How I Live Now

Neje, málo rozpráva, má 15 rokov a má prežiť vojnu?

161426

Názov: How I Live Now

Autor: Meg Rosoff

Rok vydania v originálnom jazyku: 2004

Žáner: YA, romantické, dystopia

Séria: žiadna

“Things Happen and once they start happening you pretty much just to hold on for dear life and see where they drop you when they stop.”

Daisy (15) sa presťahuje z New Yorku do Anglicka k tete, bratrancom a sesternici. Avšak už na prvý pohľad je jasné, že to nebude obyčajné dni, ale ani nie zlé. Po pár dňoch sa ale teta nevie vrátiť domov, nastávajú problémy s dodávkami potravín, Daisy sa zamiluje do svojho o rok mladšieho bratranca, vypukne vojna a príbuzných nakoniec rozdelia. Ako prežije vo vojne niekto, kto nemá žiadne schopnosti? A ako nájdu cestu späť k sebe?

Zase je to jedna z kníh, o ktorých nemám tušenie, ako som sa k nim dostala. Javí sa mi, že by to malo byť teraz niekedy sfilmované, tak asi preto. Oprava: práve som si to pozrela, bolo to sfilmované v roku 2013.

Prvé čo ma na knihe zarazilo bolo to, že je písaná naozaj zvláštne. Ale na to sa dá časom zvyknúť. Angličtina tam nie je náročná, ale neoznačené dialógy a Občas Veľké Písmená Bez Väčšieho Zmyslu to trošku komplikovali.

Daisy bola zvláštna hrdinka. Možno preto, že nebola vyslovene hrdinka. Nejedla, nevedela nič dôležité, povedala by som, že typická Američanka, aspoň čo sa tých vedomostí týka. Lebo ak sa človek o takéto veci nezaujíma, asi naozaj nevie veľa o tom, ako prežiť v divočine. (Ak by som začala tréning prežitia v apokalyptickom scenári, pridal by sa niekto?)

“After all this time, I know exactly where I belong. Here. With Edmond. And that’s how I live now.”

A ak sa potom prenesieme cez jej vzťah s Edmondom (14), ktorý tam našťastie nie je príliš vnucovaný, tak tá kniha je vlastne celkom fajn.

Jej bratranci majú niektorí “zvláštne” schopnosti, a mňa najviac prekvapilo, že Daisy to neprekvapilo. Ja na jej mieste by som hysterčila. Ale na druhej strane, ja si nahováram, že by som prežila apokalypsu lepšie.

Z tejto knihy sa dá niečo odniesť, napríklad, že niekedy snaha o prežitie je všetko, na čom záleží, nemusí hrdinka za každú cenu zachrániť svet (aj keď je to teda asi pekné).

“Staying alive was what we did to pass the time.”

Zhrnula by som to tak, že je to zvláštna kniha, pretože.. je zvláštna (ako by som to inak povedala?) a nemusí sa vám teda páčiť, ale  možno si hodnotenie treba nechať v hlave uležať.

A práve preto knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.