Jediny muž

Môže byť jeden muž dôležitejší ako všetci ostatní?

Názov: Jediný muž

Autor: Andrew Gross

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: dramatické, vojnové, thriller, historické, fikcia

“No tragedy is greater than that of a single person who is afraid to do the right thing.”

Jediný muž je strhujúci príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí druhej svetovej vojny. Nathan Blum, poľský utečenec žijúci v Amerike prišiel o rodinu. Jeho život poháňa túžba napraviť to, čo pri svojej rodine nedokázal, a to je zachrániť ich. Chce odčiniť svoje chyby, ktorých sa pri nich dopustil a je ochotný ísť aj na samovražednú misiu. Nathan je pre Američanov ten správny muž – taký, ktorý urobí čokoľvek aby misiu dokončil.

Misiou je zachrániť a priviesť do Spojených štátov fyzika, ktorý je dôležitý pre vývoj atomovej bomby, a teda pre potrebné a dlho očakávané skončenie vojny. Má to však hneď pár háčikov – Nathan musí zoskočiť za nepriateľskú líniu, nikto si nie je istý či je spomínaný fyzik ešte nažive a tiež sa nestane každý deň, že sa človek musí prepašovať do Osvienčimu a nájsť medzi tisíckami väzňov iba jedného, toho jediného.

Knihu som si kúpila s tým, že o tomto som ešte nepočula, AKO JE MOŽNÉ, ŽE SOM O TOM EŠTE NEPOČULA? Nie som nijaký expert na druhú svetovú, no o záchrane dôležitého fyzika z Osvienčimu by ľudia vedieť mali, nie? Po chvíli som zistila, že je to v podstate vymyslený príbeh. To znie hrozne. Ale nestrácajte nádej.

Autor sa pokúšal nemeniť svojou dejovou líniou fakty a dokonca ani niektoré detaily či už tábora alebo svetového politického diania. Na konci je zoznam literatúry, ktorú pri písaní knihy použil. Tých kníh nie je málo, veľmi autora obdivujem, že si všetky tie knihy naštudoval aby mal čitateľ čo najlepší a “najhmotnejší” zážitok. Boli tu dokonca opisované i procesy štiepenia uránu, niečo, o čom som si myslela, že ma nikdy nebude zaujímať.

Na konci knihy je tiež vysvetlená pohnútka autora túto knihu napísať, tú vám nejdem rozoberať, no objasní vám to isté veci.

O druhej svetovej vojne som bola rozhodnutá čítať len faktografické knihy, knihy súčasníkov, ktorí tie hrôzy zažili. Bola som preto sklamaná, keď som zistila, že nečítam skutočný príbeh. No hneď na začiatku som v dvoch utečencoch spoznala Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera. Neskôr som sa dostala na pôdu Pentagonu či Bieleho domu a do kancelárie prezidenta Roosevelta…

Autor si zbytočne nevymýšľal. Navyše, jeho štýl písania je tak neskutočne pútavý.. Nemám naň krivého slova. Čitateľov tiež čakajú obrovské prekvapenia. myslíte si, že celý dej viete už na začiatku, no v skutočnosti neviete vôbec nič a koniec vám vyrazí dych.

Čítanie knihy som si užila do poslednej bodky, dej ma úplne pohltil a na konci som si aj poplakala. Táto kniha mi zlomila srdce, milujem ju.

Už dávno som nečítala tak skvelú knižku. Popretkávaná napätím, nebezpečnými a hroznými situáciami – nemohla som sa od nej odtrhnúť..

Naozaj som netušila, že ma to tak dostane – a také knihy sú najlepšie. Kde čítate a čítate a zrazu plačete a ani neviete ako, ale je to vaša najobľúbenejšia kniha na svete (možno až tak nie, ale snáď chápete čo sa vám tu neúspešne snažím vysvetliť).

Ak by ste si knižku chceli prečítať, neváhajte a objednajte si ju odtiaľto. Prosím, skúste to, či už ste milovníci histórie alebo thrillerov.

Hodnotím ju na 8/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.