala, že do konca chýba hodina a 35 minút, ja som to dala za cca polhodinu… (Možno aj preto, že už bola polnoc a druhý deň som nemohla vyspávať donekonečna.)

Zase nás čakajú akoby dve dejové línie. Prvá, kde ešte Mia slúži Cirkvi a druhá, kde sa postupne stáva gladiátorkou. To sa samozrejme po chvíli zjednotí – moment, ktorého som sa nevedela dočkať. Musím povedať, že takáto striedaná perspektíva mi úplne nevyhovovala, pretože sa tam veľmi očividne a rozhodne nie nenútene zakrývali mená, ktoré mali zostať prekvapením a tak podobne.

“Conquer your fear, and you can conquer the world.”

Ale ako túto knihu zhodnotiť, keď som už všetko povedala v jednotke?

Mia je pre mňa stále veľmi dobrou hlavnou hrdinkou, pretože si o sebe nemyslí, že je krehká kvetinka, preberá za seba zodpovednosť a nenechá sa dejom len unášať.

Čo a týka ďalších postáv, ktorých je tu tiež mnoho, asi len k jednému by som mala výhrady – Sidonius. Ten mal na začiatku až odporný prístup a potom zrazu obrat o 180°? Bolo to trochu zvláštne.

Moje obľúbené poznámky pod čiarou boli prítomné aj tu, hoci mám pocit, že menej. Čítala som odporúčania, že ich netreba vynechávať, lebo v treťom dieli budú mať dôležité odhalenia, tak som ich vždy pozrela, ale nie vždy prečítala, ak šlo o históriu arény alebo čo.

Určite sme sa tak ale dozvedeli viac o svete. I keď teda nie o širšom okolí, čo by som možno ocenila viac.

Prítomný bol aj sarkazmus a ostrovtip, bez čoho by táto kniha nebola to pravé a viem, že mnohým to prekáža. Ja som si to však veľmi užívala, to je presne môj druh humoru.

Na začiatku som veľmi dúfala, že sa dozvieme viac o tom, čo Mia dokáže a že možno to, čo v jednotke tak celkom nezvládala, napríklad ako keď sa zahalí do tieňov, ona sama nič nevidí – tak tu vylepší. No a ona ozaj stretne niekoho so schopnosťami… No či sa to stane, to si musíte prečítať sami.

“That’s the power of words; twenty six little letter can paint a whole universe”

Aj keby vás celá kniha neviem ako hrozne nebavila, už len ten koniec za to stojí. Pri posledných asi troch kapitolách som skoro ani nedýchala (celkom problém, keďže kapitoly nie sú dvojstranové). No a tie plot twisty na koniec zaručili, že 00:38 v noci som rozmýšľala, že či ozaj musím ísť spať a radšej nezačať trojku.

Inak na začiatku nám autor pekne poskytne zhrnutie. Veľmi užitočné, ak knihu čítate po roku alebo tak, ale nie úplne užitočné pre mňa, ktorá som to čítala cca po týždni. Ale na druhej strane aj udalosti, ktoré boli v jednotke tak trochu zahmlené sa takto oveľa lepšie pochopia.

“If you can’t see your chains, what use is a key?”

Tak ako vidíte, túto knihu veľmi odporúčam. Samozrejme, po tom, ako ste prečítali jednotku, inak to nemá zmysel. No a hoci trojka ešte v češtine či slovenčine nie je, určite sa jej dočkáme, pretože táto kniha zožala neuveriteľný úspech celosvetovo.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.