Grace and Fury

Dve sestry chcú od života odlišné veci, dokážu však prežiť svoje situácie?

Názov: Grace and Fury

Autor: Tracy Banghart

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: YA, fantasy

Séria: Grace and Fury

Diel: 1.

“Serina and Nomi were like any other daughters in the cold, industrial town of Lanos. But Serina had her beauty. And Nomi had her secret.”

Serina trénovala celý svoj život, aby sa stala následnikovou Grace, niekým, kto stojí spolu s inými ženami pri tróne ako príklad dokonalej ženy. Jej sestra Nomi chce od života niečo iné a aj preto sa proti pravidlám naučí čítať. No je to ona, kto upúta následníka a tak sa ona má stať Grace. Serina však zoberie na seba zločin Nomi a je odvlečená do väzenia. Dokáže Serina prežiť drsné prostredie? A ako môže byť Nomi Grace, keď sa celý život učila za služobníčku?

Mávate niekedy pri čítanie pocit, že ste tento príbeh už čítali? Pre mňa naposledy to bolo pri čítaní Červenej kráľovnej, no a opäť pri tomto. To však neznamená, že G&F bola zlá kniha a že nemá čo ponúknuť.

Vďaka môjmu predplatnému boxov FairyLoot som túto knihu držala v rukách skôr, ako sa vôbec dostala do kníhkupectiev, lebo v júni FL posielal júlovú knihu, čo je naozaj super. Takže po prečítaní tejto skvelej recenzie môžete hneď zamieriť na nejaké medzinárodné stránky s knihami a rýchlo si jednu objednať.

Na moje sklamanie je táto knižka pomerne tenká. Áno, GoodReads vraví, že má 320 strán, ale rozmery knihy sú o niečo menšie.
Príbeh sa samozrejme delí na kapitoly Seriny a Nomi, každá rozpráva svoj osud.

Tak, čo bolo na tejto knihe povedomé? Napríklad čiastočne pripomína aj spomínanú Červenú kráľovnú, asi tou okrajovou romantikou. Alebo aj Selekciu, lebo sa obyčajné dievča dostane do paláca. A tiež pekné šaty.

Na druhej strane tu bolo veľa nového. Autorka sa inšpirovala Talianskom a Havajom pri písaní prostredia, takže žiadna Amerika, konečne!
Nemôžem povedať, že námet utláčaných žien nie je pre mňa nový, no zväčša je to v sci-fi alebo dystopii, nie fantasy, takže toto bolo zaujímavé. Napríklad myšlienka, že ženy nemôžu písať/čítať alebo kde presne ženy môžu pracovať.
Samotná autorka Grace and Fury písala s tým, aby dodala ženám a dievčatám silu a odvahu, čo asi aj najlepšie vyjadruje hneď úvodná strana, venovanie:

“For every woman who has been told to sit down and be quiet… And who stood up anyway.” 

Čo sa mi veľmi páčilo bolo upretie pozornosti na sesterský vzťah miesto toho, aby autorka do pozornosti dala romantiku. Musím povedať, že keby som ja kvôli súrodencovi šla na nehostinný ostrov slúžiaci ako väzenie, tak asi len ťažko by som chcela prežiť, ABY som pomohla danému súrodencovi. Takže Serina a Nomi sú rozhodne lepšie sestry, ako ja.

Spočiatku som mala pocit, že sa príbeh rozbieha veľmi pomaly, prvých pár kapitol bolo pre mňa ťažkých, ale potom sa to rozbehlo a ku koncu som nemohla prestať čítať, pretože to bolo naozaj napínavé. Akože, veľmi. Asi tak veľmi, že ľutujem, že som k tejto knihe prišla tak skoro a nie až keď je na scéne aj druhý (našťastie finálny) diel. Ako mám teraz čakať cca rok???

“It isn’t a choice when you don’t have the freedom to say no. A yes doesn’t mean the same thing when it’s the only answer you’re allowed!”

Takže čo mi už zostáva povedať? Knižku rozhodne odporúčam, či už ste fanúšikmi Selekcie, Červenej kráľovnej ale aj keď chcete young adult fantasy knižku, ak vás zaujímajú súrodenecké vzťahy a ak máte radi opisy krásnych šiat.

Knihu hodnotím na 9,7/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.