Utrpenie mladého Werthera

Príbeh obyčajného mladíka, ktorý miloval až príliš.

6c0ff3bbfa_85390361_o2

Názov: Utrpenie mladého Werthera

Autor: Johann Wolfgang von Goethe

Rok vydania (v originálnom jazyku): 1774

Žáner: milostný román vo forme listov

Príbeh je písaný vo forme listov, ktoré Werther posiela svojmu kamarátovi Wilhelmovi v priebehu dvoch rokov. Mladý Werther prichádza do istej dediny, aby sa začal venovať maľbe. Po nejakej dobe Werther spoznáva Lotte, mladé, pekné dievča a okamžite sa mu zapáči. Denne ju navštevuje, podnikajú dlhé prechádzky, avšak aj napriek vzájomnej náklonnosti, ktorú si prejavujú, ich láske stojí v ceste Lottin sľub jej nebohej matke – vydať sa za Alberta, čestného obchodníka a tak zabezpečiť rodinu.

Môj názor: Táto kniha bola povinné čítanie, tak som ju okamžite odsúdila, pretože, ako by ma mohla baviť nejaká stará kniha? (To už našťastie u mňa neplatí.) Príbeh Werthera ma však veľmi zaujal a pristihla som sa ako prahnem po jeho čítaní. Goethe tak úžasne opisoval Wertherove pocity až som mala zimomriavky. Veľmi som si ho obľúbila a naozaj sa mi páčilo ako veľmi miloval Lotte.

Čítanie tejto knihy nikdy ľutovať nebudem a MIERNY SPOILER Goetheho inšpiráciou na napísanie tohto príbehu bola samovražda jeho blízkeho priateľa a vlastný príbeh nešťastnej lásky. Táto kniha v dobe vydania spôsobila hromadné samovraždy mužov a svojho času bola veľkým škandálom a dokonca sa desiatky rokov nemohla vydávať.

Čo sa mi páčilo: Asi všetko, nemám čo tejto knihe vytýkať. Bola úžasná a úplne dokazuje, že aj staršie knihy stále dokážu zaujať.

Stupnica: Na pomyselnej stupnici od 1-10 by som jej dala aspoň 9,3.

Evi

K tejto knihe by som sa rada vyjadrila aj ja. 

Knihu som nečítala celú, ale útržky, čo som mala možnosť prečítať o niečom svedčili a som rada, že som knihu nemusela čítať. Hoci staršie knihy dokážu zaujať (vďaka, Verne), táto a väčšina povinného čítania, s ktorým som mala “tú česť” tam vôbec nepatrí.

Autor očividne na niečom fičal, podľa štýlu písania a celkovo. (Chápem, že iná doba, ale Verne nežil o toľko neskôr a písal normálne)

Keďže som nedočítala, stupnicu nebudem dávať.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Utrpenie mladého Werthera

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.