Smútok je tvor s krídlami

“Odídem, až keď ma už nebudeš potrebovať.”

Názov: Smútok je tvor s krídlami

Autor: Max Porter

Rok vydania v originálnom jazyku: 2015

Žáner: fikcia, psychologické, súčasné

Séria:

Diel:

“Duchovia nestrašia, vracajú sa naspäť.”

Príbeh o otcovi, ktorý stratil manželku a o dvoch malých chlapcoch, ktorí stratili mamu. Príbeh o vrane, ktorá symbolizuje čo len chcete. Vrana príde do ich životov tak náhle, ako mamička odišla. Sprevádza členov rodiny ich žiaľom, živí sa na ich smútku, no zároveň je tu vždy pre nich. Pripomína im to, čo stratili, no ukazuje nádej na dobrú budúcnosť. Vrana odíde, až keď ju už nebudú potrebovať.

Toto je bezpochyby jedna z najzvláštnejších kníh, aké som kedy čítala. Nechápala som celé pasáže. Som človek, ktorý sa vyhýba nezrozumiteľným dielam, nechcem povedať “plytký” človek, (ale chcem povedať), skrátka rada rozumiem tomu, čo čítam… Rada si predstavujem, čo sa deje, rada chápem súvislosti. (Celé pasáže.)

AVŠAK, neviem to veľmi vysvetliť, ale mala som túžbu prečítať si niečo čudné, niečo, čo možno nebude dávať zmysel, ale skôr mi prinesie iný typ zážitku. Možno umelecký? Estetický? Čo vám poviem, rozširujem si obzory. Predošlý odsek teda vôbec nebol sťažovaním sa, iba som to chcela podotknúť. Nie je to pre mňa typické, no presne o to mi šlo.

O čom to však celý čas rozprávam? Prečo bolo dielo tak čudné?

Príbeh rozprávajú traja rozprávači – otec, chlapci a vrana. Myšlienky otca sú poväčšine zrozumiteľné, i keď sa vyjadruje veľmi obšírne a popravde, veľa som sa toho od neho nedozvedela, rád rozprával “v oblúkoch”, veľa sme si museli domyslieť. Chlapci vždy mali spoločné kapitoly, autor krásne ukázal, ako malí chlapci nedokážu pochopiť, prečo mama zmizla, prečo už nie je s nimi, prečo sú zrazu sami.

Vrana bola veľmi nespoľahlivým rozprávačom. Myslím si však, že presne tak to malo byť. Nemali sme vedieť všetko, nemali sme vedieť, ako sa tam dostala.. Nemali sme o nej vlastne vedieť nič. Pomáhala rodine s ich žiaľom, hrala s nimi hry, pripomínala otcovi jeho manželku atď. Niekedy však rozprávala úplne nezmysly. Nerozumela som celým vetám, nech som sa akokoľvek sústredila, či snažila.

“Otočenie listu je ako koncept pre hlúpych ľudí, pretože ktokoľvek pri zmysloch vie, že smútok je dlhodobý projekt. Odmietam niečo unáhliť.

Na môj vkus tu bolo až príliš veľa odkazov na básnika, od ktorého som nikdy nič nečítala. O Tedovi Hughesovi si rozprávajú skôr na zahraničných školách, ale myslím si, že ani len Američania nemohli porozumieť každej narážke. Ak teda nečítali jeho dielo. Tieto “narážky” som si začala všímať až keď som si uvedomila, že celá kniha je veľmi veľmi čudná, takže mi to v konečnom dôsledku až tak nevadilo. 😀

Veľmi obdivujem prekladateľku Aňu Ostrihoňovú, pretože toto dielo musela byť skutočná výzva. Napríklad formou, pretože niekedy autor prešiel do niečoho podobného básni a približovalo sa to až Apollinairovým Kaligramom. Niekedy bolo potrebné zachovať rýmy a celkovo, prekladať citoslovcia je vždy… zaujímavé. Tento preklad bol skrátka úžasný, kniha sa veľmi dobre čítala a nič ma na nej nerušilo.

“Prepáč z plných pľúc, ktoré je áno, ktoré je ďakujem, ktoré je ďalej.”

Chcela by som ešte zhrnúť, čo som si z knihy zobrala. V knihe napokon nebolo dôležité ako umrela. Veľmi ma to zaujímalo, no pochopila som, že knižka je viac ako fikcia a príbeh s dejom, je to pohľad do duší ľudí, ktorí niekoho stratili. Je to o vyrovnávaní sa so stratou, o metaforách a o čase, ktorý je najlepším liekom. (Tiež je to o krásnych citátoch.)

Knihu hodnotím na 7/10. Ale je to veľmi pozitívna sedmička. ❤

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.