Už (viac ako) mesiac nosím papierovú knižku

Ak nás sledujete už dlhšie, tak asi viete, že sme obe silné zástankyne čítačiek. Sú proste lepšie.

O výhodách som už dosť dávno napísala článok, na ktorý som stále hrdá. Hej, ešte stále obe kupujeme aj papierové knižky. Stále ich aj čítame (kde-tu). Dokonca sme vyskúšali aj audioknihy.

Ale vzhľadom na okolnosti, e-knihy sú pre nás praktickejšie a za seba musím povedať, že aj lepšie. Ale aby som netvrdila, že som subjektívna, poďme sa pozrieť, na moju skúsenosť. Knihu som nosila vždy, keď by som bola zobrala čítačku a okrem toho som aj papierovú knihu čítala vždy, keď by som najradšej chytila čítačku.

Mimochodom, nie, nie tú istú knižku. Hneď zo začiatku si vyčiarknime tie očividné veci, čo sa stali – moja taška bola ťažšia a plnšia. Môj výber toho, čo budem čítať, sa razantne znížil.

V prvý deň som pokrčila zopár strán. Pondelky (utorky a štvrtky) zostávam na univerzite od rána až do večera. Nechce sa mi chodiť naspäť. Čiže plnšia taška a… ochranný obal neobal (nie, nie ten papierový, ale to, čo sa nazýva book sleeve), ale zopár strán utrpelo. To sa s čítačkou nestane. Na nej sa mi občas podarilo dostať trochu jedla, ale vždy sa dala ľahko umyť. V prítomnosti jedla sa knihy ani nechytám.

Čítala som menej – čítanie s knihou vyžaduje plánovanie – svetlo, pozícia na sedenie/ležanie… knihu doniesť, nedoniesť? A vôbec, chce sa mi v tejto pokračovať? Za posledný mesiac som teda prečítala 2 a pol knihy. Moja knižná výzva celkom trpí.

Svetlo a priestor – no moje nervy, ja som už aj zabudla, aké je čítanie knihy komplikované. Bývam v pomerne malej izbe, takže všetko robím na posteli. Nájsť polohu na čítanie bolo takmer nemožné. Ľahnúť si s knihou? Okej, ale tak každých 5 minút zmeniť pozícu. Svetlo, no, v Británii je s ním sranda. Slnko veľmi nesvieti, svietiť 24/7 je trochu blbé. A večer? Veľké svetlo by bolo dobré zhasnúť, pretože potom sa ťažko zaspáva z takého šoku, no a čo sa nočných lámp týka, tak tie mi nestačia. A aj keď som mala veľké svetlo zažaté a ležala som v pohodlnej posteli, tak… bolo sa treba nakoniec postaviť z toho pohodlia a zhasnúť. A tiež ešte predtým šaškovať, aby som si do knihy nehádzala tieň.

A to boli len tie veľké veci. Skúšali ste niekedy čítať len s jednou rukou? Nemožné. Pretože len jedna musí držať knihu otvorenú a druhá potom listovať, alebo pridržiavať tiež tie listy. A to nehovorím o uhle. Čítačku položím do jednej polohy a potom už len posúvam strany. Dnes som počas celého čítania (cca dve hodiny) hľadala správny uhol na knihu, čím ju vypodložiť, aby som ju nemusela divno držať? Na 98% som to vyriešila notebookom, na ktorom bol mobil a celé to bolo ešte doriešené šálom. Ale tie 2% ešte chýbajú.

A ak by ste si aj mysleli, že fyzická kniha je aspoň dobrý začiatok konverzácie (lebo čítačky vyzerajú ako tablety a ľudia si myslia, že ste na nete a nedajbože aby si niekto myslel, že na mobile robíte niečo iné, ako scrollovanie Instagramu), tak sa hlboko mýli. Mala som so sebou knihy všelijaké, bola som vo všelijakých spoločnostiach a ja sa čítaniu hocikde nebránim. Ani jeden raz sa ma nikto na moju knihu neopýtal. Či som sklamaná? Tak trochu.

Teraz si však prosím nemyslite, že odsudzujem ľudí, čo si nosia knihu. Ak celý život s týmito vecami bojujete, ste moji hrdinovia. No naopak, neodsudzujte ľudí s čítačkami. Venujú sa tomu istému čo vy, no oveľa jednoduchšie. Aj moja babka už číta aj na tablete (pozdravujem).

Ak ste zarytí papieročítači a nechcete si kaziť oči mobilom, opýtajte sa kamarátov s Kindlom (alebo Pocketbookom, či čo sú tie iné značky), či by vám čítačku požičali na týždeň. Jeden deň nestačí. Ja by som tiež odporučila mesiac, ale to mi príde nereálne.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.