Keď nie kniha, čo potom?

Otázka toho, čo komu darovať nás netrápi len na Vianoce, ale aj na narodeniny, meniny a iné sviatky, ktoré možno slávite (a možno nie). Takže… celoročne. A ak v živote už máme knihomoľa, tak prvé, čo nám napadne je kniha. Ale čo ak nevieme akú? Tu je pár nápadov na niečo iné.

1. Ak nie kniha, tak knižný box

   

Na vás záleží len pár vecí. Ktorý knižný box a na ako dlho. Za knihu a ostatné už zodpovední sú tvorcovia boxov. Ja osobne ich zbožňujem. Len keby neboli také drahé. Niekedy dostanete dve knihy, niekedy dostanete konzumné veci, no a niekedy sa so všetkými vecami nezhodnete a potom ich predáte. Alebo darujete ďalej. Ja som osobne vyskúšala OwlCrate (ak objednáte z tohto linku, spravíte mi radosť, lebo mi stránka finančne uľaví z ďalšieho… a vás to nestojí ani o cent viac,) a FairyLoot, no a za oba sa zaručujem (I keď decembrové boxy už asi nedostanete). Ale je ich samozrejme veľmi veľa a myslím, že dokážem celkom dobre prípadne poradiť, keďže je to moja oblasť záujmu, tak sa nebojte napísať!

2. Doplnky

v podobe šatiek, brošní, odznakov, nášiviek, čiapok, alebo topánok (alebo to je oblečenie? Ani neviem.), náramkov, náhrdelníkov a iných šperkov, alebo plátených tašiek. Úžitková ako aj estetická hodnota sú zaručené a knihomoľ dokáže jemným spôsobom vyjadriť svoju vášeň. Na mojom batohu je už 5 smaltovaných odznakov (ako preložíte enamel pin tak, aby to neznelo otrasne?) a jedna z mojich obľúbených šatiek má na sebe runy z Nástrojov smrteľníkov. A hoci bežní smrteľníci (som vtipná? Nie som? Radšej nič nevravte) asi nevedia, čo na šatke je, tí ozajstní fanúšici to vedieť budú a to stačí. Dosť by bolo, aj keby som to vedela len ja.

3. Záložky & co.

Ak ste na Instagrame “členmi” bookstagramu (niektorí ľudia teraz rozmýšľajú, akým kódom hovoríme. Ale to je v poriadku), tak ste si všimli, že je hromada knižných sviečok, záložiek zo špecifických fandomov, čajov, horúcich čokolád a aj káv, návliečok na vankúše a osviežovačov vzduchu, balzamov na pery,… čokoľvek, na čo si spomeniete, čo nespomínam v bode 2,3 alebo 4.
Takže ak nás konkrétny knihomoľ je aj čajový maniak, tak prečo nedarovať čaj inšpirovaný Mesačnými kronikami? Sviečku inšpirovanú Hermionou? Balzam na pery, ktorý nás prenesie do Rokfortu? Ak knihomoľ zbiera okrem stĺpov kníh aj o niečo menšie stĺpčeky záložiek, tak máme doživotne o darčeky vystarané. Záložky sú papierové, drevené, kovové, s korálkami, živicové, pletené, vyšívané, vyrezávané, a čo je najdôležitejšie, menej drahé ako knihy, takže môžeme naraz darovať aj 5. Alebo ich ručne vyrobíme my miesto niekoho iného a máme krásny unikátny a osobný darček.
Ak ide o darček časovo obmedzený, je množstvo e-shopov, ale ak cestujete do Londýna, aj ceruzka so správnou rokfortskou fakultou za jednu libru poteší, ak je z nástupišťa 9 3/4.

4. Ponožky…

…a iné oblečenie. Už aj niektoré slovenské firmy začínajú s produkciou ponožiek či tričiek, ktoré odkazujú na knihy, ale nápisy o Harrym Potterovi či o Hrách o tróny rozozná fanúšik v každom jazyku. A ak nie, tak to nie je fanúšik (ale nie). Okrem estetickej hodnoty to nebude stáť niekde na poličke a zapadať prachom, takže to má aj úžitkovú hodnotu (ako ostatne všetky tieto nápady).

5. Poukážky

Alebo tá najmenej kreatívna možnosť. Zároveň ale tá najbezpečnejšia, lebo neriskujete, že sa drahému knihomoľovi nebude páčiť, čo vyberiete. A navyše má približnú predstavu, do akej výšky má ísť potom s vlastným darčekom. Navyše nie ste obmedzení len na kníhkupectvá, ale aj na hore spomínané e-shopy s fandom vecičkami alebo žeby nejaký zaujímavý knižný zážitok?

Toto je moje celkom vyčerpávajúce zhrnutie darčekov pre milovníkov kníh. Lebo neraz je naozaj náročné nenápadne zistiť, akú knihu by asi tak chceli. Samozrejme vieme sa opýtať, ale niekedy by prekvapenia mali zostať prekvapeniami.
Máte vy nejaký overený tip na darček pre čitateľov vo vašom živote? Dajte vedieť!

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.