Enderova hra

Aby ste naozaj porozumeli vášmu nepriateľovi, musíte ho najprv milovať… a potom ho zničiť.

375802

Názov: Enderova hra

Autor: Orson Scott Card

Rok vydania v originálnom jazyku: 1994

Žáner: sci-fi, YA, fantasy

Séria: The Ender Quintet

Diel: 1.

“Perhaps it’s impossible to wear an identity without becoming what you pretend to be.”

Šesťročný Ender je génius a práve preto je poslaný na vesmírnu školu, ktorá má jediný cieľ – vychovať z malých detí veliteľov jednotiek, ktoré majú raz poraziť tie nepriateľské, mimozemské.

Čítať Enderovu hru bol zážitok! Malo to všetko – napätie, emócie, trochu fantázie a sci-fi – pre mňa tá pravá kniha. Práve preto sa bojím, že ju nedokážem zrecenzovať dostatočne dobre, no vedzte, že sa snažím a všetko čo poviem vás má nabádať k jej prečítaniu 😀

“I don’t care if I pass your test, I don’t care if I follow your rules. If you can cheat, so can I. I won’t let you beat me unfairly – I’ll beat you unfairly first.”

Najprv asi niečo k vonkajšej stavbe knihy. Všetko je v on-rozprávaní. Striedajú sa tu zhruba tri pohľady/traja rozprávači. Prvý a najdôležitejší je ten Enderov, ktorý opisuje hlavnú dejovú líniu.

Paralelná dejová línia je tá Valentinina (Enderova sestra), kde sa dozvedáme, čo sa deje na Zemi a tretia sú ústrižky z rozhovorov “dospelákov”, tých, ktorí sa starajú o správny chod vesmírnej výcvikovej školy a po celý čas Endera pozorujú – jeho správanie, dokonca i jeho myšlienky.

“So the whole war is because we can’t talk to each other.”

“There are times when the world is rearranging itself, and at times like that, the right words can change the world.”

Čo sa tohto týka, veľmi sa mi páčilo ako autor pomaly menil roky. V jednej kapitole mal Ender 6 a o pár neskôr bol už 9-ročný chlapec. Bolo úžasné vidieť ako sa po tie roky všetci menili a ako všetko začínalo dávať zmysel.

Veľmi sa mi páčil ten “osobne-neosobný” spôsob písania autora. Niekedy bol jeho opis objektívny, v druhej chvíli ste zas mali pocit, že hovorí priamo k vám, že vám otvára srdce postavy, a že sa ocitáte priamo v príbehu.

“If you try and lose then it isn’t your fault. But if you don’t try and we lose, then it’s all your fault.”

Ku vnútornej stavbe môžem povedať len super, super a super!

Poznáte také knihy, od ktorých sa skrátka nepohnete a dočítavate hoci aj do druhej v noci cez školský týždeň, len aby ste sa dozvedeli ako sa skončia? Pre mňa toto bola jedna z nich. Dokonca sa mi o nej i snívalo, čo už je čo povedať.

Dej bol nadmieru originálny a teda som spokojná. V tomto svete s toľko knihami je to už naozaj hodné obdivu. Autor sa však vynašiel a napísal neskutočnú knihu plnú skvelých zápletiek s ÚŽASNÝM koncom.

“Sometimes lies were more dependable than the truth.”

Ach ten koniec, naozaj vám prajem zažiť si to a nie si iba pozrieť film. Ten som síce videla predtým ako som čítala knihu, a veľmi sa mi páčil, ale myslím si, že väčšina z vás knihu či už zo zásady alebo lebo si tým ste istí, ocení viac ako film.

Samozrejme v ňom vynechali obrovské kvantum detailov, ktoré robia knihu tak výnimočnú, a preto vám asi vždy odporúčam najprv tú, potom film (ak to pri ňom po knihe vydržíte).

Nakoniec som predsa len mala čo povedať. Bolo to super!

A ešte sa mi veľmi páčili autorove myšlienky, občas i filozofické, také na zamyslenie a občas skrátka “zimomriavky-tvoriace”.

“I think it’s impossible to really understand somebody, what they want, what they believe, and not love them the way they love themselves.”

Ak chcete mať zážitok a hľadáte knihu, ktorá vás svojím dejom a koncom prinúti myslieť na ňu aspoň týždeň, tu ste na správnom mieste. Tak do toho!

“Remember, the enemy’s gate is down.”

Hodnotím ju tak na 9,5/10.

Evi

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

5 thoughts on “Enderova hra

    • Ďakujeme za odporúčanie, určite sa na ne pozrieme. Za seba (Pepa) hovorím, že zvyšok série ma až tak nezaujal – myšlienkovo – už sa mi to podľa popisu zdalo ako zbytočné naťahovanie. Ale ak sú tie ostatné knihy rovnako dobré, tak sa je na čo tešiť 🙂

      Liked by 1 person

  1. […] Kniha s menom v názve: Orson S. Card  – Enderova hra  Neskutočný film a preto sa na knihu už dlho chystám. Som rada, že sa na ňu môžem cez prázdniny vrhnúť. Dátum prečítania: 5.1.2017                             Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.