Kletba vítězů

Vyhrať to, čo chcete vás niekedy môže stáť všetko, čo máte radi.

Názov: Kletba vítězů

Autor: Marie Rutkoski

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: YA, fantasy

Séria: Kletba vítězů

Diel: 1.

“The truth can deceive as well as a lie.”

Kestrel, dcéra významného generála, má ako zbytok krajiny dve možnosti: vydať sa alebo ísť na vojnu. Ona však chce od života niečo iné. Potom jedného dňa na trhu kúpi otroka, v ktorom akosi zahliadne spriaznenú dušu. Ten však má tiež určité tajné úmysly…

Prečo, prečo, prečo som si čítanie tejto knihy tak dlho odkladala? Prečo som o nej nevedela skôr? Aj na moje obzory sa to dostalo len v júli tohto roku. Tak neskoro, že to už stihli aj preložiť. Na druhej strane, dobre pre vás, aspoň si to môžete prečítať, či čítate anglicky alebo česky.

Pretože túto knihu si naozaj prečítať musíte.

Inak, pozrite sa na tú obálku. Tá česká je krajšia ako tá anglická. V akom svete to žijeme? (Vo svete kvalitných českých grafikov, očividne. )

Ani neviem, prečo, ale táto kniha ma naozaj dostala. To “ani neviem prečo” hovorím, pretože v podstate tá kniha nie je nejako extrémne výnimočná. Všetko je tak akosi známe.

Máme tu hrdinku a hrdinu, ktorých osudy sú prepletené. čo bolo však výnimočné asi, je to, že ona je v tomto okamihu mocnejšia, ako on. To sa zas tak často nevidí, pokiaľ viem.

“Happiness depends on being free, and freedom depends on being courageous.”

Autorka si vymyslela krajinu, no tá je trochu povedomá. V poznámke autora priznáva, že sa inšpirovala Grékmi a Rimanmi. Určite tam veľa toho je, no okrem toho si vymyslela veľa nových zvykov a situácií, kde ukázala svoju kreativitu.

Čo je však asi naozaj výnimočné je štýl písania. Autorka ma dokázala naozaj vtiahnuť. Okamžite som sa dokázala vžiť do Kestrel aj do Arina a hlboko som ich vnímala. Ostatné postavy oproti týmto dvom skoro až blednú, tak možno tam by bolo treba zapracovať.

“People in brightly lit places cannot see into the dark.”

Kestrel sa mi ako hlavná hrdinka veľmi páčila. Vie, čo chce. Vie, ako to dostať. Niekedy sa dostane do úzkych, no vďaka svojej strategickej mysli sa z toho dokáže dostať. A hlavne, má dokonca aj záľubu. To mi niekedy v tých knihách naozaj chýba. Ak ich ja môžem mať zhruba tucet, prečo postavy nie aspoň jednu/dve?

Arin bol pre mňa trochu zmätočnejší, ale aj on bol fantasticky napísaný a uveriteľný a super.

To, čo pociťujem ako vrchol umenia písania Marie Rutkoski je, že až neskutočne dokázala preniesť pocity. Zhruba od 30% knihy (eknihy sú top!!!) som začala cítiť hlboké zúfalstvo a pocit beznádeje, čo totálne vystihuje to, ako sa postavy správali a kam sa situácia hnala. Ťažko sa mi kniha odkladala z ruky. A tiež sa mi pre to ťažko brala do ruky – vedela som, že len zopár strán sa prečítať nedá, že to chce dlhé stretnutia s danou knihou.

Na moje pomery tu bolo málo dialógu, no napriek tomu sa tá kniha čítala tak dobre, ako sa čítala. Možno preto, že to neboli opisy prostredia a šiat a čo ja viem čoho, ale akcia. Stále sa niečo dialo.

A naozaj sa stále niečo dialo. Aj ak som mala pocit, že sme na chvíľu spomalili, nikdy sme nezastali a kniha sa rútila k záveru. Ako som spomínala, vyvolalo to vo mne pocit beznádeje (ako to všetko vyriešia?????) a napätia (už aby to vyriešili!!!!!).

“The Winner’s Curse is when you come out on top of the bid, but only by paying a steep price.”

Veľmi sa mi aj páčilo, že ma kniha donútila sa viac zamyslieť nad niektorými morálnymi dilemami, ktorými si prechádzali postavy. Nebudem to tu rozoberať, pretože by sa to mierne priblížilo k spoilerom a ja vás nechcem oberať o zážitok. Ale ak ste to už čítali, napíšte koment (s varovaním) a rada sa s vami o tomto hĺbkovo a hĺbavo porozprávam.

Knihu hodnotím na 9.5/10.

Pepa 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.