Hříšní světci

Fantasy plné bohov, príšer a dvoch krajín vo vojne

Názov: Hříšní světci – Wicked Saints

Autor: Emily A. Duncan

Rok vydania v originálnom jazyku: 2019

Žáner: YA, fantasy

Séria: Something Dark and Holy

Diel: 1.

Vitajte vo svete bohov, príšer, svätcov a krvavej mágie. Nadya (Naďa) je prvá po dlhej dobe, čo počuje bohov. A keď sa k ním modlí, dávajú jej mágiu. Potom však jej kláštor prepadnú vojaci z Tranavie, krajiny, kde na bohov zanevreli a miesto toho využívajú mágiu krvi. Nadya je na úteku pred princom, no na ceste nájde nečakaných spojencov…

Z mojej anotácie vôbec nie je jasné, že je to pomerne krvavý, desivý príbeh, vôbec nie vaše každodenné fantasy.

No dobre, to som sa možno nechala uniesť. Nie je to ani bohvieako výnimočné, no na young adult je to pomerne nezvyčajné. Po prvé, hlavní hrdinovia majú 17, 18 rokov, čo je naozaj nezvyčajné. Väčšinou maximum je 16. Monštrá nie sú idealizované, čo je pekná zmena. No a tiež viac krvi som vo fantasy nevidela už dosť dávno.

“We’re all monsters, Nadya, some of us just hide it better than others.”

Musím povedať, že nie som nábožensky založená, takže chvíľku mi tá myšlienka bohov a všetci sa k ním modlia a potom sa nad nami možno zľutujú, zdala trochu nudná. Už čoskoro to však nebolo a bolo to veľmi zaujímavé. Povedala by som, že Emily A. Duncan vymyslela celkom nové božstvá, no dalo by sa to prirovnať k mixu kresťanstva a gréckych bohov?

Dve krajiny, ktoré si autorka vymyslela boli zvláštne. Ja sa vždy snažím domyslieť si, ktorá pozemská krajina bola vzorom. Predpokladám, že pre Nadyinu zem, Kalyazin, bola výrazne inšpirovaná Ruskom. Ostatné dve? Netuším. Dokonca jazyk Tranavie som vôbec nedokázala rozlúštiť, čo je ozaj divné. Čo sa však rozvinutosti svetov týka, mám pocit, že tam boli len preto, aby boli. Dlhé opisy nás nejako nečakali. Duncan sa sústredila na dej, čo si ja osobne naozaj cením.

Kniha je rozprávaná z pohľadu Nadye a Serafina, princa Tranavie. Najprv mi to prišlo normálne, lebo sú nepriatelia, potom divné, lebo prišla iná postava, ktorá mi prišla oveľa dôležitejšia. Takto spätne to dávalo veľký zmysel.

Emily A. Duncan sa pekne pohrala so všetkými postavami, nikto nebol vyslovene plochý. Nadya mi miestami liezla na nervy svojím tvrdohlavým presvedčením so svojej pravde, no to asi preto, že to bolo veľmi realistické. Poznám kopu takých ľudí. Asi aj ja som taký človek. A to všetko napriek tomu, že kniha bola orientovaná na dej, nie na opisy. Takže pre mňa dvojitá výhra.

Kniha sa zdá tenká, ale má 385 strán (po anglicky), takže sa toho stihne stať naozaj veľa. Už tradične, najviac sa stane v druhej polovici, prvá je taká rozťahanejšia. Ku koncu to naberá naozaj na obrátkach. Takže napriek tomu, že som potrebovala možno ísť aj skôr spať, dočítavala som ešte takmer o polnoci.

“Intentions were not always kind nor just.”

Čo sa však zvratov v deji týka, bolo ich dosť. Zopár z nich som čakala, no väčšina tých dôležitých ma prekvapila. Minimálne som ich nečakala do dobrej polovice, potom som začala mať trochu tušenie ohľadom pár vecí. Ale rozmýšľam nad tým, že to aj bol zámer autorky.

V asi dvoch miestach sa mi stalo, že som netušila, ako postavy dospeli k rozhodnutiam, k akým dospeli. Akoby miestami Emily vytrhla ale pol strany, ktorá by sa bola hodila. No, čo už.

Celkovo to bola super kniha a ja sa veľmi teším na pokračovanie. Pokiaľ sa nemýlim, tak po anglicky už tento rok.

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

 

One thought on “Hříšní světci

  1. Knihu práve čítam, ale ešte som v podstate len na začiatku, no vyzerá to sľubne. Nič podobné som zatiaľ nečítala a číta sa to celkom fajn. Je aj veľmi osviežujúce, že mám možnosť nahliadnuť do inej kultúry. Veľa kníh som zatiaľ nečítala, ktoré boli inšpirované slovanskou mytológiou.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.