Spellbook of the Lost and Found

Keby ste mohli nájsť to, čo ste stratili – hocičo – spravili by ste to za každú cenu?

Názov: Spellbook of the Lost and Found

Autor: Moïra Fowley-Doyle

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: magický realizmus, fantasy, YA, lgbt

Séria: žiadna

Po každoročnej párty začnú všetci strácať veci. Olive s Rose stratia aj spomienky na noc, no Rose sa po celej párty zmenila a je jasné, že ju netrápi len stratená pamäť.
Hazel a Rowan, dvojičky na úteku, toho stratili už dosť, vrátane rodičov.
Holly, Laurel a Ash našli stránky zo svojho denníka po celej škole a keď nájdu Knihu zaklínadiel, neváhajú a použijú zaklínadlo na nájdenie stratených vecí s jediným cieľom – získať späť denníky. No nájde sa oveľa viac vecí, ktoré možno mali ostať stratené…

“What will you let go of? What can you not afford to lose?” 

Hoci to je celkom ako kniha, ktorú by som čítala, obávam sa, že nebyť projektu First to Read, asi by som ju nikdy nenašla. Takto som knihu prečítala zadarmo ako e-book, jediné, čo odo mňa na oplátku projekt chce, je napísať recenziu. A ani to nie je povinné.

No ale späť ku knihe. Ťažko vôbec nájsť v sebe slová na to, ako ju opísať. Už len prísť na to, ako knihu anotovať bolo náročné. Kniha bola úžasná, no nie vynikajúca.
Ak si myslíte, že mi šibe, tak si to prosím dočítajte, možno začnem dávať väčší zmysel.

Knihu nám rozpráva niekoľko dievčat, presnejšie Olive, Hazel a Laurel. To je na začiatok naozaj mätúce, pretože sa mi všetko mýlilo. Našťastie na každej druhej stránke bolo hore uvedené, kto kapitolu rozpráva.
Inak, kapitoly… na začiatku každej bolo, čo dané dievča našlo alebo stratilo. No, buď dievčatá alebo niekto z ich okolia.

Bolo zaujímavé, ako má každé dievča, respektíve každý z hlavných postáv, ktorých bolo TOĽKO, že to ani nebolo možné (sledujte so mnou – Olive, Rose, Hazel, Rowan, Ivy, Laurel, Holly, Ash) a toľko dôležitých takmer hlavných postáv (Emily, Mags, rodičia Olive, Jude,…), odlišný pohľad na to, čo sa deje a či je to, čo sa deje magické alebo náhody.

Zo začiatku bola kniha skvelá. Úžasná, vynikajúca, unikátna. Stred bol trošku príliš ťahavý a mala som pocit, že presne viem, k čomu to speje a ako by to malo presne vyzerať, teda to, čo sa stane.
Nehovorím to často, ale mýlila som sa a bola som za to rada. Ku koncu sa objavil taký plot twist, že som zistila, ako veľmi som mimo. Teda, čiastočne som mala pravdu a predsa som ďalej od pravdy byť nemohla.

Takže aby som to povedala inak, koniec úplne vykompenzoval stred a teda to, čo som začínala považovať za priemernú knihu sa zmenilo na knihu nadpriemernú.

“Every first is a loss.”

Veľké plus tejto knihy bolo to, že sa neodohrávala v USA! Miesto toho to bolo v Írsku, v menšom meste (asi taký zapadákov, v akom žijem aj ja). A na také malé mesto tam bol pomerne veľký výskyt lgbt ľudí. Ďalšou výbornou vecou je fakt, že sa to tam nezdalo silené. Možno miestami trochu (ako to už niekedy s romantickými zápletkami býva všade), ale celkovo nie. A to mám rada.

Knihu hodnotím na 8,5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.