Svet kníh

Alebo svetové knihy, knihy zo sveta alebo tiež známe ako knihy z menej typických krajín.

Túto aktivitu som robila s knižným spolkom tento rok, cca 8 ľudí. Ale myslím, že by bolo zaujímavé sa na to pozrieť aj individuálne. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, odkiaľ sú vaše knihy?

Pravdepodobne na niečo zabudnem, ale pokúsim sa nájsť čo najviac krajín, z ktorých som čítala nejaké knihy, ideálne niečo, čo by som aj odporučila. A áno, niektorí autori sa možno niekde narodili, ale potom strávili veľkú časť života inde. Tak ja rátam tú veľkú časť života.

 

Najprv sa zbavme takých očividnejších, ako je USA – naposledy ma celkom oslovila autorka Kendare Blake. Zo Spojeného kráľovstva (zatiaľ to nechajme spolu) vyberieme, ako inak, J.K. Rowling. Tu nám ani netreba nejaké konkrétne knihy. Zo Slovenska na mne najväčšiu stopu zanechala kniha od Sylvie Mozerovej, Motýlik. Z Česka ešte stále rada spomínam na Odstíny života od Lusy Adams.

Poďme na naše ostatné priľahlé krajiny. Z Poľska sa mi nedá inak ako autor Zbigniew Nienacki a jeho séria Pán Tragáčik. Z Rakúska pre mňa najznámejší autor je určite Thomas Brezina a jeho Sedem labiek za Penny. Na knihu z Maďarska či Ukrajiny som však vo svojich poličkách nenatrafila.

Poďme ale do širšej Európy.

Na nemeckých autorov nerada spomínam, mnohí z nich sa mi rozhodne nepáčili, tak spomeniem to, čo mi až tak na nervy neliezlo a to bol Parfém od Patricka Süskinda. Alebo takú knihu pre mládež Čierny sneh od Lotte Kniskofer. Nie vždy treba odporúčať klasiku!
Z Nórska spomeniem určite sériu Harry Hole, ktorej autorom je Jo Nesbø. Čítala som viac, ale niekedy tie kultové sú známe z dobrého dôvodu. Zo Švédska nemožno nespomenúť Astrid Lindgrenovú a jej Pippi dlhú pančuchu!
Na francúzskych autorov dobré spomienky teda nemám, ale ani som toho príliš veľa neprečítala, tak spomeniem len Moliérovho Lakomca. Tak nie, počkajte, dajme radšej Julesa Vernea (čo ja viem, ako to skloňovať?), jeho knihy boli dobré.
Zo Španielska je veľmi známy Carlos Ruiz Zafón, od ktorého som čítala knihu, ktorú môžeme preložiť ako Princ hmly. Pokiaľ viem, po slovensky nie je. S Gréckom je to u mňa ťažké, tak spomeniem Sofoklovu Antigonu, i keď sa mi to nepáčilo.
Z Írska (nie je súčasť UK!) som na 100% čítala knihu Spellbook of the Lost and Found od autorky menom Moïra Fowley-Doyle. Niečo, ako magický realizmus, alebo paranormálne (ale nie upíri!), veľmi zaujímavá kniha.

Z Kanady spomeniem Príbeh služobníčky od Margaret Atwood. Nemôžem povedať, že by som knihou bola absolútne nadšená, ale za zmienku stojí.

Musím povedať, že si nie som vedomá mnohých kníh, ktoré by som prečítala z niektorej krajiny Afriky. Možno aj preto sme si vybrali knihu s názvom The Book of Chameleons od autora José Eduardo Agualusa. Napriek tomu, že sme skoro nemali na výber, musím povedať, že tá kniha bola super! Rozhodne odporúčam. Jaj, vidíte. To je Angola.

Ani Blízky Východ či ostatná Ázia nemajú u mňa bohaté zastúpenie. Avšak z Afganistanu som prečítala samozrejme A hory odpovedali ozvenou od Khaleda Hosseiniho. Vtedy sa mi to ale nepáčilo.

A keď prejdeme do Austrálie a Oceánie, nuž, tie menšie štáty to nič. Z Austrálie som však napríklad prečítala od Alana Marshalla knihu s názvom A zasa preskakujem kaluže. Z Nového Zélandu som prečítala zopár, no spomeniem moju dlhodobo rozčítanú knihu od Alana Duffa, Once Were Warriors.

No a to je asi všetko! Ruskej klasike som sa úspešne vyhýbala, no niektoré krajiny ma mrzia, ako Taliansko a Chorvátsko, no veľmi by som bola zvedavá na knihy z tých ostrovných štátov. Je možné, že som na niektoré knihy z môjho detstva zabudla. Učebnice som neprezerala. V posledných rokoch som však čítala najmä knihy americké. Častokrát to boli autori prisťahovaní do USA, no podľa mojich kritérií dnes sa nerátajú. Možno raz spravím mapu krajín, kde sa knihy odohrávajú, čo je niečo celkom iné. A určite skúsime aj, či mám knihu na každý štát USA.

A preto, ak máte odporúčania z krajín, z ktorých som ešte nič neprečítala, sem s nimi! Tento rok vrámci našej výzvy máme prečítať aj knihu z krajiny, z ktorej sme ešte nič nečítali, aj z každého svetadielu (či kontinentu?), tak by som rada niekoľko nových krajín pokryla. Odporúčajte nielen klasiku! Klasika je totiž podľa mňa preceňovaná.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.