Řekni mi tři věci

Písali by ste si s niekým, kto vás sleduje v škole?

Názov: Tell Me Three Things

Autor: Julie Buxbaum

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: YA, súčasné, romantické, realistická fikcia

Séria: žiadna

“Other people can’t make you feel stupid. Only you can.” 

Jessie sa s otcom presťahuje do Los Angeles a začína novú školu. A vôbec to nie je dobré, nezapadá. Až jej zrazu niekto napíše mail pod prezývkou Somebody/Nobody, ktorý chce zostať v anonymite, ale ponúkne jej náhľad do vnútra školy.

Túto knihu som mala v mojej virtuálnej TBR poličke už dlhšie a môžem hneď na úvod povedať, že je škoda, že som sa na to dala až teraz. Ale to tak s dobrými knihami býva, nie?

Kniha mala dobrý nápad, niekoľko rôznych príbehov, respektívne zápletiek. Veľmi sa mi páčil koncept mailov, ktoré si Jessie s anonymom posielali, respektíve neskôr správ.

“Not knowing the right thing to do is not an excuse for not doing anything.”

V knihe je veľa dôležitých postáv a ani jedna mi neprišla taká dvojrozmerná, čo ja naozaj dobré. Každá postava mala svoj cieľ alebo minulosť alebo iný hlas, čo sa naozaj tak často nevidí. Teda, okrem toho, že všetci v škole vyzerali rovnako a boli o čosi zbehlejší v živote ako Jessie. To mi prišlo ako hlúposť, ale dobre, no.

A naša hlavná hrdinka nebola síce zrovna ideálna, ale do príbehu krásne zapadla a nejako príliš ma neštvala, čo je jedno veľké plus. Vlastne bola uveriteľná. Tínedžerka, ktorá stratila mamu, no nie je predčasne dospelá. Normálne 16-ročné dievča.

Musím však povedať, že koniec som čakala tak za polovicou. Akosi mi bolo jasné, ako to celé skončí.

Na druhej strane by som chcela hovoriť trošku o tom, že keby sa takéto niečo stalo mne – niekto by mi anonymne napísal – tak si nie som istá, ako by som reagovala. Totiž, super, na jednej strane mám kamoša bez nátlaku na kontakt tvárou v tvár. Na strane druhej on (alebo ona, ak to nebudeme vzťahovať len na knihu) presne vie, kto som, ako v ten deň vyzerám, čo robím. A to je celkom tlak. Myslím, že by som strávila OVEĽA viac času upodozrievaním okolia ako to robila Jessie.

“Exactly, You get it. I am who I am, whoever that may be now.”

Ak však knihu zoberieme za to, čo to bolo, teda príjemná, milá young adultovka na pobavenie, občasný úsmev a niekoľko zaujímavých myšlienok, tak tá kniha vlastne nemá chybu. Ja som ju zhltla asi za deň, čo je v tejto dobe u mňa malý veľký zázrak, pretože bojujem s malým reading slumpom.

Na záver autorka pridala ešte aj krátky príhovor k čitateľovi, čo sa tak často nevidí.

A ak som vás o knihe presvedčila, tak si ju môžete kúpiť v češtine napríklad TU.

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.