Potopa

V roku 2016 sa začne Zem zaplavovať ale ako to skončí?

Názov: Potopa

Autor: Stephen Baxter

Rok vydania v originálnom jazyku: 2008

Žáner: post apokalyptické, sci-fi

Séria: Záplava

Diel: 1.

Po piatich rokoch v zajatí sa Lily, Helen, Gary a Piers dostanú do roku 2016, kedy svet ohrozujú takmer neprestajné dažde a hladiny riek a morí začínajú stúpať. Svet sa začína topiť a ľudstvo musí nájsť nový spôsob, ako sa udržať na tejto planéte…

Ak tento blog čítate už dlhšie, alebo ste sa sem dostali dnes a stihli ste čo-to prečítať (alebo ste len všímaví a vidíte vyskakujúci tag dystopia), tak asi viete, že dystopické a post apokalyptické knihy sú celkom môj štýl.
Na druhej strane však tieto knihy čítam len v kombinácii s young adult, takže kniha, kde hlavná hrdinka začína príbeh vo veku 40 je pre mňa tak trochu skok do neznámych vôd (narážky na vodu môžu byť prepletené celou recenziou).

Preto je asi aj jasné, že štýl rozprávania bude iný, ako pri young adultovkách. A tiež že hrdinka (či v tomto prípade hrdinka a pár záložných hrdinov) budú mať o niečo inšie starosti, ako teenageri.

To, že naši štyria majú iné starosti platí dvojnásobne, pretože kniha začína ich vyslobodením zo zajatia. A tento ich údel ich bude sprevádzať celou knihou, ale možno inak, ako by sme boli čakali. Každopádne mi prišlo zaujímavé, že autor dal postavám aj takéto pozadie.

Čo Stephen Baxter naozaj dokázal veľmi dobre, bolo zaujať ma postavami, ktoré vykresľuje zaujímavo, každý je iný. A nehovorím len o našich štyroch. Počas tých rokov, kedy sa príbeh odohráva nám Baxter predstaví množstvo postáv a nebyť toho, že som bola naozaj, naozaj zvedavá, ako dopadnú, bola by som to odložila skôr, lebo…

Jedno veľké negatívum, ktorého by som sa chcela už zbaviť, vlastne to asi bolo jediné ozajstné negatívum, bolo množstvo opisov.
Na jednej strane je nám asi všetkým jasné, že ak svet zatápa voda, chce to nejaký ten opis. Ale Stephen Baxter skáče aj do histórie, všetko veľmi opisuje a nuž… ja som fanúšikom dynamických kníh. A hoci prejdeme množstvom rokov spolu s našimi zajatcami, viac, ako by ste asi na začiatku čakali, a to “len” na cca 500 stranách (záleží od jazyka), máte pocit, že to bola oveľa oveľa dlhšia kniha. Takže, ako som hovorila, nebyť rôznorodých postáv, knihu by som odložila po… ani nie štvrtine určite.

Na druhej strane musím priznať, že nápad o potope sveta (a aj to, ako si ju vykladal), to bolo veľmi zaujímavé a keby to nejako zvládol vo forme dialógov a bez MENEJ OPISOV, bolo by to dokonalé. Veľkým plusom je, že vychádzal z existujúcich vedeckých prác, takže možno aj preto mala kniha nádych reality.

A keď o tom hovorím, viete si predstaviť, čo by ste robili, keby sa zemeguľa začala z ničoho nič zaplavovať vodou? A čo všetko by to obnášalo? Stephen Baxter myslel na všetko a okrem iného hovorí aj o tom, ako vymizli pláže a že tak skoro nevzniknú.

Takže ak ste fanúšikmi kníh nie pre akciu, ale pre postavy alebo opisy prostredia, Potopa môže byť práve kniha pre vás. A keďže vám recenziu na túto post apokalyptiku prinášam 10 rokov po jej debute, mali naši prekladatelia dosť času a od 2011 si ju môžete prečítať aj v češtine.
Mňa však nepresvedčila natoľko, aby som si prečítala pokračovanie.

Ja knihu hodnotím na 5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.