Rozum a cit

Čo je lepšie, potláčaná láska alebo pochabé zamilovanie?

Názov: Rozum a cit

Autor: Jane Austen

Rok vydania v originálnom jazyku: 1811

Žáner: klasika, literatúra 19. storočia, romantické, ženské

Séria:

Diel:

“The more I know of the world, the more I am convinced that I shall never see a man whom I can really love. I require so much!”

Rodina Dashwoodovcov príde o otca. O čerstvú vdovu a jej tri dcéry sa má postarať syn pána Dashwooda z prvého manželstva. Jeho manželka sa však odmieta starať o “cudzie” dámy, a tak sa pani a slečny Dashwoodové vyberú na druhý koniec Anglicka do Bartonu. Žijú si tam pokojný spoločenský život a dve najstaršie sestry Elinor a Marianne popritom riešia ich ľúbostný život. Čo iné môžu dámy v ich veku predsa riešiť? Staršia Elinor vždy dokázala potlačiť svoje city a mladšia Marianne ich zas až príliš dávať najavo. Dve sestry sa od seba nemôžu viac líšiť, no aspoň majú jedna druhú.

Rozum a cit je klasika. Každý o tomto diele počul aspoň raz vo svojom živote, učí sa o ňom na všetkých stredných školách a tí (ne)šťastnejší z nás o ňom počúvajú i na vysokej. Ja sa uberám literárnym smerom, a preto o Austenovej počúvam už od prvého ročníka na univerzite. Dokonca ju aj naozaj čítam. :O

Priznám sa, ani tentokrát som po povinnom diele nesiahla s radosťou a s vôľou. Skôr s nevôľou a veľmi malým očakávaním. Bolo to však potrebné, aby som prešla jedným predmetom (mám B!), a tak som sa ocitla s knihou v ruke a okuliarmi na nose čítajúc ostošesť na gauči.

Knihu autorka napísala v roku 1811, na prelome dvoch literárnych smerov – klasicizmu a romantizmu. Klasicizmus uznával rozum, logiku, bol objektívny, hlavní hrdinovia obetaví, vždy sa snažiac zachovať svoju česť či česť svojej rodiny. Romantizmus otvára dvere individualizmu a subjektívnosti. Láske a citom. Hlavným hrdinom dovoľuje sebeckosť a riadenie sa vlastným srdcom bez ohľadu na cenu.

Vždy, keď čítate knihu, je dôležité zamyslieť sa nad kontextom, v ktorom bola písaná. Kontext doby vám pomôže pochopiť, o čo tam ide. Prečo dielo malo alebo nemalo úspech. Čo na ňom môže byť tak dôležité, prečo je zaradené medzi povinné čítanie.

Jane Austen nádherne poukázala na situáciu, v ktorej sa nachádzali nielen autori tej doby, no i obyčajní ľudia. Hodnoty spoločnosti sa menili, no naša autorka nebola pripravená vzdať sa “rozumu”, a oddať sa “pochabosti”, ktorou začínali oplývať hlavné postavy kníh.

Elinor Dashwoodová bola jednou z hlavných postáv románu a dovolím si povedať, že práve ona predstavovala autorkine názory. Je rozumom knihy. Rozprávač v diele je vševediaci, čo znamená, že sa dozvedáme vnútorné pocity každej z postáv. Vieme, čo sa deje a môžeme sa na opis spoľahnúť. Je však jasné, že rozprávač sa najviac sústredí práve na Elinor. Je to Elinor, ktorej názory máme poznať, a s ktorými máme súhlasiť. Najčastejšie príbeh vidíme cez jej oči a nemôžeme inak, ako sa s ňou stotožniť.

Marianne Dashwoodová, mladšia sestra Elinor, je pochabá a nosí svoje srdce na dlani. Ona je citom knihy. Všetko, čo si myslí, povie. Ignoruje slušnosť – keď sa s niekým nechce rozprávať, tak sa s ním nerozpráva a všetko necháva na jej vždy slušnú staršiu sestru. Marianne miluje prírodu, (nadchnú ju i zvädnuté listy), čo je len ďalším poukázaním na jej romantickú dušu, ktorá reprezentuje romantizmus.

Ľúbostné problémy, na ktoré sestry narazia vám nebudem opisovať, sami uvidíte, keď knihu budete čítať. Autorka však krásne ukazuje spoločenský život tej doby, čo všetko sa od mladých dám a pánov očakávalo a čo bolo vtedy správne či nie.

Verím tomu, že Austenová chcela poukázať na skutočnosť, že potláčanie citov človeku len ubližuje a ich prílišné prejavovanie má v konečnom dôsledku ten istý účinok. Obe sestry si musia uvedomiť, že dôležité je nájsť tú zlatú strednú cestu medzi rozumom a citom. Jedine tak nájdu šťastie.

Kniha bola krásne napísaná, naozaj. Dokonca tam ani nebolo príliš obsiahlych opisov. Okamžite som sa začítala a nedokázala sa od nej odtrhnúť. Veľmi veľmi vám knihu odporúčam.

“I come here with no expectations, only to profess, now that I am at liberty to do so, that my heart is and always will be…yours.”

Knižku hodnotím na 9/10. A nie, nezačínam byť priveľmi štedrá, táto kniha si tých deväť bodov zaslúži. ❤

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.