Šváby (Harry Hole #2)

Čo sa stane, keď to, čo neznáša svetlo vyjde na povrch?

Názov: Šváby

Autor: Jo Nesbø

Rok vydania v originálnom jazyku: 1998

Žáner: detektívne, dramatické, krimi, mysteriózne

Séria: Harry Hole

Diel: 2.

“I guess sometimes it’s easier to take responsibility for the dead instead of the living. The rest of us have to look after them, Harry. The living. After all, that’s the responsibility that drives us.”

Náš obľúbený detektív Harry Hole je vyslaný do Bangkoku v Thajsku, aby prešetril prípad zavraždeného nórskeho veľvyslanca. Toho našli na mieste, kde nemal čo hľadať, s nožom zapichnutým v chrbte. Harryho však do Thajska pošlú s jasným príkazom nerobiť z vraždy žiadnu drámu a všetky informácie o veľvyslancovi (ktorý bol mimochodom priateľ súčasného nórskeho premiéra), ktoré by mohli akokoľvek poškvrniť jeho reputáciu, ututlať.

Podľa mňa sa každý z nás knihomoľov raz dostane do bodu, kedy má skrátka chuť na dobrú detektívku. Možno som s tým už otravná, ale stále mám potrebu zdôrazňovať, že naše čitateľské chute sa menia a ja stále neviem pochopiť, že práve ja som sa vydala aj týmto smerom. Vždy som bola skôr “romantické” a “fantasy” dievča, maximálne som zo svojho žánru vedela odbočiť pri povinnom čítaní. No o toľko som sa oberala! Svet detektívok a hororov a trilerov je drsný, strašidelný, no v konečnom dôsledku nádherný svet.

“Threats generally work best when delivered in a neutral key.”

Kedysi som tiež bola ten typ dievčaťa, ktorý knihu zhltol za deň/dva, no ak čakáte, že nesbøvky sú “rýchle” typy kníh, ste na omyle. Niečo takéto si treba vychutnať. Čítať jeho knihy je zážitok. Všetky detaily a krutosti obsiahnuté na stranách jeho kníh.. na tie treba načerpávať sily. Prečítať pár kapitol, odložiť knihu a znova.

Ako vždy, i pri tejto knihe som sa pozastavovala nad jedinečným Nesbøvým štýlom písania. Tak chladný a predsa tak pútavý. Taký bezcitný, no plný emócií. Odťažitý, no zároveň tak osobný. Nesbø nám drsným spôsobom poskytuje náhľad na vraždu a iné hrozné situácie, no cez oči hlavného hrdinu Harryho vidíme skôr jeho pocity, empatiu či lásku.

Nikdy by som si neodpustila, keby som však nespomenula meno úžasného prekladateľa, ktorý nám nesbøvky sprostredkúva. Neviem, koľkí z vás ovládate Nesbøv rodný jazyk, no ja teda nie, a preto som nesmierne vďačná za preklad, ktorý sa nielenže úžasne číta, no zároveň z neho nie sme vôbec zmätení, pretože prekladateľ si dáva záležať na zrozumiteľnosti. Nórske či thajské reálie nám nie sú nijako blízke a vôbec si neuvedomujeme, že by sme z diela nemuseli nič mať, nebyť tak kvalitného prekladu. Takže pán Jozef Zelizňák, jeden veľký klobúk dolu. A veľká vďaka.

Neviem, ako to ten Nesbø robí, no už druhýkrát sa mu podarilo dostať ma z mojej postele do inej, mne neznámej krajiny. Tentokrát to bolo Thajsko a veľa veľa som sa o tomto štáte naučila.

Harry je ten typ hlavného hrdinu, ktorý by vám ani nemal byť sympatický, no predsa je. Nesbø sa veľmi nenamáha opisom jeho dobrých vlastností, tie si v knihe hľadáme sami. Toto je však podľa mňa veľmi pozitívna vec.

“You are as old as you feel. So I reckon I’m about sixty.”

Jedna vec, ktorá sa mi možno na nesbøvkách až tak nepáči, je (ne)predvídateľnosť vraha. Zatiaľ som čítala tri knihy od Nesba a tak trochu to vždy bol ten človek, od ktorého by ste to najmenej čakali. Toto nie je spoiler, lebo napríklad v Šváboch bolo viac zdanlivo nevinných ľudí, takže si budete mať z čoho vyberať. Len sa mi nepáči, že sa to akoby stáva jeho autorský štýl – prekvapiť nás vrahom, no zároveň vôbec nie.

Knižku odporúčam všetkými desiatimi! ❤

Moje hodnotenie je veľmi veľmi pozitívne a to 9,8/10. Ľudkovia, určite si túto knižku (a celú sériu) prečítajte.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.