The Leftovers

Len tak sa vyparili!

10762469

Názov: The Leftovers

Autor: Tom Perrotta

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: sci-fi, fantasy (ťažko povedať čo z toho, podľa toho, ako si vysvetlíte to zmiznutie), post apokalypsa, paranormal

Séria: žiadna

“Sooner or later we all lose our loved ones. We all have to suffer, every last one of us.”

The Leftovers- zatiaľ nepreložená kniha, ktorej prekladu sa dočkáme… Čo si budeme klamať, asi nikdy. A to je škoda.

V jeden deň sa niektorí ľudia, ktorí spolu nijako nesúvisia vyparia. Zmiznú… V jednom okamihu sedia vedľa vás, idú vo výťahu a v druhý okamih tam nie sú. Ale o tom táto kniha nie je. Táto kniha je o tých, čo zostali.

Kniha je písaná z viacerých uhlov pohľadu a tak je to celkom pestré. Zároveň to znamenalo, že som mala niekoľko obľúbenejších postáv, ale tomu sa akosi nevyhnete. Zaujímavé a celkom nezvyčajné bolo, že okrem iných postáv, dej rozprávali aj 4 členovia tej istej rodiny.

“I’m only human, she told herself. There’s not enough room in my heart for everyone.”

O knihe som sa dozvedela prostredníctvom seriálu, ktorý som si ale nepozrela, lebo som vedela, že je to podľa knihy. Videla som ale trailer na seriál a zdalo sa mi to veľmi akčné, malo sa tam toho toľko diať… A tak ma kniha najprv sklamala. Veľmi sa to ťahalo, dej bol pomalý, rozťahaný a v konečnom dôsledku sa v takmer 400 stranovej knihe toho neudialo tak veľa.

Ale tá kniha bola viac o myšlienkach, aspoň teda pre mňa. Nedá sa povedať, že by som tú knihu vedela odporučiť veľa ľuďom, pretože to jednoducho nie je populárny štýl a angličtina v knihe nepatrila k najľahším. Hneď na začiatok tam tiež bolo hrozné množstvo postáv a ja som nevedela, kto je čí brat, otec, strýko alebo je to snáď niekto úplne iný? Našťastie po troche snahy som sa do toho dostala.

A najviac ma frustroval koniec. Chcem ďalší diel. Alebo vlastne nechcem? To už nezistím.

Táto kniha sa hodnotí veľmi zle, ale pre mňa, milovníčku myšlienok a bojovníčku s pomalým dejom bola tá kniha super.. A tak vám možno v rozhodovaní sa, či knihu prečítať pomôžu aj ďalšie citáty:

“Back then, when everybody thought the world would last forever, nobody had time for anything.”

“There was no dignified way to answer a question about your underwear.”
“We’re agnostics, she used to tell her kids, back when they were little and needed a way to define themselves to their Catholic and Jewish and Unitarian friends. We don’t know if there’s a God, and nobody else does, either. They might say they do, but they really don’t.”

“WE ARE MEMBERS OF THE GUILTY REMNANT. WE HAVE TAKEN A VOW OF SILENCE. WE STAND BEFORE YOU AS LIVING REMINDERS OF GOD’S AWESOME POWER. HIS JUDGMENT IS UPON US.”

Na stupnici od 1-10 by táto kniha dostala 9,4/10.

Pepa

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.