Výber knihy AKA stresové situácie, na ktoré nie som stavaná

Neviem či som v tom sama, alebo existujú ľudia, ktorí to prežívajú rovnako, ale keď neviem čo čítať ďalej, zrýchľuje sa mi tep.

Not in a good way.

Všetci dobre poznáme reading slump, čo je stav, kedy nedokážeme čítať knihy z rôznych dôvodov ako napríklad “žiadna kniha nebude tak dobrá ako tá predošlá” alebo “žiadna kniha ma už nesmie položiť tak ako tá predošlá”. Navodzuje pocit absolútnej bezmocnosti, ale čo pocit bezmocnosti pri výbere novej knihy na čítanie?

Myslím si, že tomuto stavu nie je prikladaná dostatočná váha, a tak by som sa tejto úlohy ujala pár skromnými odstavcami.

JE TO TEN NAJHORŠÍ POCIT NA SVETE. (alebo teda druhý najhorší, whatever)

My čitatelia máme, myslím si, už dosť problémov a ak sme ešte okrem toho aj nerozhodní, dosť to komplikuje život. Teda.. ešte viac. Ak sa to vôbec dá.

Keď človek potrebuje čítať a čítať a nemá žiadne nápady a nič ho nedokáže očariť, väčšinou je to dôvod k panike. Prečo je vybrať si novú knihu také ťažké?

Lebo moje nervy, čo ak sa mi nebude páčiť? Čo ak mi nesadne hlavný hrdina? Čo ak ma už naozaj dorazí svojou jedinečnosťou? Čo ak to bude také skvelé, že sa jej žiadna iná už nevyrovná? ČO AK MI ZAČNE CHUTIŤ KÁVA!?

To posledné už preháňam, ale chápete, tento stav prináša veľa problémov.

Ten očividný dôvod teda je, že nevieme či sa nám bude páčiť, či uspokojí naše túžby, či sa nám oplatí čítať ju. V princípe je každá kniha niečím výnimočná a úžasná, no myšlienky ako “tá obálka je ozaj hrozná” (lebo áno, obálka ovplyvňuje náš výber či sa nám to páči alebo nie), “no.. anotácia mi asi prezradila celý dej” a “sakra, je to vôbec môj žáner?” sa nám vkrádajú do myslí a sťažujú nám rozhodovanie.

Ja som ešte k tomu jeden z tých ľudí, ktorí väčšinou nedokážu nedočítať knihu. Vôbec to nie je dobré na moju psychiku. Keď už raz začnem, mojím cieľom je dokopať sa až do konca, čo nie je vždy najlepšie, čiže si dvakrát viac dávam pozor čo vezmem do ruky (vlastne nie, ale mala by som).

Možno by som dokázala trochu pomôcť.. ak nie, neukameňujte ma.

V tomto mojom rozhodovaní mi neskutočne pomáha Goodreads. Je to úžasná stránka, na ktorej je snáď každá kniha, na ktorú pomyslíte aj s anotáciou, hodnoteniami iných ľudí, či ich recenziami. Navyše sú krásne podelené do žánrov a naozaj mi uľahčuje moje hľadanie.

Vytvorte si a (ne)systematicky dopĺňajte TBR poličku. TBR – to be read. Je to virtuálna “polička”, ktorá zaisťuje, že keď dočítate nejakú knihu, hneď máte na výber z ďalších, ktoré ste si kedysi uložili na čítanie, lebo sa vám zapáčila anotácia/obálka/hocičo na nej. Nemusíte sa naťahovať s nekonečným hľadaním ďalšej knihy, ale rovno ísť na niečo, čo vás už predtým zaujalo.

Alebo sa skrátka nechajte unášať vaším inštinktom.

Alebo sa spýtajte vášho spolutrpiteľa, iného čitateľa, ktorý istotne bude mať niečo, čo práve prečítal, je z toho mimo a potrebuje do svojho utrpenia zahrnúť i ostatných. Ten rád pomôže.

Toľko k mojím skromným odstavcom. Farewell, my friends.

Evi

2 thoughts on “Výber knihy AKA stresové situácie, na ktoré nie som stavaná

  1. Nedočítať knihu – s tým nemám problém, takže to mám jednoduchšie. 😀 TBR poličku mám offine, pred časom som si na neprečítané knihy vyhradila jednu samostatnú poličku a osvedčilo sa mi to. 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.