Škola dobra a zla

Kráska ako zlo a “škrata” reprezentujúca dobro?

Názov: Škola dobra a zla

Autor: Soman Chainani

Rok vydania v originálnom jazyku: 2013

Žáner: fantasy, YA

Séria: Škola dobra a zla

Diel: 1.

Už dve storočia z dediny každé 4 roky miznú dve deti. Jedno poslušné a krásne a jedno zlé a nesympatické. Dedinčania veria, že tieto dve deti sú unesené do Školy dobra a zla, kde sa naučia, ako žiť v rozprávke. Neskôr sa o nich dozvedia už len z rozprávkových knižiek.
Sophie je krásna a už dlhé roky sníva, že ju unesú do Školy dobra. Agatha tomu celému neverí, no zároveň je najlepšou kamarátkou Sophie aj napriek jej nie zrovna príjemnému výzoru.
Keď ich unesú a umiestnia do školy NAOPAK, začína sa boj za dokázanie, že ani jedna nepatrí tam, kam bola zaradená…

No, na to, ako rozhovory o deji knihy nemám rada, akosi som sa rozpísala. Ale bez tohto úvodu by moja recenzia asi nemala ani najmenší zmysel.

Na úvod by som chcela povedať, že autor Soman Chainani je CHLAP a napísal naozaj dobrú (až na menšie výnimky) a dievčenskú, dokonca takmer feministickú knihu. To sa nestáva často a preto je to fakt, ktorý treba zdôrazňovať. Samozrejme, podľa mena som netušila, že čítam takú knihu 😀

Urobme zmenu a bavme sa o knihe od konca. Pretože koniec tejto knihy bol PERFEKTNÝ. Ja som ten nápad mala už od otázky, ktorú mali dievčatá vyriešiť, teda:

“Čo je jediná vec, ktorú Zlo nemôže mať… a bez ktorej Dobro nemôže existovať?”

Máte to? Nie? Nevadí! Každopádne ja som to uhádla hneď a presne som vedela, ako by sa to celé malo odohrať (ak ste to čítali, napíšte mi do komentárov, či sa vám koniec páčil) a som veľmi rada, že som to “uhádla” správne. Lebo je to dokonalé.

Čo sa mi nepáčilo na knihe? Spravme si to pre zmenu ako zoznam.

  • Stereotypné priradenie krása=dobro, šerednosť/škaredosť=zlo. Na druhej strane kniha s týmto stereotypom bojovala a to hneď niekoľkými spôsobmi, čo je veľmi dobré.
  • Čo dievča potrebuje? Chlapca! Akého? Toho najkrajšieho! Prečo? Lebo to bude pravá láska! A ako ho získa? Tým, že sa naňho bude vrhať a tým, že sa bude vyzývavo obliekať.
    No, to platí pre Sophie. Agatha, ako hlas rozumu sa to pokúša vyvrátiť. Takže znova boj so stereotypmi.

No, v ktorom vesmíre sú dva body zoznam ide mimo mňa, ale ak to niekto chápete, tak je to fajn 😀

Zvláštne je, že knihu radia aj pre dospievajúcich, ale tým sa prosím neriaďte. Na knihu pre deti tam bolo dosť veľa hĺbky, temna a práve ten boj so stereotypmi je niečo, čo nedospelejší čitatelia nemusia celkom pochopiť a vlastne si myslím, že si tam viac vecí nájdu starší čitatelia napriek tomu, že postavy majú vraj 12 (neviem, kde to tam bolo celkom povedané, ale asi bolo, zároveň sa však správajú staršie).

“Only once you destroy who you think you are can you embrace who you truly are.”

Napríklad boj so stereotypmi je aj taký, že hoci Sophie bola krásna, tak to neprišlo len tak. Mala ranné rituály, ktoré zahŕňali 123548 prísad, masiek, kúr a procesov. A potom celý deň sa točil len okolo toho a nejedla cukor ani tuk. Spočiatku mi to liezlo na nervy (ako môže byť niekto tak plytký?), ale s odstupom musím povedať, že to obdivujem. Toľké odhodlanie a hlavne poučenie pre čitateľa, že za krásou sa skrýva aj ťažká práca.

Inak, milujem magické školy a táto bola skvelá. Teda, až na tú pridanú hodnotu, že ak vyslovene ako princezné a princovia neuspejete, tak skončíte ako zakliate zvieratá. (No a tu máme to temno.)

V knihe sa toho  stane straaaaašne veľa a čitateľ ma pocit, že sa všetko deje naraz (a asi to tak predsa len je). Zápletka nie je len v tom, aby dievčatá neboli v pridelených školách, ale napríklad (ale nie len) v tom, že je treba bojovať aj so Zlom vo vnútri školy.

“It doesn’t matter what we are, it matters what we do.” 

Inak knihu VEĽMI odporúčam a som veľmi nadšená, že Škola dobra a zla JE TRILÓGIA. Príbeh si to naozaj zaslúži a ďalšej časti sa už neviem dočkať. Inak, papierová podoba by bola pre čítanie tejto knihy lepšia, lebo ILUSTRÁCIE. Výborná vec! Mám rada, keď sú knihy aspoň o kúsok originálnejšie.

Knihu hodnotím na 10/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.