Anarchy (1-4)

Svet je teraz iný..

Názov: Anarchy, Loyalty, Revolution, Annihilation

Autor: Megan DeVos

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: dystopia, dramatické, romantické, sci-fi, YA

Séria: Anarchy

Diel: 1-4

Svet sa zmenil. Ľudia nepoznajú žiadne pravidlá, neexistuje nijaká vláda, ktorá by ich držala pod kontrolou, ktorá by ich chránila. Životy ľudí sa zmenili na boj o prežitie – veriť môžu len ľuďom zo svojho tábora, nikdy nie iným, nikdy nie cudzím.

Mladá Grace sa niekoľkými nešťastnými náhodami dostane do cudzieho tábora, do toho najobávanejšieho tábora. Jeho vodca prekonáva všetky očakávania. Hayden je príliš mladý na to, aby velil, príliš veľa zodpovednosti padá na jeho ramená. Musí sa však rozhodnúť – chrániť Grace, pretože ona najskôr zachránila jeho, alebo podľahnúť predsudkom a očakávaniam jeho ľudí a zbaviť sa jej pre ich bezpečie.

Poznáte ten pocit keď si zrazu spomeniete na nejakú skvelú knihu, ktorú ste kedysi čítali a máte chuť prečítať si ju znova lebo bola úplne perfektná?

Sedím si tak jeden večer na gauči a premkne ma hrozný pocit. Myšlienka, ktorú mám až príliš často keď nemám čo čítať. Moje podvedomie aj vedomie na mňa kričia “choď na Wattpaaad”. To ste možno nečakali, ospravedlňujem sa za ten infarkt. Ale môžete mi seriózne povedať, že ste nikdy neprepadli čaru Wattpadu?

Wattpad je so mnou od mojej útlej.. puberty. Bol to môj život, spolu s ďalšími fanfiction stránkami. No ako som tak rástla, postupne ma prestávali baviť tie povrchné romantické príbehy, ktoré sa zdali byť vždy o tom istom. Sem-tam sa však stalo, že ma nejaký príbeh zaujal či už štýlom písania alebo dejom. Najlepšie obidvoma faktormi.

Možno ste už uhádli, že túto sériu som objavila práve na Wattpade. A že som si ju zamilovala a možno tak raz za rok sa vracala k niektorým skvelým častiam. Predstavte si moje prekvapenie, keď som zistila, že knihy boli z appky stiahnuté, lebo ich autorka publikovala. 😦 To ma však nezastavilo a tak trochu som si ich prečítala znova. Všetky štyri.

Okej, čoho je veľa, toho je veľa. Skrátka som sa znovu vrátila ku knihám, ktoré som čítala ako malá a predsa len mám na to teraz možno trochu vyspelejší pohľad ako vtedy. A chcem sa o tento zážitok s vami podeliť.

Veľmi sa mi páčil svet, ktorý si autorka vymyslela. Ten, ktorý poznáme my bol zničený vládami krajín, ktoré sa už nevedeli na ničom dohodnúť. Bomby zničili všetko, čo si ľudia dovtedy vybudovali. Štáty ako ich poznáme zanikli a okolo veľkých miest sa začali tvoriť tábory. Jediný spôsob prežitia je byť sebestačný, podnikať výpravy do mesta po zásoby a hlavne zabiť každého koho uvidíte skôr ako on zabije vás.

Hayden je vodca najobávanejšieho tábora v blízkosti Londýna. Má len niečo cez dvadsať rokov a už naňho padá obrovská ťarcha – musí sa postarať o ľudí, čo v ňom žijú. Je iný ako ostatní. Neznáša zabíjanie, neznáša svet, v ktorom žije a snaží sa zanechať po sebe aspoň nejaký odkaz. Nie je nemilosrdný ani necitlivý. Má veľké srdce, čo je v jeho svete veľmi nebezpečné.

Grace napriek svojej výchove vie rozlíšiť čo je dobré a čo zlé. Keď však zachráni Haydenovi život, nečaká, že to od základov zmení ten jej. Milovala som jej postavu – bola taká dobrá a nezištná.

Sledovať ako sa vzťah Haydena a Grace pomaly vyvíjal bolo úžasné. Dvaja ľudia, ktorí sa na seba nemali ani len pozrieť si k sebe nachádzali cestu všemožnými prostriedkami. I keď ich láska nebola správna, nedokázali jej zabrániť. Grace bola väzňom v Haydenovom tábore, no stala sa o toľko viac.

Dej bol úplne dokonalý. V týchto knihách akcia nikdy nechýbala dlho. Keď sa vyriešil jeden problém, nakopilo sa ich sto ďalších. A to bolo dobré. Všetky hlavné postavy si tu prešli obrovskou zmenou, vyvíjali sa a to je niečo, čo v niektorých knihách veľmi chýba. No autorka si uvedomovala, že na to aby dej pokračoval musí svoje postavy meniť a presne toto v knihách hľadám.

Pôvodne bola táto séria o veľmi známom spevákovi.. o Harry Stylesovi.. Áno, bola som “directionerka”, no to nie je podstatné. Autorka nebola fanúšička One Direction, zobrala si len tohto speváka, pretože chcela aby stvárňoval jej postavu. Vždy som si Haydena predstavovala ako Harryho a nie je na tom nič zlé.. nie? 😀

Podľa mňa to je naozaj jedno, predstavujte si tam koho chcete, hlavne si tú sériu prečítajte, lebo je úžasná. Čudujem sa, že má tak málo hodnotení na Goodreads.. no choďte to zmeniť!

Knihy hodnotím na 9/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.