2020-2021

Naša dvojročná knižná výzva.

Blíži sa (respektíve možno už aj je tu, podľa toho, kedy ste toto objavili) nový rok a keďže je to rok s priam čarovným číslom, 2020, tak sme si pripravili vlastnú knižnú výzvu. Dúfame, že vás buď inšpiruje, alebo sa pripojíte k tej našej (keby vás to až tak dostalo, tak si pre vás pripravíme aj nejaké pekné ceny nakoniec, tak nás rozhodne označujte, alebo komentujte s linkami).

Kvôli tomu, že je rok 20-20, tak každá z nás si pripravila 20 kategórií. No, viac-menej. Každopádne minimálne 20 kníh. Snažili sme sa o také menej tradičné kategórie, alebo neokukané nápady. Ale tak, rozhodnite vy.

Screenshot_7

Pravidlá sú jednoduché – počas roku (hádam aj okrem iných) prečítame knihu z každej kategórie. Potom nájdete pri kategórii a knihe buď prelink na recenziu, alebo krátke zhrnutie miesto recenzie. A dátum prečítania. Ak máme vopred nejakú knihu, ktorá by tam zapadala, tak ju tu nájdete, no a hádam bude zaujímavé sledovať, či sme nevybočili. Keby sme prečítali z jednej kategórie nakoniec viac kníh (a spomenieme si), tak ich sem tiež pripíšeme.

Jedna kniha by nemala byť vo viacerých kategóriách (iba že by sme boli veľmi zúfalé).

UPDATE: Napriek tomu, že sme mohli celú výzvu potichu zmazať, alebo prerobiť na výzvu 2021, rozhodli sme sa, že si ju jednoducho predĺžime. Rok 2020 asi nikomu nevyšiel tak, ako si predstavoval a hoci fakt, že musíme byť takmer nonstop doma znie ako ideálna príležitosť na čítanie, nebolo to tak. A predpokladám, že nielen pre nás. Takže ešte raz, našu výzvu si predlžujeme o rok, a hoci 2021 nezačína o nič lepšie, ako 2020 skončil, dúfame, že sa nám to podarí dotiahnuť.

A teraz k tým kategóriám!

 1. Kniha z každého kontinentu – neviem, ako vy, ale sme prednedávnom rozmýšľali, z koľkých krajín sme prečítali knihy. No a je to menej, ako by sme chceli. Zatiaľ prevládajú tie americké a európske krajiny, takže tento rok obe skúsime prečítať knihu zo všetkých… kontinentov. Svetadielov? Častí zeme. Takže:
  *Európa
  Pepa
  Evi
  *Afrika
  Pepa
  Evi
  *Ázia
  Pepa
  Evi
  *Severná Amerika
  Pepa
  Evi
  *Južná Amerika
  Pepa
  Evi
  *Austrália a Oceánia
  Pepa
  Evi
 2. Kniha z krajiny, z ktorej sme ešte žiadnu nečítali – tak toto trochu súvisí s tou predchádzajúcou. Dúfame, že vám počas roku k tomu prinesieme mapu krajín, z ktorých sme už knihy čítali. A tiež dúfame, že práve v tejto kategórii budeme mať najviac prírastkov.
  *Evi
  *Pepa
 3. Kniha skorého detstva – nielen v čase Vianoc je fajn vrátiť sa do detstva. Hoci sa vraví, že nie je dobré sa vždy vrátiť k tomu, čo sme predtým milovali, pretože to stratí na čare/kvalite/…, tak my sa tentoraz odvážime a vrhneme sa na knihu, ktorú sme čítali veľmi, veľmi dávno.
  *Pepa– mne táto kategória hneď pripomenula jednu zbierku kníh, ktorá sa volá Z rozprávky do rozprávky, tak dúfam, že sa k nej aj naozaj dostanem.
  *Evi– ja som si hneď spomenula na knihy Môj macík či Žabiatko, to boli časy. Na niektorú z týchto knižiek sa veľmi teším! A ktovie, možno ich prečítam i viac. 
 4. Prvá kniha, ktorá vyskočí na stránke kníhkupectva – dalo by sa povedať, že je toto najriskantnejšia kategória? Pretože prvé môže byť naozaj hocičo. Takže to bude možno otázka načasovania.
  *Evi
  *Pepa
 5. Prvá kniha “odporučená” priateľmi na Goodreads – také malé predĺženie (rozšírenie?) predchádzajúcej kategórie. Na goodreads máme zopár priateľov a ich updates nám naskakujú po obnovení stránky. Čo čítajú, chcú čítať či dočítali. Uvidíme, čo vyskočí nám, keď príde na splnenie tejto kategórie.
  *Pepa
  *Evi
 6. Posledná kniha autora, na ktorého sme zanevreli – jedna z tých náročnejších kategórií, ale najmä kvôli tomu, že sa budeme musieť prekonať. Teraz začať rozmýšľať…
  *Evi – kde začať 😦
  *Pepa – ako tak rozmýšľam, zanevrela som na L.J.Smith, na Enju Rúčkovú, na… No, bude z čoho vyberať
 7. Aspoň 3 slovenské knihy – toto bude, najmä pre jednu konkrétnu osobu (Pepa) extrémne komplikované. Pretože nečíta slovenské knihy. Ale tento rok – dramatická hudba – každá z nás prečíta aspoň 3.
  *Pepa – moje očakávanie je, že tento rok konečne prečítam Karikove knihy, na ktoré som počula samú chválu.
  a)
  b)
  c)
  *Evi – ani neviete ako sa teším na Pepine čítanie Kariku, nech sa k nemu skúsi nedostať! Je skvelý, určite mi to mnoho z vás potvrdí. Moje tri slovenské knihy pravdepodobne budú dánovky. Aspoň jedna určite, potom to trebárs bude evitovka. Ale skôr nie. A možno práve preto skôr áno.
  a)
  b)
  c)
 8. Kniha, z ktorej sa niečo zaujímavé naučím – v prípade, že nebudeme chcieť čítať vyslovene literatúru faktu, toto bude kategória, ktorú splníme tak nejako náhodne. Ale dá sa to aj vo fikcii – napríklad v Slunce je také hvězda sa nachádzali zaujímavé fakty.
  *Evi – absolútne neviem, netuším, netlačte na mňa.
  *Pepa – mne sa prednedávnom zapáčila kniha Our Magnificent Bastard Tongue, lenže som ju už začala čítať, tak ak sa mi to podarí dokončiť až v januári, bude to nielen prvá kniha v tomto roku, ale aj prvá v tejto výzve. Inak budem musieť hľadať inú.
  Update: Mne sa už podarilo prečítať dve knihy do tejto kategórie, nielen tú, čo som spomínala vyššie (o vývoji anglického jazyka), ale aj The Best of Enemies, kde som sa veľa dozvedela o hnutí proti segregácií v USA.
 9. Dokonči už tú sériu, prosím ťa – asi to všetci poznáme. Séria rozčítaná už rok, dva, desať, no a nikdy sme sa nedostali k pokračovaniu. Tak tento rok dokončíme aspoň jednu z nich. A preto, že nevieme, ako dlhá tá séria bude, ráta sa to ako jedna kategória a jedna položka. Čiže niečo celkom iné, ako kategória kontinenty/svetadiely.
  *Pepa
  *Evi
 10. Kniha, ktorá patrí do LGBTQ+ – tešíme sa, že túto problematiku nejako spracujeme aj v tomto roku. Kníh s postavami, ktoré sa neidentifikujú ako heterosexuálne pribúda a tak by bolo nelogické, aby sme niečo také neprečítali aj naschvál.
  *Evi
  *Pepa
 11. Kniha v “tom treťom jazyku” – nevieme, či viete, ale obe z nás študujú ďalší jazyk. Jazyky. Takže nás čaká jedna kniha francúzska a jedna španielska. Teda aspoň taký je predpoklad. Teraz nájsť nejaké dobré pôvodné knihy v týchto jazykoch…
  *Pepa
  *Evi
 12. Kniha publikovaná v roku 2020 – je možné, že toto bude jedna z tých ľahších kategórií. Či už kvôli práci v kníhkupectve alebo odberu knižných boxov. Ale napriek tomu máme tendenciu čítať skôr knihy už niekoľko rokov staré. No a zahrnúť to musíme, keď predsa sme knižný blog a chceme vám prinášať novinky z knižného sveta.
  *Evi
  *Pepa
 13. Kniha z druhej ruky – či sme ju dostali po tom, ako ju niekto prečítal, či sme ju kúpili online už “obnosenú”, alebo sme ju našli v antikvariáte či… hocikde inde, v tejto kategórii sa ráta len kniha, ktorú už pred nami niekto držal v rukách a my si domov miesto jedného príbehu donesieme hneď dva. Táto kategória je tiež položkou našej výzvy!
  *Pepa
  *Evi
 14. Cestopis – no, to hovorí samo za seba. Hádam sa nám podarí nájsť nejaké zaujímavé?
  *Evi – na túto kategóriu sa prekvapivo celkom teším. V Martinuse máme veľký výber a dokonca i viem, ktoré sú obľúbené a dobre predávané. Taká kniha Ako som vozil Nórov isto bude môj výber.
  *Pepa – a v mojom prípade aj krátke, ja sa s literatúrou faktu nemusím…
 15. Životopis – zase hovorí samo za seba.
  *Pepa– ďalšia z mojich prekonávajúcich kníh. Zase budem hľadať nejaký ozaj krátky. Ale aspoň je táto výzva naozaj výzvou….
  *Evi
 16. Divadelná hra – do tretice kategória, ktorá je tiež skôr žánrom. Tu je aspoň výber širší…
  *Evi
  *Pepa
 17. Motivačná kniha alebo how to… – My svoje výzvy berieme vážne. Žiadne také, že by sme týmto rokom len presvišťali. Ďalšia vyzývavá kategória!
  *Pepa
  *Evi
 18. Komiks/Manga/niečo také – tak ešte jedna takáto téma. Toto je niečo, s čím ani jedna z nás nemá veľkú skúsenosť, tak magický rok (sľubujeme, že už to nespomenieme – asi) môže byť začiatkom aj tejto dobrodružnej cesty.
  *Evi
  *Pepa
 19. Kniha, ktorá obsahuje hlodavca na obálke, v názve, či ako dôležitú súčasť deja – nepredpokladáme, že nás sleduje veľa ľudí, ktorí sa riadia čínskym lunárnym kalendárom, ale jedna z nás čínštinu študuje a obe z nás majú dosť rady ázijskú kultúru tak celkovo, takže…. Nový čínsky rok je rok potkana. Konkrétne kovového potkana, keby to niekoho zaujímalo. Alebo aj bieleho kovového potkana. Za potkana v názve/na obálke/v knihe budú bonusové body, no hocijaký hlodavec sa ráta. Zajace a králiky nie, to nie sú hlodavce. Prosím, najprv konzultujte nejaké biologické príručky, alebo aspoň Wiki.
  *Pepa
  *Evi
 20. Kniha, ktorej v roku 2020 vyjde filmová/seriálová adaptácia – nedávno sme tu diskutovali o filmoch roku 2019 podľa knihy a spomenuli sme aj pár, ktoré vychádzajú tento rok. No tak hádam sa nám podarí si vybrať takú knihu, čo sme chceli čítať… a pozrieť ten film či seriál.
  *Evi
  *Pepa
 21. Kniha s dievčaťom/ženou so zbraňou na obálke – who runs the world? Girls! – aj v roku 2020 sa v súkromnom živote budeme pokúšať o pozdvihnutie žien, pretože feminizmus je potrebný aj teraz. A začiatkom na tomto blogu bude táto kategória!
  *Pepa Update: ani som nevedela, ale pozerám teraz, že obálka Stalking Jack the Ripper na obálke máme hlavnú hrdinku s nožom. Časť misie splnená!
  *Evi
 22. Kniha s loďou na obálke – naša druhá z obálkových kategórií. Či ide o lode bežné alebo vesmírne, alebo… vzducholode? Kreativite sa medze nekladú!
  *Evi
  *Pepa
 23. Kniha s iným náboženstvom – či ide o autora iného náboženstva alebo knihu obsahujúcu iné náboženstvo, toto budeme čítať! Limitujme to na náboženstvá, ktoré existujú na našej planéte. Ďalšia odvážna kategória z viacerých dôvodov!
  *Pepa – mne sa vlastne ako iné náboženstvo ráta hocijaké náboženstvo. Ale vďaka kresťanskému (či katolíckemu??) pozadiu by som rada prečítala niečo iné. Niekoľko kníh s islamom a židovstvom som už myslím čítala, tak je čas na budhizmus? Hinduizmus? Niečo celkom iné? Update: Zatiaľ sem dávam knihu Suma, uvidíme, či sa nájde aj niečo iné.
  *Evi – moja prvá otázka bola, či sa ráta evolúcia. Vraj nie.
 24. Audiokniha – kategória, pri ktorej si obe poplačeme – ale je čas dať druhú (či tretiu, či desiatu) šancu tomuto žánru!
  *Evi – vidím to na ďalšie založenie účtu na Audible, vypočutie knihy zadarmo a zrušenie účtu skôr, ako treba platiť. 🙂
  *Pepa – ja som raz jednu dokončila. Takú detskú, prístupnú na Googli, niečo o varení zemiakov. So spolubývajúcou sme si to pustili, aby sme lepšie zaspali. Nefungovalo, akurát, čo sme vyhladli okolo polnoci. Z ostatných som nedokázala prečkať ani 5 minút! Update: Za seba sem dávam The Subtle Art of Not Giving a F*ck (Jemné umenie mať veci v paži), preto, lebo som takto “prečítala” aj Sumu, ale radšej prečítam ďalšiu motivačnú ako vypočuť ďalšiu audioknihu…
 25. Kniha s 2+ autormi – takýchto sme už pár prečítali….
  *Pepa
  *Evi
 26. Kniha, ktorú sme videli niekoho čítať v hromadnej doprave – skoro ako odporúčania na Goodreads alebo v kníhkupectvách, len tentoraz ozaj náhodné!
  *Evi
  *Pepa
 27. Kniha s ilustráciami – máme pocit, že tieto prvky sa z dospeláckej literatúry tak trochu vytrácajú. Hoci nikto nehovorí, že musíme čítať práve dospelácke knihy, bolo by fajn upozorniť zrovna na nejakú takú!
  *Pepa Update: celkom nevedomky som tak prečítala How to stop time. Ilustrácie boli v tomto prípade najmä portréty.
  *Evi
 28. Kniha s viac, ako miliónom hodnotení na Goodreads – my tuším to Goodreads máme naozaj rady. Ale tak čo, trávime tam celkom dosť času. Toto by mala byť jedna z tých oddychovejších kategórií.
  *Evi
  *Pepa
 29. Dve knihy s rovnakým názvom – možno najťažšia kategória na nájdenie knihy? Niektoré knihy sú automaticky von kvôli špecifickým názvom… Samé sme zvedavé! A tiež sa nám to ráta za dve knihy!
  *Pepa – no ja už mám súkromný tip, ale ak to nevyjde, pôjdem cez jednoslovné názvy asi…
  a)
  b)
  *Evi
  a)
  b)
 30. Retelling – čiže prerozprávaný príbeh. Či je to Pýcha a predsudok, grécke báje, Alica v krajine zázrakov, či bežné rozprávky, možností je veľa. Už sme niečo také prečítali, tak sa tešíme na ďalšie.
  *Evi
  *Pepa Update: týchto budem mať tento rok asi viac, ale určite chcem spomenúť Dragon Rising, čo bolo niečo ako Mulan.
 31. Kniha, ktorú sme už x-krát čítali – no to hovorí samo za seba.
  *Pepa – žeby ma čakal ale desiaty rereading Harryho Pottera? Ale piaty Twilightu? Či niečo iné?
  *Evi – za mňa tiež Harry Potter. Alebo Hry o život, tých nikdy nie je dosť. Kluby záhad sa na mňa tiež pozerajú z poličky.
 32. Kniha, ktorú máme zo zahraničia – čiže kúpenú niekde, kde nebývame. To vylučuje knihy kúpené na Slovensku a aj v Anglicku pre niektorých z nás. Asi budeme musieť navštíviť iné krajiny a ich kníhkupectvá či antikvariáty…
  *Evi
  *Pepa

Naozaj dúfame, že sa odhodláte s nami aspoň jednu, či dve kategórie splniť! Ale čím viac, tým sme my motivovanejšie vás na konci naozaj nejako odmeniť.

My sa už tešíme na plnenie a je čas začať rozmýšľať, čo ku ktorej kategórii prečítame – najmä tým ťažším, ktoré neprídu len tak. No a naštartovať uši, aby sme nejako zvládli tie audioknihy…

Jednoducho KNIHY

Advertisement