Lethal White (Cormoran Strike #4)

Je možné, aby blázon vravel pravdu?

Názov: Lethal White

Autor: Robert Galbraith

Rok vydania v originálnom jazyku: 2018

Žáner: detektívne, mysteriózne, thriller

Séria: Cormoran Strike

Diel: štvrtý

“It was a glorious thing, to be given hope, when all had seemed lost.”

Možno ste si už v nadpise všimli, že táto knižka je štvrtá v sérii Cormoran Strike, a teda sa tu pravdepodobne objaví pár spoilerov na tie predošlé časti.. Budem sa im snažiť vyhnúť a možno sa mi to aj bez väčších komplikácií podarí, lebo knihy na seba nadväzujú len postavami.. Keby sa tu predsa len nejaké objavia, je mi to ľúto. 😦

was that really necessary christmas vacation GIF

Ja len aby.. ste ma potom nežalovali alebo čo.

… MOVING ON

Ak by niekto nevedel, Cormoran Strike je detektívna séria našej obľúbenej J.K. Rowlingovej, ktorá píše pod pseudonymom Robert Galbraith. Pred pár rokmi zožala obrovský úspech prvá kniha série – Volanie kukučky. Áno, čítate dobre, konečne som sa dostala cez tú psychickú bariéru v mojej hlávke a dokopala sa do prečítania jednotky (v minulosti som sa vo viacerých článkoch nezdržala a kecala o tom, ako tú knihu nikdy neprečítam) (a aha, som na štvorke) (trapas).

but i havent miles teller GIF

No skrátka.. prečítala som si jednotku, v mysli na seba stokrát nakričala niečo v zmysle “ty si TAK blbá” a hneď sa dala na dvojku, lebo moje nervy.. tá kniha bola perfektná. Potom prišla trojka, potom dlhééé čakanie na štvorku a v septembri som sa konečne dočkala. (to, že som si knihu kúpila až tak v polke októbra nie je podstatné) (veď aj v kníhkupkách sa dobre číta)

Už príliš dlho hovorím o nepodstatných veciach, vrhnime sa na to dôležité.

Ako každá kniha v sérii, i táto má svoj vlastný prípad, ktorý Cormoran a jeho šarmantná asist-.. partnerka riešia. Tentokrát sa jedná o mladého, očividne psychicky narušeného muža, ktorý sa neohlásený objaví v Cormoranovej kancelárii a zúfalo sa snaží detektívovi vysvetliť, že keď bol malý, videl vraždu. Na prvý pohľad stratený prípad, no Strikea jeho inštinkt ešte nikdy nesklamal a preto sa mu i toto malé zrnko ničoho javí sľubne.

Séria udalostí privedie Strikea a Robin na stopu, ktorá v žiadnom prípade nemôže byť náhodná a naše dve hlavné postavy sa zapletú do intríg mocnej rodiny, ktorá robí všetko pre to, aby pravdu ututlala.

Rowlingovej štýl písania nie je úplne to, čo v knihách hľadám (keď nepočítam Harryho Pottera). Je to pomalý, veľmi (VEĽMI) pomalý opisný štýl, kde nie je veľa priestoru na akciu či emócie. A predsa mi to tu úplne stačí. Či už je to vzťah Cormorana a Robin, alebo samotný prípad, táto séria bola vždy veľmi “dospelácka”. Vyrovnaná.

Autorka nepreháňa, neidealizuje. Opisuje veci a pocity bez zbytočného zaobalenia, opisuje ich také, aké sú. Vzťah dvoch hlavných postáv je veľmi reálny. Nikto nemôže popierať tú iskru medzi nimi, ani malé náznaky, ktoré je ťažké všimnúť si, no zároveň nemožné ignorovať. Sú to dvaja dospelí ľudia, ktorí majú vlastné problémy a boja sa zapojiť srdce do svojho profesionálneho života. A preto ich čitatelia milujú ešte viac. Autorka vie ako sa hrať s našimi pocitmi.

“Such is the universal desire for fame that those who achieve it accidentally or unwillingly will wait in vain for pity.”

J.K. Rowlingová do svojich zápletiek vkladá toľko originality, toľko inteligencie, odkazov a podtextu… Milujem hľadať v jej vetách indície, hádať kto je tu ten zločinec.. Musím povedať, zatiaľ som nebola prekvapená len v trojke, tam som si pekne spojila dve a dve dohromady.. Tu to však bolo na moju hlavičku príliš ťažké a to sa mi hrozne páči.

S touto knihou som veľmi dlho bojovala. Lebo škola, brigáda, seriály a strach z toho, že skončí. Len nedávno som ju dokázala dočítať a poviem vám, bola úžasná. Neviem sa dočkať ďalšieho dielu, dúfam, že na ňom autorka už pracuje, bo neviem čo by som robila keby mám naň čakať ako na ďalšiu sériu Game of Thrones.

Ak vás knižka zaujala, TU si ju môžete bližšie prezrieť, prípadne TU je odkaz na prvú časť série. ❤

Hodnotím ju na 9,5/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.