Darkdawn (3)

Pripravte sa na napínavý záver trilógie…

Názov: Darkdawn

Autor: Jay Kristoff

Rok vydania v originálnom jazyku: 2019

Žáner: fantasy, pre dospelých

Séria: Nikdynoc

Diel: 3.

“I am the war you cannot win.”

V druhej časti (spoilery, spoilery, spoilery… Ale predpokladám, že toto čítate, lebo ste čítali predchádzajúce) na konci Mia zabije kardinála a aj Scaevu. Alebo si to aspoň myslí… No na ceste za tým, aby to skutočne dosiahla stretáva svoju dávno stratenú rodinu, priateľov a dozvedá sa viac o svojom osude…

Poviem vám, celá táto séria bola jedna divoká jazda. Tie knihy sú pridlhé na to, aby ste ich prečítali naraz, no to im vôbec nebráni v tom, aby vás pritiahli natoľko, aby ste sa o to aspoň pokúsili. No a tento tretí diel nebol iný.

Hoci, aby som pravdu povedala, čakala som ešte viac intenzívneho napätia, ako sme sa dočkali. Ale možno je to tým, že som už odolná?

Mimochodom na Goodreads sme sa konečne dočkali toho, že túto knihu neoznačujú Young Adult, ale proste Fantasy a Adult. Konečne. Neviem si predstaviť, koľko mladých myslí to traumatizovalo (veľa asi nie, žijeme vo svete, kde sa všetkým týmto… nechutnostiam len tak nevyhneme).

P.S.: ak vám nestačilo upozornenie na začiatku, tak tu je ešte jedno SPOILERY NA PREDCHÁDZAJÚCE DIELY.

Mia je naozaj super hrdinka, stojím si za tým stále. Hej, má svoje muchy a nie je to ideálny človek, ale stále som šťastná, že máme silnú ženu, ktorá si ide za svojím a nebojí sa aj najvyšším mocnostiam povedať, kam si svoje osudy a myšlienky môžu strčiť. Perfektné.

Ďalej sa tu stretávame s Ashlinn, ktorá mi ešte viac prirástla k srdcu, vracia sa aj Tric, ako sme mali možnosť zachytiť na konci druhého dielu. Ten mi bol…. menej sympatický, ale to asi vyplýva z jeho osudu.

Mia sa lepšie spoznáva aj so svojím bratom, Jonnenom, ktorý bol podľa mňa veľmi dobre napísaný, v jeho kritických momentoch, kedy na ňom veci stáli a padali sa zachoval pravdivo. A autor nám to aj vysvetľuje, pretože mnohí z nás by si povedali, že “to je slaboch, ja by som to spravil/a celkom inak”, nuž, gentlepriatelia (môj pokus o odkaz na knihu), kým si niečím takým neprejdeme, nemôžeme vedieť. A aj tak nakoniec vieme, ako by sme sa zachovali MY a nie niekto úplne iný.

Aha, a moja obľúbená postava bol určite Cloud Corleone. Niečo ako lepší Jack Sparrow podľa mňa.

Počas knihy, sa dozvedáme, kto napísal tieto knihy. Poviem vám, táto zápletka ma len zmiatla a zostala som vo filozofických úvahách, typu “ak vieš, čo sa stane a snažíš sa tomu zabrániť, čo sa stane?” no a to sa mi nepáčilo. Prišla som trpieť za  postavy, nie trpieť filozofickými úvahami. To by som prenechala iným.

“You never know what can break you until you’re falling apart. You never miss your shadow until you’re lost in the dark.”

Myslím, že záver ma nejako neprekvapil. Akože hej, prekvapili ma určité aspekty toho, ako sme sa tam dostali a čo sa stalo, ale keby som vám mala na začiatku prvej knihy povedať, ako si myslím, že sa to skončí, asi by som všetko dôležité vymenovala. Čo vôbec nie je problém, pretože skromne by som tvrdila, že som si vymyslela ten najlepší koniec (nie akože dobrý, že happily ever after, ale dobrý, akože kvalitný).

“This is who I am. I’m not a hero.”

Jediné, čo ma sklamalo je, že až do konca knihy sme sa nejako nedozvedeli o tých všetkých národnostiach. To by ma veľmi zaujímalo, ale možno sa dočkáme nejakej encyklopédie?

A tiež Mia počas knihy dosiahla úplne všetko. Proste aj také veci, čo mohli vynechať. Občas to tak v knihách, filmoch, a iných býva, že máme “over powered character” no a miestami sa zdalo, že Mia presne taká je. No, ale v konečnom dôsledku, a čo. Som jej veľká fanúšička.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.