V podstate som celkom v poriadku

Eleanor sa má fajn. Ale nemal by život byť o tom, že sa máme lepšie ako fajn?

Názov: V podstate som celkom v poriadku

Autor: Gail Honeyman 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: súčasné, fikcia

Séria: žiadna

Eleanor má pocit, že jej v živote nič nechýba. Každý deň chodí do roboty, pravidelne sa stravuje, raz za týždeň hovorí s matkou. Veci sa však začnú hýbať iným smerom, keď sa Eleanor rozhodne, že spevák, ktorého videla na koncerte by mohol byť ten pravý…

Poviem vám, z toho opisu by som si bola myslela, že pôjde o romantickú knihu. NIE JE TO TAK. Po tom, ako sme si toto vysvetlili. Poďme na to pekne od začiatku.

“Sometimes you simply needed someone kind to sit with you while you dealt with things.” 

Kniha je pomerne nová, či vo svete alebo na Slovensku. No dobre, už sú to skoro dva roky, ale to je na môj vkus celkom krátko. Každopádne som o tomto príbehu mala matné povedomie, ktoré spočívalo v názve a že to je súčasná fikcia.

Potom som tú dostala cez akciu “rande s knihou naslepo”, ktorú organizovala univerzitná knižnica. Kde sa po túto knihu dostali, keď skladujú najmä literatúru faktu? Ani srnky netušia. Každopádne mne ako správnej blogerke bolo jasné, o ktorú knihu a moja túžba zobrať si ju bola umocenená nakoniec ešte tým, že mi knihovníčka povedala, že “rozhodne je to kniha, o ktorej budem mať názory”. No a veru tých názorov mám. Škoda, že sa s vami nemôžem o všetky podeliť.

Prvý názor, ktorý vám ale povedať môžem, že Eleanor je naozaj zvláštna hlavná hrdinka v zmysle, že pravdepodobne ju nebudete mať radi. Ja som ju rozhodne rada nemala. O všetkých mala predsudky, vedela, že ľudia súdia ju a ona nehanebne súdila ľudí. Nemala potuchy o spoločenských konvenciách, rozprávala prehnane zložito až snobsky a nemala mobil či počítač, lebo vraj nemala dôvod. Navyše sa každý víkend opila do bezvedomia v pohodlí domova, aby tú prázdnu dobu nejako zahnala.

V skratke, dosť zlá hrdinka.

Napriek tomu si nemôžete pomôcť, ale trochu ju aj chápete. Postupne sa nám odkrýva viac o jej minulosti a aj súčasnosti a ku koncu som ju mala naozaj rada.

Ako som povedala, obávala som sa, že z toho bude romantika. Ako veľmi som sa mýlila? Veľmi. Eleanor si od začiatku myslela, že má romantický záujem o toho speváka, čo sa samozrejme prelína celou knihou, ale príbeh Eleanor Oliphant je skôr o osobnom raste, spoznávaní sa a rozširovaní obzorov.

“I think that it is perfectly normal to talk to oneself occasionally. It’s not as though I’m expecting a reply.”

Zaujímavé na knihe je to, že Eleanor žije v spoločenskom ústraní, vďaka udalostiam, ktoré sa jej stali v minulosti. A kým nám o nich konkrétne nepovie, minimálne nič presné, nič na 100%, čitateľ si dokáže dovtípiť takmer všetko, napriek tomu, že Eleanor si veľa faktov nepripúšťa.

Napriek tomu, že kniha nebola vedená ako napínavá alebo ako záhadné, krimi, thriller alebo tak, ku koncu to k tomu tak trochu smerovalo. Ku koncu, aby som pravdu povedala nás čaká taký zvrat, aký by som od tejto knihy nečakala ani trochu, vďaka čomu má u mňa autorka jedno obrovské plus.

Ako ste si z recenziu dúfam všimli, toto je naozaj špecifický príbeh, ktorý nemusí sadnúť každému, no napriek tomu, že si myslíte, že sa s príbehom nezhodnete, povedala by som, že stále je to kniha pre vás. Vo mne vzbudila veľa rozporuplných názorov, keby som mala hovoriť o deji, tak poviem, že sa mi na 90% nepáčil. Na druhej strane ako príbeh o nezvyčajnej osobe s nezvyčajným osudom je to výborné.

Preto si myslím, že táto kniha si od vás zaslúži šancu, či je to úplne podľa vášho gusta, alebo vlastne ani tak nie. Koniec koncov, číta sa dobre a rýchlo.

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.