Hraj o všetko (4)

Je možné nájsť šťastie tam, kde žiadne nie je?

17971934

Názov: Hraj o všetko

Autor: Emma Hart

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: Young Adult, romantické, súčasné

Séria: The Game

Diel: štvrtý

“Grief is the slow breaking of your heart every time you realize they’re never coming back.”

Roxy Hughes stratila časť jej duše, keď jej zomrel brat. Kyle Daniels stratil svojho partnera v zločine, svoju pravú ruku, najlepšieho priateľa. Kyle sa po šiestich mesiacov vracia do Berkeley a jeho jediná útecha je, že Roxy je stále tam. Tá však smúti spôsobom “pi a zabudni” a s Kyleom nechce mať nič spoločné. Je to tragédia, ktorá mnoho ľudí rozdelila, no mohla by byť tá, ktorá ich tých dvoch spojí?

Myslím, že väčšina dievčat absolútne miluje ochranárskeho staršieho brata, na ktorého je spoľahnutie, a ktorý síce odháňa každého sestrinho nápadníka, no neexistuje preňho žiadne iné dievča ako ona. Ja rozhodne nie som výnimka, milujem tieto súrodenecké vzťahy a hlavne keď to nie je vždy chlapec, ktorého dievča miluje, čo ju zachraňuje. Áno, zniem hlúpo, ale milujem také situácie, som beznádejná romantička.

Nanešťastie, kniha nie je práve o tomto úžasnom vzťahu. Roxin starší brat pred šiestimi mesiacmi umrel a toto je kniha o tom, ako sa Roxy vyrovnáva so smrťou toho, kto bol pre ňu všetkým. Spomienky naňho pretkávajú dej knihy a láme mi srdce ako veľmi mal Cam (jej brat) Roxy rád, ako sa ju vždy len snažil chrániť a ako nečakane musel umrieť. Kniha je z tohto pohľadu veľmi deprimujúca.

Ako v druhej i tretej knihe z tejto série, i tu nájdeme spojitosti s predchádzajúcimi časťami. Konečne sa dozvedáme príbeh sympatického Kylea, barmana v školskom bare a zároveň kamaráta skoro všetkých hlavných postáv z minulých kníh. Kyle tam vždy jednoducho bol, no teraz, keď som si prečítala jeho príbeh, už to nie je len milý barman, jeho postava sa objasnila a myslím, že so mnou všetci súhlasia keď poviem, že je to jeden úžasný chalan plný života.

Kyle Daniels, najlepší priateľ Cama, ktorého jeho smrť tiež veľmi zasiahla je svetlá stránka tejto knihy. Po šiestich mesiacoch sa vracia do rodného mesta za Roxy, pretože si spomenul na sľub, ktorý dal jej bratovi : že ochráni Roxy, ak by sa mu niečo stalo. Kyle je nesebecký, romantický, všímavý, je to záchytný bod pre Roxy i pre mnohé iné postavy. I keď šesť mesiacov neprišiel domov, nedá sa mu to vyčítať, každý sa so smrťou vyrovnáva inak. Myslím, že i napriek tomu si získal sympatie veľa čitateľov a ja určite patrím medzi nich. Jeho obetavosť a láskavosť bola počas celej knihy tá najpozitívnejšia vec.

Roxy Hughes je hlavná postava, ktorá ma počas knihy neskutočne iritovala. Nevyčítam jej spôsob vyrovnávania sa so smrťou jej brata (pitie, drogy, bezvýznamný sex s cudzincami). Oukej, možno trochu. Chápem, že zo všetkého najväčšmi chcela zabudnúť na to, že už nemá brata, no nevšímala si pritom, že sa úplne ničí. Viackrát sa ju chlapi pokúsili zneužiť a jej nedoplo, že asi robí niečo zle, keď sa promenáduje na párty polonahá, ona si skrátka užívala aby nemusela myslieť.

Ďalej sa stále obviňovala sa Camovu smrť. Vyčítala si, že ho nechala ísť do auta, ktoré šoféroval opitý chalan, pričom to bolo Camovo rozhodnutie a nemohla vedieť, že sa niečo stane. Taktiež jej je úplne jedno, že svojím delikventským správaním ničí svojich rodičov, ktorí toho majú už aj tak dosť, ale nie, oni sa ešte musia starať o svoju dospelú dcéru, keď príde domov absolútne opitá, ak vôbec domov príde. Roxy tiež neverila Kyleovi, keď jej miliónkrát vravel, že prišiel kvôli nej a nie len kvôli sľubu, ktorý dal Camovi, a že ju má rád pre ju samú, nie pre jej brata. Ona nedokázala pochopiť ako by ju mohol mať Kyle rád a to ma najviac hnevalo. Nespočetnekrát jej to dokazoval svojimi činmi a keď jej niečo hovoril, počula len to, čo chcela.. počúvala, no nepočula. Jej sebeckosť ma niekedy dostávala do kolien.

Možno bola kniha ku koncu trochu klišé, no i tak sa mi každé autorkine dielo veľmi páči. Neviem či to je jej štýlom písania, či napínavosťou a zaujímavosťou príbehov, jej tvorba je skrátka úžasná a pútavá.

Hraj o všetko (správne by to malo byť niečo ako “Hodná riskovania”) je pohodová kniha, veľmi rýchlo sa číta a myslím, že zaujme mladšie i dospelé publikum. I keď je trochu tínejdžerská, do hlavných hrdinov sa nedá nevcítiť a Kyle vás dostane.

“We both share so much pain. We both had our hearts broken, and it’s strange to think it’s the pain that’s pushed us together. It’s ironic we managed to find happiness in a time where there is none.”

“Perhaps we were always meant to find beauty in our pain.”

Moje hodnotenie: 8,5/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.