Kirké

Čarodejnica z ostrovu Aiaia a nový pohľad na jej príbeh

Názov: Kirké

Autor: Madeline Miller

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: fantasy, mytologické

Séria: žiadna

“I thought: I cannot bear this world a moment longer. Then, child, make another.”

Kirké, napriek tomu, že je dcéra mocného Titana Hélia, nemá žiadne špeciálne schopnosti a tak len existuje, bezvýznamná a prehliadaná. Teda, až do okamihu, kým zistí, že je to čarodejnica schopná veľkých činov. Práve preto ju Zeus odsúdi do vyhnanstva na ostrov Aiaia, kde sa jej cesty pretnú s mnohými významnými postavami gréckej mytológie, no ako osamelá žena čelí aj mnohým nástrahám…

Než sa pustím do samotnej recenzie, mám také nutkanie povedať dačo o našej dlhej odmlke. Veď to poznáte, škola, život. Keď vybehnete z toho návyku, len ťažko sa k tomu vracia späť. Ale – možno sme späť! Uvidíme, či to vydrží. Mohlo by. Medzitým však WordPress asi nadobro prešiel na nový vzhľad písania článkov a celkom s tým bojujem. #sendhelp

Ťažko sa tiež vyberá kniha, či nebodaj téma článku, s ktorou sa po takom dlhom čase vrátiť. Niežeby sme tu mali neskutočné publikum, ktoré súdi náš každý krok, no denne nám sem ľudia chodia aj napriek našej neaktivite, tak určitá zodpovednosť tu je. A snáď som nezabudla, ako tie recenzie písať.

“When I was born, the word for what I was did not exist.”

Takže mi Kirké prišla vhod. Vidím to totiž tak trochu metaforicky. Kirké sa mi totiž veľmi nechcelo čítať, ani neviem prečo, stále som to odkladala do úzadia. Potom však prišiel deň, keď mi na to len tak padol zrak a ja som si povedala, že prečo nie. A zrazu som sa do tej knihy celkom ponorila a tu sme. Ani do písania recenzie sa mi veľmi nechcelo, neviem prečo, stále som to odkladala. A potom prišiel deň, keď som si povedala, že možno aj stačí a tu sme. Tak sa do toho snáď aj ponorím. (Práve som zabila asi 10 minút tým, že som sa tu snažila niečo nastaviť, neúspešne. #sendtwohelps)

“It is a common saying that women are delicate creatures, flowers, eggs, anything that may be crushed in a moment’s carelessness. If I had ever believed it, I no longer did.”

Kirké je väčšinu času sama, tak sa do tejto knihy nepúšťajte, ak ste absolútne vysadení na dialógy. Tých tu veľa nie je, no kniha krásne plynie aj bez toho. Kirké je tiež kniha vhodná pre ľudí, ktorí do kontaktu s gréckou mytológiou veľmi neprišli, pretože nám autorka všetko pekne vysvetlí. Ja som teda v gréckej mytológii skoro ako doma (rozumej, nie som tam často, spočiatku som trochu zmätená, ale časom si na všetko spomeniem), takže som to úplne nepotrebovala, no aj tak to bolo zaujímavé čítať znova. Dávala som tiež pozor, či Madeline nejako pomení detaily samotných príbehov, no to sa nedialo. Jediné čo, tak naša hlavná hrdinka bola možno v tom dianí viac, ako sa v origináloch hovorilo. A o tom to presne je.

(Teraz som asi 15 minút prokrastinovala pokračovanie písania, ide to skvele, vďaka za opýtanie.) Na rozdiel od mnohých iných retellingov, v tomto sa nestretávame s bohmi, ktorí sú vlastne milí, alebo len divní, či nepochopení. Nie. V Kirké, autorka zachovala to, že bohovia sú krutí. A, no úprimne povedané, nesympatickí.

Naša hlavná hrdinka bola samozrejme trochu iná, tá však bola nesympatická najprv iným spôsobom, napríklad svojou prvotnou poddajnosťou a oddanosťou. Potom som sa však nad tým tak filozoficky zamyslela, že… Mne sa to dobre kritizuje. Mám skúsenosti, i keď z druhej ruky, z vlastného života, ale aj z kníh a televízie a od mnohých iných ľudí, s ktorými som kedy bola v kontakte. To vtedy nemohlo byť.

“I have a better idea. I will do as I please, and when you count your children, leave me out.”

Čo vám povedať o deji? Ten sa veľmi kritizovať nedá, keďže mnoho nebolo z hlavy Madeline. Začiatok sa trochu vliekol, ale aspoň sme vedeli lepšie s Kirké súcitiť. Potom to trošku nabralo na obrátkach, no… aj tak je to o dievčati odsúdenej na exil na ostrove. Úplne to akciou nesrší, ale to je celkom pochopiteľné.

Celkovo sa to skvelo čítalo, i keď miestami tie siahodlhé opisy hraničili s nudou, lebo som aj vedela, čo očakávať, no koniec bol pre mňa celkom neočakávaný. Rada som sa dozvedela viac o postave, ktorá bola v mýtoch spomínaná len okrajovo. A rozhodne sa teším na viac kníh od Madeline Miller.

Knihu hodnotím na 8.5/10.

Pepa

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.