Suma

Čo sa stane, keď zomrieme?

Názov: Suma

Autor: David Eagleman

Rok vydania v originálnom jazyku: 2009

Žáner: fikcia, filozofické

Séria: žiadna

“Among all the creatures of creation, the gods favor us: We are the only ones who can empathize with their problems.”

Čo sa stane, keď zomrieme? Je to nebo, peklo či očistec? Alebo niečo celkom iné? Eagleman si v tejto knihe vymyslel 40 rôznych verzií, ktoré sa nejako veľmi nezakladajú na náboženských predstavách. Je Boh veľký ako mikrób, alebo sme my len mikróby v tele niečoho väčšieho? Čaká nás reinkarnácia, alebo snáď sú všetci okolo nás len postavy v hre?

V prvom rade by som sa chcela ospravedlniť za našu dlhú neprítomnosť. Prvotný chaos blížiacich sa deadlinov na univerzite a potom skombinovaný s neistou situáciou ohľadom nákazy. Napriek tomu, že ani jedno z toho ešte nepominulo – ešte ma čakajú 3 deadliny len v priebehu 7 dní a domov sa asi dostanem len vládnym špeciálom formou repatriácie – povedala som si, že je viac času čítať, tak tu je jedna recenzia.

Ako som sa vôbec k tejto divnej knihe dostala? Zabudla som si deaktivovať Audible, takže som sa rozhodla im nedarovať tých pár libier, ale využiť ich. Prvé dve knihy ma neoslovili, potom som prišla k tejto a hoci som chcela byť hnusná a vrátiť im ju a prečítať si miesto toho inú, rozhodla som sa, že táto za tie peniaze stála. Vlastne som ju vypočula dvakrát.

Najmä preto, že som ju najprv počúvala pri zaspávaní a nepamätala som si viac, ako jednu kapitolu. Ale aj keď som mohla pokračovať, bolo to tak zaujímavé, že som si to vypočula znova, aby mi neušiel nejaký detail.

“Every atom in your body is the same quark in different places at the same moment in time.”

Úprimne povedané, vybrala som si ťažkú knihu na hodnotenie. Každá kapitola je samotný príbeh, respektíve úvaha o tom, čo nás čaká. Mimochodom, po každej kapitole sa vymenil hlas, ktorý nám to hovoril, tak mám aj obľúbenejšie aj menej obľúbené. Každý príbeh bol jedinečný (viac-menej) a veľmi zaujímavý. Aj som rozmýšľala, či vám tu dať citácie, lebo sú to všetko spoilery, ale nie je dôležitá tá úvodná veta, alebo veta, čo vidíte, ale celá myšlienka. A tie som sem nedala.

Mám svoje preferované výsledky a niektoré by som teda radšej nezažila. Myslím, že z dvoch som dostala krízu… pätinového veku? Nuž každopádne menšiu depku, že keby to tak bolo, to by bolo na figu.

Kniha nie je dlhá, v podstate to máte čítanie na jeden večer. A potom jednu celú noc môžete rozmýšľať nad tým, či by nebolo lepšie, keby po smrti už vôbec nič nebolo. Ja teda nie som vyslovene nadšená žiadnou alternatívou. Nuž, hádam sa to tak skoro ani nedozviem.

Vidíte to???? Kríza!

Ale rozhodne odporúčam prečítať. Už v roku 2011 to bolo preložené do češtiny a je to vypredané všade, kde som sa pozrela, čiže… buď si to prečítate alebo vypočujete po anglicky – myslím, že sa to dá v pohode zvládnuť aj pre tých menej skúsených v tomto jazyku. Alebo pohľadáte v antikvariátoch a predajných skupinách a tak podobne. Niekto sa jej určite po osobnostnej kríze bude chcieť zbaviť.

Ako som povedala, ťažko túto knihu hodnotiť. Ale napriek tomu sa o to číselne pokúsim.

Knihu hodnotím na 8.5/10.

Pepa

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.