Šťastný Jim

Jim má všetko okrem šťastia.

Názov: Štastný Jim

Autor: Kingsley Amis

Rok vydania v originálnom jazyku: 1954

Žáner: klasika, humorné, fikcia

Séria:

Diel:

“If you can’t annoy somebody, there is little point in writing.”

Šťastný Jim je humorná kniha z päťdesiatych rokov minulého storočia, ktorá je stále veľmi veľmi ospevovaná. Väčšina z nás o nej asi nikdy nepočula, no nevadí, teraz je ten čas. Je to kniha plná narážok, vtipov, irónie, sarkazmu a našli by sme tu ešte milión iných pozitív, ktoré knihu robia takým úžasným dielom.

Kingsley Amis sa zaraďuje medzi rozhnevaných mladých mužov – generáciu spisovateľov, ktorí písali predovšetkým v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch. Ľudí tej doby veľmi ovplyvnila druhá svetová vojna a situácia po nej. Rozhnevaní mladí muži kritizovali spoločnosť, rozdiely v nej a ťažké podmienky pre mnohých. Hneď ako svet vyšiel z jednej vojny sa vrhol do tej studenej. Ľudia boli unavení, chudobní a hlavne v Anglicku sa len ťažko vracali naspäť do normálneho života.

“Nice things are nicer than nasty ones.”

Anglicko z druhej svetovej vyšlo ako víťaz, no vôbec to tak nevyzeralo. Londýn a mnohé iné mestá boli zničené, krajina zbankrotovala a už vôbec nebola takou veľmocou akou bola pred vojnou. Samotné prídely jedla boli zastavené až v roku 1954, takmer 10 rokov po vojne.

Dobre, už končím s hodinou dejepisu.. len sa to práve učíme v škole, tak machrujem. Chcela som trošku načrtnúť situáciu v Anglicku v dobe, kedy Kingsley Amis písal svoj prvý román. Možno teraz viac chápete prečo sa rozhodol písať humornú knižku – podľa mňa chcel odľahčiť situáciu, nájsť trochu pozitívneho v živote.

V knihe sa zameriava hlavne na študentský život. Ešte jedna vec je z dejepisu dôležitá – Anglicko sa po vojne snažilo zmierniť triedne rozdiely a tak umožnilo ľuďom z nižších tried študovať a učiť na vysokých školách. Náš hlavný hrdina James Dixon je učiteľom na jednej univerzite, no veľmi ťažko sa mu zaraďuje do radov učiteľov. Cíti sa nepochopený učiteľmi “aristokratmi” a neprijatý študentami. Tiež ho strašne nebaví jeho práca, no to už je iná vec.

“Doing what you wanted to do was the only training, and the only preliminary, needed for doing more of what you wanted to do.”

Šťastný Jim je písaný v tretej osobe. Rozprávač však nie je vševediaci, nachádza sa v Jimovej hlave, opisuje nám situáciu z jeho pohľadu a s jeho vtipnými poznámkami. Ako rozprávač nám môže prísť nespoľahlivý, pretože si všíma to, čo je dôležité pre neho a jeho názory nemusia vždy byť objektívne, ALE Jim je veľmi všímavá hlavná postava a odkrýva nám veľa skutočností. Naozaj si nemyslím, že sme boli jeho pohľadom o niečo ukrátení.

“There was no excuse which didn’t consist of inexcusable.”

Humor v knihe spočíva hlavne v tom, čo Jim chce povedať alebo urobiť a čo reálne povie či urobí. Či je to myšlienka na to, ako schytí profesora Welcha, vynesie ho po schodoch a spláchne do záchoda, alebo komentáre ohľadne Bertranda (muža, ktorý mu neskutočne vadí), Jim si vždy nájde nejakú poznámku, ktorá ma dostane.

Jim vo svojom živote rozhodne nemá šťastie – neustále sa dostáva do nepríjemných situácií, z ktorých je východisko takmer nemožné. Všetko však vie obrátiť na vtip. Koniec-koncov, práve vďaka jeho skvelej a pohotovej mysli sa dostal tam, kde je.

Autor bol neskutočne kreatívny a vtipný a nemohla som sa prestať usmievať. Ako humorná knižka ma rozhodne nesklamala. Nesklamala ma v žiadnom ohľade, aby som pravdu povedala.

Určite si ju niekedy prečítajte. Keď si chcete oddýchnuť a zrelaxovať a zasmiať sa. 🙂

Hodnotím ju na 8/10.

Evi

One thought on “Šťastný Jim

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.